KrajRegion

Polska z jednym z najbezpieczniejszych państw Unii Europejskiej. Dane Eurostatu

Według informacji Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat) Polska jest wśród państw, których obywatele najrzadziej zgłaszali przestępstwa, przemoc lub wandalizm w swojej okolicy. „Niewątpliwie duża w tym zasługa służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku, zwłaszcza polskiej Policji” – ocenił rzecznik Komendy Głównej Policji insp. Mariusz Ciarka.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Z danych opublikowanych przez Europejski Urząd Statystyczny wynika, że tylko 4,4 proc. Polaków zgłaszało przestępstwa, przemoc lub wandalizm w swojej okolicy w 2019 roku.

To jeden z najniższych wskaźników w UE. Niższy mają jedynie Litwa i Chorwacja. U naszych bałtyckich sąsiadów przestępstwa w swojej okolicy zgłosiło 3,2 proc. populacji, a nad Adriatykiem – 2,7 proc. Średnia unijna to z kolei 11 proc.

„Jak pokazują unijne dane, Polska jest jednym z najbezpieczniejszych krajów w Europie o dużo mniejszej przestępczości, aniżeli w większości innych krajów europejskich” – podkreślił w rozmowie z PAP rzecznik Komendy Głównej Policji inspektor Mariusz Ciarka. „Niewątpliwie duża w tym zasługa służb odpowiedzialnych za zapewnienie bezpieczeństwa i porządku, zwłaszcza polskiej Policji” – powiedział policjant.

Mariusz Ciarka: z roku na rok mniej przestępstw, a większa skuteczność

Z roku na rok odnotowujemy mniej przestępstw, przy czym nasza skuteczność zwiększa się, a więc m.in. wykrywamy więcej sprawców przestępstw i zatrzymujemy sprawców na gorącym uczynku popełnienia przestępstwa.

Wskazał, że oprócz europejskich danych potwierdzają to i nasze krajowe badania, według których ponad 96 proc. Polaków czuje się bezpiecznie w swoim miejscu zamieszkania. „Na bezpieczeństwo wpływa ma również służba patrolowa, którą planujemy w oparciu o analizy, ale także sygnały od społeczeństwa przesyłane m.in. na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa” – zaznaczył.

Naprawdę Polacy mają powody do tego, aby być zadowolonym z polskiej Policji, zwłaszcza w ujęciu porównawczym ze służbami w innych państwach” – dodał Ciarka.

Jeśli traktować tę statystykę jako miernik ogólnego bezpieczeństwa, to najmniej bezpiecznie jest w Bułgarii – 20,2 proc., Grecji – 16,9 proc. i w Holandii – 16,3 proc.

Powyżej średniej europejskiej są też m.in.: Francja, gdzie w 2019 roku w związku z przestępstwami w najbliższej okolicy Policję alarmowało 14,7 proc. mieszkańców, Belgia – 13,3 proc., czy Niemcy – 13,1 proc.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Ze zwykłej zamieni się w wyjątkową. Studenci WST w Katowicach zaprojektowali modernizację podstawówki!

Na Śląsku nie ma komu pracować w urzędach! Wakatów coraz więcej!

Koniec ery spalinowych autobusów na Śląsku? Miasta kupują hybrydy i elektryczne

 

źr. policja.pl

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close