RegionWiadomość dnia

Porozumienie podpisane, prezes Tauron Wydobycie odchodzi. Będą podwyżki dla górników [WIDEO]

Związki zawodowe z Zakładu Górniczego Janina podpisały porozumienie z zarządem Tauron Wydobycie. To efekt kilkudniowych negocjacji w sprawie podwyżek dla górników. Mimo to górnicy dziś pikietowali przed siedzibą Zakładu Górniczego Janina w Libiążu, bo mają żal do swoich kolegów ze związków zawodowych.

 

 

Sosnowiec czeka na uchodźców? Konsulat w Katowicach już jest! Zobaczcie go w TOP 5 SILESIA FLESZ

– Ponieważ te postulaty, które były wcześniej tam wypisane przez nas, nie zostały w ogóle spełnione. Tam nie było czegoś takiego, że tylko ten 1 tys. zł ma być niby do końca lipca, tylko tych postulatów było więcej i żaden z nich nie został spełniony – mówi Mateusz, pracownik kopalni.

Zdaniem górników, związkowcy dokonali „samowolki”, a podpisując porozumienie, nie wzięli pod uwagę głosu pracowników.

– Związki po prostu tak czy siak za nami nie były i nie będą już za nami. Tylko pieniądze biorą i tyle – mówi Dariusz Junewicz, pracownik kopalni.

 

Podpisane porozumienie zakłada jednorazową wypłatę pieniędzy do końca lipca, średnio będzie to 1 tys. zł brutto dla każdego pracownika. Kwota będzie jednak zależała od liczby przepracowanych dni w pierwszym półroczu tego roku. Te pieniądze górnikom gwarantowano już jednak w 2017 roku, odrębnym porozumieniem. Dziś związkowcy z Janiny unikali kamer.

– Chcielibyśmy nagrać kilka zdań o tym porozumieniu.
– Proszę pana, nie komentuję tej sytuacji jaka jest.
– Dlaczego?
– Nie komentuję tej sytuacji, proszę się zwrócić do rzecznika Tauron Wydobycie.
– Ale jesteście Państwo jedną ze stron tego porozumienia.
– Jesteśmy jedną ze stron i przedstawiamy to porozumienie na spotkaniach załogi na cechowni przed rozpoczęciem każdej zmiany – mówi Stanisław Kurnik, NSZZ Solidarność.

 

Aby wypracować porozumienie władze Tauron Wydobycie spotkały się ze związkowcami dwukrotnie. Porozumienie podpisano wczoraj późnym popołudniem.

– Brali w nim udział reprezentanci właśnie tych organizacji związkowych, ale również pracownicy. Były dwa spotkania. Spotkanie właśnie na Zakładzie Górniczym Janina, spotkano się również z przedstawicielami wszystkich związków zawodowych tutaj, w centrali Tauron Wydobycie. Efektem jest podpisane wczoraj porozumienie – mówi Daniel Iwan, Tauron Wydobycie.

Związki zawodowe z Zakładu Górniczego Janina podpisały porozumienie z zarządem Tauron Wydobycie. To efekt kilkudniowych negocjacji w sprawie podwyżek dla górników
Związki zawodowe z Zakładu Górniczego Janina podpisały porozumienie z zarządem Tauron Wydobycie. To efekt kilkudniowych negocjacji w sprawie podwyżek dla górników

Tauron zapewnia jednak, że jest otwarty na dialog z pracownikami. W sierpniu planuje rozmowy z radą społeczną w ramach całej grupy Tauron, podczas których będzie rozważał ewentualne podwyżki dla pracowników – zarówno sektora górniczego, jak i energetycznego.

Porozumienie zakwestionowane zostało jednak przez jedną z największych central związkowych – Sierpień 80, a rezygnację z funkcji prezesa złożył pełniący ją od niewiele ponad miesiąca Sławomir Obidziński.

autor: Paweł Jędrusik
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close