RegionWiadomość dnia

POTĘŻNY biurowiec powstanie przy DTŚ w Katowicach. To nowy budynek prokuratury

Tak ma wyglądać nowy budynek prokuratury w Katowicach. Zamiast tego wysokiego na około 100 metrów budynku przy ul. Wita Stwosza wybudowanego u schyłku PRL-u powstanie nie tylko nowoczesna siedziba, ale cała przestrzeń wokół niej. Stowarzyszenie Architektów Polskich w Katowicach rozstrzygnęło konkurs na koncepcję.

 

 

Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00

-Zwykły budynek biurowy. Tak można byłoby powiedzieć. Natomiast ma on pewne specyficzne wymagania związane z bezpieczeństwem, funkcjami i przyjmowaniem osób zatrzymanych, przesłuchań i tak dalej – mówi Adam Skrzypczyk, sekretarz konkursu, SARP Katowice.

 

Architekci nie mieli łatwego zadania, bo budynek musi pomieścić wszystkie prokuratury działające w Katowicach – okręgową, regionalną, wydział zamiejscowy Prokuratury Krajowej i cztery Prokuratury Rejonowe. Pierwsze miejsce zdobyła praca katowickich architektów.

-Jako inspiracja dla sposobu kształtowania elewacji budynku posłużyła prokuratorska toga w swoim bardzo charakterystycznym rysunkiem czerwonego koloru. Elewację kształtują lamele w różnym układzie. Gęsto ułożone na parterze i rozpraszające się ku górze – mówi Marek Fengler, architekt, Ostrowscy Architekci.

 

Obiekt stanie przy Drogowej Trasie Średnicowej, więc prokuratura będzie bardzo dobrze widoczna.

– Jest budynkiem dużego formatu. Zarówno ze względu na rangę, jak i wielkość, ponieważ ten ma powyżej 23 tys. m kw. I bez wątpienia będzie stanowił element w tym punkcie bardzo charakterystyczny. Dla osób wjeżdżających do i wyjeżdżających z Katowic – mówi Jarosław Ostrowski, architekt, Ostrowscy Architekci.

 

Na razie nie wiadomo jeszcze, kiedy pracownicy prokuratury wyprowadzą się stąd do nowej siedziby. Finansowanie inwestycji gwarantuje państwo.

-Prawdopodobnie będzie przez tą firmę przygotowany projekt budowlany bądź wykonawczy i na to pieniądze mamy. Chcemy wystąpić o pozwolenie na budowę jeszcze w tym roku. Na kolejne etapy będziemy występowali o kolejne transze pieniędzy mówi Marta Zawada-Dybek, Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Inwestycja miałaby kosztować około 190 mln złotych i zostać zakończona w 2024 lub 2025 roku.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Około stu kibiców pod stadionem GKS Tychy! Żądają otwarcia stadionów [WIDEO]

Rozpoczął się Spis Powszechny. Lokalni politycy chcieliby, żeby było jak najwięcej deklaracji dotyczących śląskości

Ruch na polskich granicach trwa, a podróżnych na lotniskach nie brakuje. Pamiętajcie jednak o nowych zasadach! [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close