AlarmRegionWiadomość dniaZdrowie

PILNE!!! Rekord zakażeń na Śląsku! Zwołano sztab kryzysowy, przyjechał minister zdrowia!

W Katowicach w trybie pilnym zwołano sztab kryzysowy z udziałem wojewody śląskiego i marszałka woj.śląskiego. Do Katowic przyjechał także minister zdrowia. Czy zostaną wprowadzone dodatkowe obostrzenia w regionie?

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

Sztab kryzysowy w Katowicach zwołano w związku z danymi dotyczącymi zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby odnotowano ich 6092. To rekord! Tak dużo zakażeń w województwie śląskim nie było od początku pandemii koronawirusa! To w statystykach za ostatnią dobę – co piąty odnotowywany przypadek.

Błyskawicznie zwołano sztab kryzysowy w Katowicach. Bierze w nim udział minister zdrowia, Adam Niedzielski, który przyjechał do Katowic, w rozmowach o dalszych działaniach w czasie pandemii biorą udział także władze regionu – wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, marszałek województwa śląskiego, Jakub Chełstowski, a także zarząd woj.śląskiego.

-Na bieżąco monitorujemy sytuację z covid-19 w województwie śląskim. Codziennie odbywają się wideokonferencje z dyrektorami szpitali. Troska o zdrowie mieszkańców jest kluczowym zadaniem. Na walkę z pandemią przeznaczyliśmy już niemal 300 mln zł – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

– Przygotowujemy i realizujemy strategię zabezpieczenia chorych. Już odbywają się relokacje pacjentów do innych województw. M.in. właśnie trwa transport pacjentów do szpitala w Radomsku – mówił w Katowicach minister Adam Niedzielski.

Dzisiaj (31.01) ministerstwo zdrowia opublikowało rekordowe dla woj. śląskiego dane dotyczące zakażeń koronawirusem w ciągu ostatniej doby. W całej Polsce odnotowano prawie 33 tysiące nowych zakażeń – z tego niemal 6100 w województwie śląskim. Od razu pojawiły się spekulacje, że dla woj.śląskiego mogą zostać wprowadzone wkrótce dodatkowe obostrzenia. Na razie jednak nie ma potwierdzenia takich informacji. Są za to potwierdzenia kolejnych relokacji pacjentów z województwa śląskiego do szpitali w innych regionach. O ile 2 dni temu było to jeszcze tylko województwo opolskiego, do szpitali którego trafiali pacjenci głównie z powiatu gliwickiego, tak teraz chorzy na covid-19 z naszego regionu są transportowani do szpitali w województwach łódzkim, opolskim, świętokrzyskim i małopolskim.

Sztab kryzysowy w Katowicach zwołano w związku z danymi dotyczącymi zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby odnotowano ich 6092. To rekord! (fot.slaskie.pl)
Sztab kryzysowy w Katowicach zwołano w związku z danymi dotyczącymi zakażeń koronawirusem. W ciągu ostatniej doby odnotowano ich 6092. To rekord! (fot.slaskie.pl)

Błyskawicznie zapełniają się szpitale tymczasowe w woj.śląskim. Uruchomiony w poniedziałek szpital tymczasowy w Pyrzowicach został zapełniony w ciągu jednej doby. Funkcjonujący moduł tego szpitala mieści 28 zwykłych łóżek i 10 na oddziale OIOM. Dzisiaj jest tam od rana już 31 pacjentów – w tym czwórka na oddziale intensywnej opieki medycznej.

Przybywa pacjentów także w tymczasowym szpitalu w Katowicach, zorganizowanym na terenie MCK. Tu – na dzień 31 marca – przebywa 280 pacjentów. Około 30 jest w poważniejszym stanie, korzystają ze wsparcia respiratorów.

W szpitalach nie brakuje sprzętu – co podkreślają władze regionu – ale personelu. Dlatego wojewoda śląski ponowił apel do samorządowców i samych medyków o zasilanie kadry szpitali tymczasowych w Katowicach i Pyrzowicach.

 

autor: Wojciech Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Rząd przyspiesza program szczepień! Wkrótce kolejne roczniki będą mogły się rejestrować!

Wojewoda śląski prosi studentów ŚUM: Pomóżcie nam w opiece nad chorymi na COVID-19

Zdziesiątkowana reprezentacja Polski na Anglię! Krychowiak i Piątkowski mają koronawirusa!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close