reklama
REKLAMA
KrajZdrowie

PILNE!!! Rząd przyspiesza program szczepień! Wkrótce kolejne roczniki będą mogły się rejestrować!

reklama

Kolejne roczniki wchodzą do narodowego programu szczepień! Zapowiedział to dzisiaj premier Mateusz Morawiecki ogłaszając duże zmiany w systemie szczepień przeciwko koronawirusowi. Wszyscy chętni do szczepień przeciwko covid-19 zaszczepieni mają zostać do końca sierpnia. Od 12 kwietnia rejestrować się na szczepienia mogą osoby z rocznika 1962. Codziennie, aż do 24 kwietnia – kolejne roczniki – a więc aż do roku 1973.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

reklama

Jak zapewnił pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk – będą tez daleko idące zmiany w harmonogramie szczepień. Zwiększyć ma się także liczba punktów szczepień.

Większa liczba punktów szczepień, poszerzenie kadry kwalifikującej i wykonującej szczepienia, a przede wszystkim więcej szczepionek – w II kwartale tego roku wchodzimy w nową fazę realizacji Narodowego Programu Szczepień. -W obliczu III fali pandemii COVID-19 musimy działać zdecydowanie. Dzięki zmianom, które wprowadzamy i zwiększeniu dostaw, będziemy mogli szczepić szybciej! – mówił dzisiaj na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

 

-Im więcej osób przyjmie szczepionkę przeciw Covid-19, tym większa szansa na zwalczenie pandemii, pełne otwarcie gospodarki i powrót do życia bez obostrzeń. W związku z obiecanymi przez producentów dużymi dostawami szczepionek przeciw Covid-19 w II kwartale tego roku – przyspieszamy! Wprowadzamy zmiany w Narodowym Programie Szczepień, które usprawnią cały procesmówi pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk.

Co się zmieni? Przede wszystkim zwiększy się liczba punktów szczepień, ale też personelu, który kwalifikuje do szczepień oraz samej kadry szczepiącej. Sam proces kwalifikacji też ma być usprawniony.

– Do końca II kwartału chcemy zaszczepić 20 mln osób, a do końca sierpnia – wszystkich chętnych – poinformował szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki. – Chcemy działać jak najszybciej, bo każdy dzień pandemii przynosi straty dodał Prezes Rady Ministrów.

 

Więcej punktów szczepień

Do tej pory szczepienia odbywały się m.in. w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej, stacjonarnych placówkach medycznych (np. Ambulatoryjnej Opiece Specjalistycznej), szpitalach rezerwowych i węzłowych. Z myślą o pacjentach leżących uruchomiliśmy także wyjazdowe zespoły szczepiące. W II kwartale poszerzony ma zostać katalog miejsc, w których można będzie się zaszczepić.

 

Polacy będą mogli przyjąć szczepionkę w:

  • przychodniach POZ (i innych stacjonarnych placówkach medycznych),

  • szpitalach rezerwowych,

  • szpitalach powiatowych (w każdym powiecie 1 szpital),

  • punktach samorządowych (w każdym powiecie 1 punkt samorządowy),

  • punktach drive thru,

  • zakładach pracy,

  • aptekach

 

Szczepienia będą się również odbywały w miejscach działalności samodzielnych ratowników medycznych i pielęgniarek.

– Według danych producentów, w kwietniu do Polski ma przyjechać ok. 5 mln dawek szczepionek. A ilości deklarowane sięgają 7 mln – poinformował pełnomocnik rządu ds. sczepień Michał Dworczyk. – Przygotowujemy system na te dostawy – poszerzamy katalog punktów szczepień, ale wprowadzamy również zmiany w samych szczepieniach – dodał szef KPRM.

 

Większa kadra osób szczepiących i prostsze zasady kwalifikacji

Rząd chce usprawnić proces, dlatego wprowadzone mają zostać zmiany organizacyjne w zakresie kwalifikacji i wykonywania szczepień.

 

  • Kto kwalifikuje do szczepienia?

W II kwartale tego roku kwalifikować do szczepień będą już nie tylko lekarze, ale również: stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności, farmaceuci, fizjoterapeuci, asystenci medyczni oraz studenci ostatniego roku studiów medycznych.

 

  • Kto może szczepić?

Poszerzamy też kadrę szczepiącą. Obecnie szczepionkę podają lekarze, stomatolodzy, położne, pielęgniarki, ratownicy medyczni oraz felczerzy. W II kwartale tego roku do tej grupy dołączą również diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci i studenci ostatniego roku studiów medycznych.

Uwaga! Zmieni się też sam proces kwalifikacji. Do tej pory pacjent musiał przejść badanie lekarskie i uzupełnić kwestionariusz.

Od II kwartału podstawą kwalifikacji do szczepienia przeciw COVID-19 będzie kwestionariusz wstępnego wywiadu. Jeżeli pacjent wypełni kwestionariusz i oświadczy wszystko prawidłowo, zostanie dopuszczony do szczepienia. Jeżeli w kwestionariuszu coś wzbudzi wątpliwości, osoba wykonująca szczepienie skonsultuje się z lekarzem.

 

Rejestracja na szczepienia – jak będzie wyglądać w kwietniu?

W marcu otworzono rejestrację dla osób od 60. roku życia. Teraz, chcąc przyspieszyć cały proces wprowadzona zostaje nowelizacja Narodowego Programu Szczepień. –Wchodzimy w etap szczepień populacyjnychpoinformował Michał Dworczyk. W kwietniu uruchomiony zostanie system zapisów dla kolejnych roczników. Rejestracja będzie prowadzona zgodnie z harmonogramem:

 

  • 12 kwietnia – rocznik 1962,
  • 13 kwietnia – rocznik 1963,
  • 14 kwietnia – rocznik 1964,
  • 15 kwietnia – rocznik 1965,
  • 16 kwietnia – rocznik 1966,
  • 17 kwietnia – rocznik 1967,
  • 19 kwietnia – rocznik 1968,
  • 20 kwietnia – rocznik 1969,
  • 21 kwietnia – rocznik 1970,
  • 22 kwietnia – rocznik 1971,
  • 23 kwietnia – rocznik 1972.

 

źródło: KPRM
red: W.Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Marszałek Chełstowski: Na 100. rocznicę 3. Powstania Śląskiego powstanie serial! [WIDEO]

Radny z Sosnowca został sprzedawcą ziemniaków! Dresik zamiast garnituru, worki w klasyku zamiast BMW [WIDEO]

Są nowe punkty szczepień na Śląsku, są tez nowe problemy. Pacjentów z covidem wożą już do innych województw!

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button