reklama
Wiadomość dnia

Koronawirus na Śląsku: Pacjent z Raciborza przyjechał z Włoch. Razem z nim kilkadziesiąt osób!

reklama

Wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek zwołał specjalną konferencję prasową po tym, jak ogłoszono pierwszy przypadek koronawirusa na Śląsku. Pacjent – u którego wyniki badań potwierdzają obecność koronawirusa – znajduje się w szpitalu w Raciborzu. Jego stan jest dobry. Na Śląsk przyjechał autokarem z Włoch. Razem z nim kilkadziesiąt osób już ustalonych przez służby.

 

 

Panika przed koronawirusem! TOP 5 Silesia Flesz
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

reklama

Jak przekazano na briefingu, pierwszy przypadek koronawirusa na Śląsku to mężczyzna, który w nocy z 29 lutego na 1 marca wrócił autokarem z Włoch. To mieszkaniec Rybnika. Objawy groźnego koronawirusa zauważył dopiero po kilku dniach – skontaktował się wtedy telefonicznie z powiatowym inspektoratem sanitarnym w Rybniku. Karetką został przewieziony do szpitala w Raciborzu.

SILESIA FLESZ NAJNOWSZE VIDEO

Mężczyzna – jak powiedział wojewoda śląski – „jest w sile wieku”. Jest na oddziale zakaźnym szpitala w Raciborzu. Jego stan jest dobry. -Co warto podkreślić, ten pacjent wrócił z północnych Włoch zorganizowanym transportem – autokarem, na pokładzie którego znajdowało się 33 pasażerów plus trzy osoby z obsługi. Wszystkie osoby, które podróżowały z pacjentem ze Śląska, u którego zdiagnozowano koronawirusa – zostały już zidentyfikowane, jest z nimi stały kontakt służb sanitarnych. Zostały objęte kwarantanną domową – mówił na konferencji prasowej przed szpitalem zakaźnym w Chorzowie wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.

Kwarantannę domową zarządzono także wobec rodziny mężczyzny, który trafił do szpitala.

PILNE!!! Jest pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa na Śląsku!

-W całej operacji związanej z lokalizacją pasażerów autokaru oraz zabezpieczaniem całej sytuacji uczestniczyli inspektorzy sanitarni z Gliwic, Rybnika, Chorzowa, Tychów, Bytomia i Jaworzna. Wszystkie osoby z autokaru, którym jechał chory na koronawirusa są objęte kwarantanną, są stale monitorowane, wiedzą jak się mają zachowywać w czasie kwarantanny. Na razie wszyscy czują się dobrze – zapewniała na konferencji prasowej Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, lek. med. Urszula Mendera-Bożek.

-U osób objętych kwarantanną domową nie występują na obecną chwilę żadne objawy chorobowe – dodaje Urszula Mendera-Bożek. Przebadaliśmy w wojewódzkiej stacji sanitarno – epidemiologicznej 40 próbek, tylko ta jedna – pacjenta, który znajduje się w Raciborzu – okazała się próbką o wyniku dodatni – mówi Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, lek. med. Urszula Mendera-Bożek.

Z Lombardii we Włoszech autokarem jechali nie tylko mieszkańcy województwa śląskiego, ale także osoby z województw lubelskiego, województwa mazowieckiego – w tym osoby mieszkające w Warszawie, a także podróżny z opolskiego i dolnośląskiego. Wszystkie osoby z innych województw także są objęte kwarantanną domową.

-System zadziałał jak należy. W stan gotowości już tydzień temu postawiliśmy 35 szpitali w całym regionie. W odpowiednim momencie został poinformowany szpital jak i pacjent o wyniku pozytywnym testu na koronawirusa – mówił reasumując całą sytuacją wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek.

 

Badania na obecność koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, prowadzone są już w 13 laboratoriach w Polsce. Próbki badane są już m.in.: w Narodowym Instytucie Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie, Wojewódzkim Szpitalu Zakaźnym oraz laboratoriach w Olsztynie, Wrocławiu, Poznaniu, Katowicach, Rzeszowie, Gdańsku oraz Kielcach.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?

  • Częste mycie rąk używając mydła i wody.
  • Przy kasłaniu i kichaniu zakrywanie ust i nosa. Zachowanie co najmniej metra odległości od osób, które kaszlą i kichają.

Osoby wracające z regionów zarażonych koronawirusem, powinny powiadomić o tym telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.

 

Ministerstwo Zdrowia opublikowało informację dotyczące podstawowych środków ochronnych przeciwko koronawirusowi wywołującemu chorobę COVID-19. Apelujemy do mieszkańców o zapoznanie się z poniższym komunikatem i stosowaniem się do wskazówek w nim zawartych:

Czym jest koronawirus?
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.

Jak często występują objawy?
Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok.15-20% osób. Do zgonów dochodzi u 2-3% osób chorych. Prawdopodobnie dane te zawyżone, gdyż u wielu osób z lekkim przebiegiem zakażenia nie dokonano potwierdzenia laboratoryjnego.

Kto jest najbardziej narażony?
Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są osoby starsze, z obniżoną odpornością, którym towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe.

Jak się zabezpieczyć przed koronawirusem?
Wirus przenosi się drogą kropelkową. Aktualnie nie ma szczepionki przeciw nowemu koronawirusowi. Można natomiast stosować inne metody zapobiegania zakażeniu, zaprezentowane poniżej. Metody te stosuje się również w przypadku zapobiegania innym chorobom przenoszonym drogą kropelkową np. grypie sezonowej (w przypadku której, szczyt zachorowań przypada w okresie od stycznia do marca każdego roku).

Gdzie do tej pory stwierdzono przypadki zakażenia koronawirusem?
Najwięcej potwierdzonych przypadków zakażenia nowym koronawirusem zarejestrowano w Chinach (99%), głównie w prowincji Hubei. Pozostałe osoby „zawlekły” wirusa do innych krajów Azji, Europy, Oceanii i Ameryki Północnej i zakaziły (np. we Włoszech, w Niemczech, we Francji, Wielkiej Brytanii, Czechach, Polsce) kolejne osoby.

Wszelkie informacje dotyczące koronawirusa są dostępne na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, jak również pod numerem całodobowej infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia: 800 190 590.

Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia, na całym świecie jest już ponad 100 tysięcy przypadków zarażenia koronawirusem, zmarło jak do tej pory na niego 3400 osób. Koronawirus dotarł już do 96 państw.

 

autor: Wojciech Żegolewski
źródło: mz.gov.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Jest pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa na Śląsku!

Szok! 16 mln Włochów objętych kwarantanną z powodu koronawirusa

W jednej chwili stracili wszystko! Rusza zbiórka i pomoc dla pogorzelców z Gliwic [WIDEO]

reklama

4 komentarze

  1. Przyjechal tydzien temu… I sobie chodzil, jezdzil i zarazal. Kwarantanna domowa, wspolczuje rodzinie. Kwarantanna tylko najblizszych, a zarazic sie mozna przez dotkniecie np klamki. Tam duzo osob zarazil. Jak mozna wpuszczac osoby zarazonych terenow? No jak? I wy dziennikarze nic zlego w tym nie widzicie. A epicentrum nieszczescia bedzie na Slasku.

    1. Tem pan też może mieć żal do kogoś kto go zaraził.Świat to nie mała wioska ludzie się przemieszczają.Proszę postawić się na jego miejscu.

      1. To racja ten pan został zarażony doskonale wiedział że wraca z Włoch ale na litość boską nie zarazam innych jeżeli będziemy postępować jak ten pan to wszyscy ludzie na naszej planecie będą zarażeni.

  2. Taka infprmacja powinna byc niezwlocznie padana – skad wspolpasazerowie jechali . Wiedzac o tym ludzie nie uczestnicza w fuzych spotkaniach zeby sie nie zarazic. Ktos moze chodzic po miescoe i przez 4 dni zarazac nie wiedzac o tym. Tak Polska jest przygotowana wg Ministra Zdrowia?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button