RegionWiadomość dniaZdrowie

Powołanie spółki zażegna kryzys w rybnickim szpitalu? Są propozycje umowy społecznej jak z górnikami

Kolejna odsłona konfliktu w sprawie Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku. Przypomnijmy- szpital zawiesił na początku lipca działalność czterech oddziałów. Powodem jest brak kadry. Trwa spór z grupą lekarzy. Na zaproszenie marszałka województwa śląskiego dziś rozpoczęły się rozmowy na temat sytuacji w placówce.

 

 

Detektyw wszech czasów powraca!!! COLUMBO tego lata w TVS!

– Sytuacja jest taka, ale z drugiej strony środowiska muszą ze sobą rozmawiać i szanować też sytuację, która jest. Jak nie ma to nie ma, takie są realia, to nie jest socjalizm – mówi Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego.

A mowa o wielu milionach złotych, które placówka otrzymała przez ostatnie lata od urzędu marszałkowskiego, do którego szpital należy. O brak płynności finansowej, czy błędy jest oskarżany aktualny zarząd.

– Rozmów przeprowadzaliśmy wiele, ale nie mogą to być takie rozmowy, że żaden argument nie dociera. O sytuacji finansowej tego szpitala, myślę od lat wszyscy wiedzieli i w tej chwili doszliśmy już do ściany – mówi Ewa Fica, dyrektor WSS Nr. 3 w Rybniku.

Trwa spór z grupą lekarzy. Na zaproszenie marszałka województwa śląskiego dziś rozpoczęły się rozmowy na temat sytuacji w placówce
Trwa spór z grupą lekarzy. Na zaproszenie marszałka województwa śląskiego dziś rozpoczęły się rozmowy na temat sytuacji w placówce

Ze zwaśnionymi stronami na długo przed spotkaniem rozmawiał też mediator. Wcześniejsze rozmowy jednak nie przyniosły oczekiwanych rezultatów.

– Ewidentne problemy sprzed lat tam są i teraz należało by się tym zająć. Tym, jak temu szpitalowi pomóc np. w tym kontekście, ale jeszcze nie dzisiaj. Dzisiaj ten szpital potrzebuje płynności finansowej i to szybko – uważa Marcin Materna, Związek Pracodawców i Przedsiębiorców Śląskich.

 

Według podanych dzisiaj statystyk około 50% pacjentów szpitala stanowią mieszkańcy Rybnika, a więc pojawiły się również zarzuty, że to rybnicki magistrat powinien więcej do budżetu placówki dokładać. Choć właścicielem nie jest miasto.

– To co mnie bardzo niepokoi to narracja, którą słyszymy, że jest doskonale „ale”. To jest taki trochę manipulacyjny komunikat, bo on pokazuje, że w szpitalu jest doskonale, ale blisko macie inne szpitale – podkreśla Piotr Masłowski, wiceprezydent Rybnika.

 

Takie jak w Żorach czy Raciborzu, z których pacjenci mogą korzystać. To m.in. odpowiedź na zawieszenie działalności oddziałów rybnickiej „Trójki” w tym popularnej „interny”. Do tego dochodzi fakt, że szpital opuszczają lekarze z wieloletnim doświadczeniem jak i młodzi rezydenci, a powodem ma być m.in. atmosfera pracy.

– Przymuszanie do pracy ponad normy czasu pracy, obowiązkowe podpisanie klauzuli „obtout” jako warunku przedłużenia umowy o pracę co jest nielegalne w Polsce w świetle obecnego prawa – mówi Katarzyna Zygmund-Kamińska, lekarz rezydent WSS Nr. 3 w Rybniku.

 

Do tego miał dochodzić fakt braku środków do codziennej pracy w tym np. niezbędnych w dzisiejszych czasach testów PCR do wykrywania zakażenia SARS-COV2. W trakcie rozmów padła propozycja poprowadzenia negocjacji na wzór wypracowanej w ostatnim czasie umowy społecznej z górnikami. W wizji związkowców takie realne porozumienie miało by być wypracowane przez samorząd, zarząd szpitala, pracowników i urząd marszałkowski.

– Są w stanie na tyle sprawnie przeprowadzić procedurę takich rozmów i zawrzeć taką umowę społeczną, że np. jak spotkamy się tutaj na początku przyszłego roku to wszystko powinno być ok – mówi Dominik Kolorz, Śląsko-Dąbrowska Solidarność.

Jak na razie marszałek Chełstowski zapowiedział dołożenie 15 mln złotych do budżetu szpitala na pokrycie zobowiązań placówki. Do tego padła propozycja utworzenia spółki jak w szpitalu w Tychach. Na odpowiedź pozostałych stron trzeba będzie trochę poczekać.

 

autor: Bartosz Bednarczuk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

We wtorek pogrzeb ofiar zbrodni w Borowcach. Zabójca wciąż na wolności [WIDEO]

Ruszyła rekrutacja na kierunku lekarskim WST w Katowicach. Pracy dla lekarzy z każdym rokiem jest coraz więcej!

6,5 roku więzienia za wysadzenie w powietrze bloku. Jest wyrok dla bombera z Bielska

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close