RegionWiadomość dnia

PiS przejmie Gliwice? Kto będzie rządził miastem, jeśli Zygmunt Frankiewicz wygra wybory?

Kto będzie rządził Gliwicami po wyborze Zygmunta Frankiewicza na senatora? Mimo, że wybory jeszcze się nie odbyły, radni z formacji Frankiewicza już na czwartkowej sesji rady miasta mają przyjąć w formie uchwały apel do wojewody i premiera, by na stanowisko komisarza nominować jednego z trzech urzędujących zastępców: Adama Neumanna, Mariusza Śpiewoka lub Krystiana Tomalę.

 

 

Puma grasuje po Śląsku! Wielkie poszukiwania w TOP 5 Silesia Flesz

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS


-Przede wszystkim w trosce o nasze miasto. To jest nasz priorytet. Miasto świetnie się rozwija. Jest w bardzo dobrej kondycji. Chcemy, aby ten trudny okres, to będzie naprawdę trudny okres, chcemy, żeby w jak najlepszy sposób ten okres przeszedł. Będzie to okres trudny chociażby ze względu na to, że jest to czas, w którym podejmujemy jako Rada Miasta projekt uchwały budżetowej i z tego tytułu myślimy, że osoba, która do tej pory pełniła obowiązki wiceprezydenta, któryś z wiceprezydentów na pewno zrobią to w sposób najkorzystniejszy dla naszych mieszkańców – mówi Marek Pszonak, przewodniczący Rady Miasta Gliwice.

Przyjęcie funkcji senatora jest równoznaczne z wygaśnięciem mandatu prezydenta wraz z jego zastępcami, a nowe wybory muszą się odbyć w ciągu 3 miesięcy od tego momentu. W tym czasie w mieście będzie rządził komisarz, który zostanie wybrany przez premiera na wniosek wojewody. Wojewoda może takie kandydatury rozważyć, ale sam apel radnych nie jest ani dla niego, ani premiera wiążący.

-Aczkolwiek wojewoda biorąc pod uwagę zadania, jakie stoją przed osobą, która będzie przez 3 miesiące pełniła funkcje, zdaje sobie sprawę, że w tak dużym mieście, przy takiej rozległości zadań wykonywanych przez organy miasta, no musi być to osoba, która podoła tym obowiązkom – mówi Krzysztof Nowak, dyrektor Wydziału Nadzoru Prawnego ŚUW w Katowicach.

Dopiero po wyborach i ewentualnym zwycięstwie Zygmunta Frankiewicza wojewoda będzie mógł się odnieść do apelu. Na razie nie wiadomo czy funkcję obejmie któryś w wiceprezydentów czy ktoś spoza, np. z opozycyjnego PiS-u. Nieoficjalnie wśród potencjalnych kandydatów na komisarza wymieniani są: Barbara Piontek – wiceprezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej oraz sam wojewoda– Jarosław Wieczorek.

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zima w październiku? Nawet -5 STOPNI CELSJUSZA!!!

Silesia Marathon: na starcie ponad 3000 biegaczy! [WIDEO]

Katowice chcą oddychać i idą na wojnę ze SMOGIEM!

autor: Radosław Nosal
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close