RegionWiadomość dnia

Ponad 700 mln zł dla śląskich miast! Fundusz Inicjatyw Lokalnych daje kasę na duże inwestycje

Duże wsparcie dla miast, gmin i powiatów w województwie śląskim. Na inwestycje otrzymały od rządu łącznie 709 mln złotych. Teraz już prawie wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w regionie mają je na swoich kontach.

 

 

Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!

-Z uwagi na to, że sytuacja pandemiczna w II kwartale nie tylko w województwie śląskim, ale w całej Polsce mogła być trochę trudniejsza, stąd idea tego, aby nie rezygnować z jakichkolwiek inwestycji tylko udzielić tego wsparcia. Inwestycje to jest jeden z najważniejszych filarów wzrostu gospodarczego i stabilności gospodarczejmówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.

 

Fundusz Inicjatyw Lokalnych to pierwszy taki program. Pieniądze samorządy mogą przeznaczyć na dowolne inwestycje, które muszą zostać zrealizowane do końca 2022 roku.

Chorzów postanowił za niespełna 11 mln zł pokryć koszty już trwających inwestycji drogowo-tramwajowych.

-Wspólnie z Tramwajami Śląskimi modernizujemy 3 duże i ważne drogi. To jest ul. Powstańców, na której się znajdujemy, ul. 3 Maja i ul. Hajducka. To są ogromne inwestycje. Ja przypomnę, że tylko na ul. 3 Maja z Tramwajami Śląskimi wydajemy 70 mln zł – mówi Marcin Michalik, wiceprezydent Chorzowa.

Inwestycje to jest jeden z najważniejszych filarów wzrostu gospodarczego i stabilności gospodarczej – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski
Inwestycje to jest jeden z najważniejszych filarów wzrostu gospodarczego i stabilności gospodarczej – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski

Prawie trzy razy więcej pieniędzy, bo niecałe 32 mln zł dostał Sosnowiec. Miasto ma już plan m.in. na ten zapomniany stadion.

-W tej chwili jeszcze nie mamy wszystkich tych środków rozpisanych. Na pewno bardzo mocno zastanawiamy się nad rewitalizacją stadionu przy ul. Hubala Dobrzańskiego, w Kimontowie. Tam chcielibyśmy tor rolkowy m.in. wybudować. Także spora część sosnowieckich wiaduktów wymaga sporych prac remontowych. Z pewnością część tych środków na ten cel będzie przeznaczona – mówi Rafał Łysy, UM Sosnowiec.

To nie wszystko, co od rządu mogą otrzymać samorządy. Aktualnie trwa nabór wniosków do II etapu programu. Do rozdania jest ponownie 6 mld zł, a na razie wpłynęły dwa projekty z woj. śląskiego – z Tychów i z Kłomnic. Samorządy mają czas do 30 września.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Jak długo jeszcze będą teleporady? Pacjenci mają już dość i chcą otwarcia przychodni!

Bilet w Kolejach Śląskich kupimy wreszcie płacąc kartą! [WIDEO]

Strategia walki z pandemią na jesień: wydano ponad 540 decyzji dla szpitali

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close