AlarmRegionWiadomość dniaZdrowie

Koronawirus na Śląsku: Już 5 osób zarażonych, kontrole na granicach [RAPORT KORONAWIRUS 9.03.2020]

Są trzy nowe potwierdzone przypadki zarażenia koronawirusem w województwie śląskim. W sumie wirusa stwierdzono już u pięciu osób. Wszystkie przebywają w Szpitalu Rejonowym im. Józefa Rostka w Raciborzu. Stan wszystkich osób jest dobry.

 

 

TOP 5 Silesia Flesz: Tajemnicze przedmioty i martwe zwierzęta w kanalizacji? To nie żarty!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Mamy dwie osoby, które były już wcześniej potwierdzone i do nas dotarły następne trzy osoby. Może trochę się wyrychliłem, bo ustaliliśmy że to pan minister takie informacje będzie podawał natomiast one trafiły do nas już z oznaczonymi wynikami (…) na razie jesteśmy przygotowani. Mamy 11 sal, które przeznaczyliśmy jako izolatki, także jeszcze możemy przyjąć bo każdy przypadek to jest odrębna sala, których mamy 11 – wylicza Ryszard Rudnik, dyrektor Szpitala Rejonowego im. Józefa Rostka w Raciborzu.

Pierwszy oficjalnie potwierdzony przypadek zarażenia koronawirusem w województwie śląskim pojawił się wczoraj. To 66-letni mężczyzna z Rybnika, który niedawno przyjechał z Włoch. Do Polski dostał się autokarem, w którym przebywało 33 pasażerów i trzy osoby z obsługi. Pasażerowie pochodzili z różnych województw – śląskiego, mazowieckiego, lubelskiego i dolnośląskiego. Oni, podobnie jak obsługa autokaru, objęci zostali kwarantanną. Wieczorem okazało się, że zarażona jest także kobieta. Nie była we Włoszech, ale miała kontakt z pierwszym zarażonym, który, jak mówią przedstawiciele służby zdrowia, jest bardzo podobnym przypadkiem do pierwszego zarażonego w Polsce.

Pierwszy przypadek koronawirusa w województwie śląskim!

-Pacjent przyjechał asymptomatyczny, a dopiero później pojawiły się objawy. Wydaje nam się, że bardzo rozsądne byłoby żeby jednak dokonywać takiej autooceny, obserwować się w przypadkach niepokojących, wątpliwych kontaktować się z odpowiednimi służbami, czyli z pionem sanitarno-epidemiologicznym, względnie z oddziałami chorób zakaźnych. Tam są odpowiednie numery podane, infolinie. Także ten system działa. I tu i tam to zadziałało bardzo sprawnie – mówi dr. hab. n. med. Włodzimierz Mazur, konsultant wojewódzki w dziedzinie chorób zakaźnych.

Wszystkie osoby zarażone koronawirusem, które przebywają w szpitalu w Raciborzu to mieszkańcy Rybnika. Cztery podróżowały tym samym autobusem. Piąta to członek rodziny jednego z pasażerów. Trzy najnowsze przypadki to mężczyźni z województwa śląskiego, którzy byli w kwarantannie domowej.

Koronawirus na Śląsku: Już 5 osób zarażonych, kontrole na granicach
Koronawirus na Śląsku: Już 5 osób zarażonych, kontrole na granicach

-Na ten moment wszystkie służby ustaliły osoby, które mogą być również w gospodarstwach domowych tych osób. Są poddane kwarantannie domowej. Są przeprowadzane badania. Jeżeli będą kolejne przypadki, to niezwłocznie państwa poinformujemy – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

Dziś w Rybniku w związku z podejrzeniem zagrożenia koronawirusem odwołano zajęcia w trzech szkołach: Szkole Podstawowej nr 9, Zespole Szkół nr 3, przy i Zespole Szkolno – Przedszkolnym nr 14.

-W tych szkołach zostanie przeprowadzona dezynfekcja – albo już się odbywa, po to żeby to zostało zrobione po prostu dobrze. Na pewno zajęcia nie będą się odbywały jutro a o tym czy będą w kolejne dni będziemy informować rodziców przez dzienniki elektroniczne. Prosimy żeby zachować w miarę możliwości cierpliwość i zrozumienie dla całej tej sytuacji i śledzić na bieżąco informacje dotyczące dzieci przez dzienniki elektroniczne i zalecamy przede wszystkim spokój i stosowanie się do wszystkich zaleceń związanych z dbaniem o higienęmówi Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Rybnika.

Epidemia koronawirusa: Sindbad zawiesza połączenia autokarowe do Włoch [KOMUNIKAT]

W tej chwili w Polsce jest 17 potwierdzonych przypadków zarażenia koronawirusem. Ponad 170 osób jest hospitalizowanych, a ponad 4 tysiące objętych zostało kwarantanną domową. Minister zdrowia podkreślał dziś w trakcie konferencji prasowej, że osoby objęte kwarantanną domową, nie mogą chodzić na zakupy czy spacery.

-To nie może być wyprowadzenie psa, pójście po bułki, nie. Wtedy narażamy innych na to potencjalne zagrożenie. Pozostańmy w domu. Jeżeli jest potrzeba dowiezienia produktów żywnościowych, tym zajmuje się wojewoda. Nadzoruje całą sytuację w województwie. Czekajmy w domu spokojnie, większość z nas będzie zdrowia. Ale jeżeli mamy tego wirusa to nie przekazujmy go po prostu innym – przekonywał minister zdrowia.

Prof. Łukasz Szumowski apelował też, by szczególnie uważały na siebie osoby starsze. Zalecał, by unikały zgromadzeń publicznych.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Jest pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa na Śląsku!

Znowu rekord! I to jaki! 28. finał WOŚP zebrał ponad 186 mln złotych! [WIDEO]

Koronawirus na Śląsku: Pacjent z Raciborza przyjechał z Włoch. Razem z nim kilkadziesiąt osób!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close