KrajRegionŚwiat

Polscy strażacy pojadą gasić pożary w Grecji? MSWiA rozważa wysłanie pomocy Grekom [WIDEO]

Polscy strażacy dzielnie walczą z pożarami w Szwecji, tymczasem kolejni strażacy z Polski mogą zostać wysłani na zagraniczną akcję. Chodzi o pożary szalejące w Grecji, w których zginęła już dwójka polskich turystów. MSWiA rozważa wysłanie polskiego wsparcia do walki z ogniem.

 

-Jesteśmy gotowi udzielić pomocy również Grecji. Państwowa Straż Pożarna taką gotowość wykazuje – zapowiedział na konferencji wiceminister spraw wewnętrznych Jarosław Zieliński. Zaznaczył przy okazji, że szwedzki rząd i społeczeństwo wysoko ocenia dotychczasową pomoc polskich strażaków w ich kraju.

Tragiczne pożary w Grecji. Wśród ofiar śmiertelnych dwoje Polaków. Konsul RP rezydujący w Atenach potwierdził, że wśród ofiar pożarów w Grecji jest dwoje Polaków.

 

– Pozostajemy w gotowości, ale ta pomoc będzie mogła zostać zrealizowana dopiero wtedy, gdy będzie potwierdzenie realnej potrzeby z określeniem szczegółów tej pomocy – stwierdził Zieliński. Zapewnił też, że w sytuacji pomocy międzynarodowej bezpieczeństwo w Polsce nie zostaje osłabione.

– Najbliższy czas pokaże, czy będzie potrzeba zrealizowania tej pomocy. To zależy od zapotrzebowania Grecji. – zakończył wiceszef MSWiA. Kilkadziesiąt minut po konferencji Jarosława Zielińskiego prezydent Andrzej Duda poinformował na Twitterze, że do Grecji zostaną wysłane dwa zespoły modułowe Państwowej Straży Pożarnej, o czym zapewnił go szef MSWiA Joachim Brudziński.

Bilans śmiertelnych ofiar pożarów, które od poniedziałku szaleją na wschód od Aten, wzrósł do 74 osób, a 187 zostało rannych. Wśród ofiar śmiertelnych jest dwoje Polaków. Służby ratunkowe ostrzegają, że bilans ofiar najpewniej będzie rósł. Co najmniej 11 rannych jest w stanie krytycznym.

W kraju ogłoszono stan wyjątkowy, a szef rządu skrócił wizytę w Bośni i Hercegowinie. W poniedziałek rząd Grecji uruchomił europejski mechanizm obrony cywilnej, aby prosić o pomoc inne kraje UE; na apele odpowiedziało wiele europejskich państw oraz przedstawiciele instytucji unijnych.

(źródło: portal tvp.info, Reuters, PAP)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close