Kultura i rozrywkaRegionŚwiatWiadomość dnia

Podróże z Krisem: Czy wakacje na Sardynii mogą być tańsze niż w kraju?

Po Słowenii zabieramy Was w kolejną Podróż z Krisem. Nasz redakcyjny obieżyświat – Krzysztof Wilczewski przemierza Europę wzdłuż i wszerz i szuka dla Was najciekawszych ale i najtańszych miejsc, gdzie można spędzić wakacje. Po Słowenii – sprawdzamy cenowo (i nie tylko) Sardynię. I okazuje się, że można tę piękną, włoską wyspę zobaczyć za grosze.

 

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Sardynia uchodzi za jedno z droższych miejsc we Włoszech zarówno w kwestii dotarcia na miejsce, jak i pobytu. Czy uda się zorganizować wakacje, które nie zrujnują nam budżetu? Pozwólcie, że pokażę Wam, jak wyglądały moje koszty wycieczki na Sardynię w lipcu 2020.

Przelot: z Katowic do Alghero latają dwie linie: Wizzair i Ryanair. W dobie pandemii udało mi się ustrzelić bilety za 100 zł w obie strony, co jest rzadkością na tej trasie. Wystarczy obserwować ceny u obu przewoźników i gdy trafi się okazja natychmiast rezerwować. Realistycznie trzeba się nastawić na koszt około 200 zł w obie strony.

Przelot: z Katowic do Alghero latają dwie linie: Wizzair i Ryanair. W dobie pandemii udało mi się ustrzelić bilety za 100 zł w obie strony, co jest rzadkością na tej trasie (fot.Krzysztof Wilczewski)
Przelot: z Katowic do Alghero latają dwie linie: Wizzair i Ryanair. W dobie pandemii udało mi się ustrzelić bilety za 100 zł w obie strony, co jest rzadkością na tej trasie (fot.Krzysztof Wilczewski)

Wynajem auta: na lotnisku możemy wynająć samochód, który w sezonie wakacyjnym niestety potrafi być kilkukrotnie droższy niż poza sezonem. My musieliśmy zapłacić 50 € za dobę wynajmu za auto klasy kompakt. Po wyspie można się też poruszać transportem publicznym: kursują nie tylko autobusy, ale też pociągi.

Paliwo: ceny paliwa oscylują w okolicach 1.40 € za litr diesla i kilkanaście centów więcej za litr benzyny. Najtańsze znaleźliśmy na stacji Auchan. Większość stacji benzynowych jest samoobsługowa. Należy włożyć kartę, system blokuje na niej 100 €, następnie tankujemy, a reszta niewykorzystanej kwoty jest nam zwracana na kartę.

Zakwaterowanie: w pięć osób wynajęliśmy domek w niewielkim miasteczku kilkanaście kilometrów od północnego wybrzeża, gdzie koszt noclegu wyniósł 18 € od osoby za dobę.

Wyżywienie: dania w restauracjach są trochę droższe niż we Włoszech kontynentalnych. Na przykład średnia pizza to wydatek około 7 do 10 €, a za piwo zapłacimy 3 €, ale za wodę już tylko 1 €. Zanim usiądziemy, jeśli chcemy uniknąć niespodzianek, warto zapytać o wysokość tak zwanego coperto, czyli opłaty za miejsce przy stoliku. Zwyczajowo wynosi ona 1 lub 2 €, ale istnieją restauracje, które potrafią zaskoczyć nawet rodowitych Włochów.

Pora więc na podsumowanie kosztów. Ile trzeba przygotować planując tygodniowe wakacje na słonecznej Sardynii? Przyjmijmy, że jedziemy w 4 osoby i spędzimy na miejscu 7 nocy. Część czasu poświęcimy na plażowanie i „nicnierobienie”, a samochód wynajmiemy sobie na 3 dni, żeby pozwiedzać ciekawe zakątki wyspy. Obiady jemy na mieście, a śniadania i kolacje przygotowujemy sobie sami na zakwaterowaniu robiąc zakupy w supermarkecie. Oto koszty od osoby za tydzień:

Przeloty: 50 €
Zakwaterowanie: 125 €
Wyżywienie: 80 €
Wynajem auta: 35 € (140 € na całą grupę)
Paliwo: 8 € (32 € na całą grupę przez 3 dni – za taką kwotę zużyliśmy paliwo)
Zamykamy się więc w 300 € od osoby za tydzień. W przeliczeniu na złotówki daje to około 1300 zł. Drogo? Moim zdaniem bardzo tanio!

Już za parę dni napiszę o ciekawych miejscach do zwiedzenia, a tymczasem przedsmak tego, co nas czeka:

Po Słowenii - sprawdzamy cenowo (i nie tylko) Sardynię. I okazuje się, że można tę piękną, włoską wyspę zobaczyć za grosze
Po Słowenii – sprawdzamy cenowo (i nie tylko) Sardynię. I okazuje się, że można tę piękną, włoską wyspę zobaczyć za grosze
Sardynia uchodzi za jedno z droższych miejsc we Włoszech zarówno w kwestii dotarcia na miejsce, jak i pobytu
Sardynia uchodzi za jedno z droższych miejsc we Włoszech zarówno w kwestii dotarcia na miejsce, jak i pobytu
Podróże z Krisem: Czy wakacje na Sardynii mogą być tańsze niż w kraju?
Podróże z Krisem: Czy wakacje na Sardynii mogą być tańsze niż w kraju?

autor tekstu i zdjęć: Krzysztof Wilczewski

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close