REKLAMA
Kategorie

Jak powstrzymać smog? Województwo śląskie walczy z niską emisją [WIDEO]

Jak powstrzymać smog? Województwo śląskie walczy z niską emisją już nie tylko uchwałą antysmogową i milionami na dopłaty do wymiany pieców.

Rusza kampania społeczno-edukacyjna dotycząca walki ze smogiem „Mogę! #Zatrzymać SMOG” to akcja medialna, która ma nie tylko dać odpowiedź na pytanie „jak powstrzymać smog?”, ale i uświadomić mieszkańcom regionu, jak bardzo groźnym zjawiskiem jest niska emisja i co smog robi z naszym zdrowiem.

 

Województwo śląskie walczy z niską emisją nie tylko za pomocą uchwały i pieniędzy na modernizację palenisk i unowocześnianie taboru komunikacyjnego. Konferencja, i cała kampania anty-smogowa to kolejny krok po wprowadzeniu przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwały antysmogowej, która obowiązuje w regionie od początku września. W konferencji zapowiadającej start kampanii wziął udział marszałek Wojciech Saługa, a także profesor Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

-Wydaje się, że wszyscy wiedzą wszystko o smogu, ale wciąż otrzymujemy mnóstwo pytań dotyczących samej uchwały, jak i niskiej emisji. Musimy uświadomić sobie, że to my trujemy, my przyczyniamy się do złej jakości powietrza i wreszcie my możemy walczyć ze smogiem. Edukacja to klucz do zmiany myślenia, wszyscy chcemy żyć dłużej, w lepszym zdrowiu, dlatego powinniśmy zmienić nastawienie – mówił w trakcie konferencji marszałek Wojciech Saługa.

Powiązane artykuły
To kolejny krok po wprowadzeniu przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwały antysmogowej, która obowiązuje w regionie od początku września(fot.slaskie.pl)

„Mogę! #Zatrzymać smog” to odpowiedź na potrzebę zmiany myślenia o problemie niskiej emisji i odejście od odpowiedzialności zbiorowej na rzecz promocji aktywnej, indywidualnej postawy. Charakter kampanii jest w pełni pozytywny i motywujący do działania, a główny element hasła stanowi zawołanie „Mogę!”, które jest charakterystycznym motywem, jasno wskazując na fakt, że każdy z mieszkańców województwa może przyczynić się do zmian na lepsze.

-Każdego roku umiera z powodu smogu w Polsce ok. 50 tysięcy osób. Śląskie jest jednym z trzech województw o największej umieralności na choroby sercowo-naczyniowe. Smog kosztuje nas prawie 13 proc. PKB i to nie tylko leki, ale również rehabilitacja, hospitalizacja czy renty. Musimy mieć tego świadomość, dlatego w imieniu lekarzy i pacjentów dziękuję za te działania, które realizuje samorząd wojewódzki – podkreślał prof. Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Kampania obejmie całe województwo. Przygotowano z tej okazji zestaw porad stanowiących kompendium wiedzy i profesjonalnych informacji na temat źródeł problemu i potencjalnych rozwiązań. Tłumaczą one m.in. jak zachować się w trakcie alarmu smogowego, dostarczają informacji związanych z wymianą pieca na kocioł klasy 5 lub inne ekologiczne źródła ogrzewania. Materiały edukacyjne będą promowane w internecie, mediach społecznościowych, prasie oraz w parafiach. Komunikacja antysmogowa ma być czytelna i zrozumiała, dlatego przedstawiono ją w różnych formach: filmu i animacji edukacyjnych, infografik, reklam prasowych, plakatów, broszur i gadżetów. Wszystkie informacje dotyczące kampanii znajdą się na stronie powietrze.slaskie.pl. Kampania potrwa do 14 grudnia 2017 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button