RegionWiadomość dnia

Jak powstrzymać smog? Województwo śląskie walczy z niską emisją [WIDEO]

Jak powstrzymać smog? Województwo śląskie walczy z niską emisją już nie tylko uchwałą antysmogową i milionami na dopłaty do wymiany pieców.

Rusza kampania społeczno-edukacyjna dotycząca walki ze smogiem „Mogę! #Zatrzymać SMOG” to akcja medialna, która ma nie tylko dać odpowiedź na pytanie „jak powstrzymać smog?”, ale i uświadomić mieszkańcom regionu, jak bardzo groźnym zjawiskiem jest niska emisja i co smog robi z naszym zdrowiem.

 

Województwo śląskie walczy z niską emisją nie tylko za pomocą uchwały i pieniędzy na modernizację palenisk i unowocześnianie taboru komunikacyjnego. Konferencja, i cała kampania anty-smogowa to kolejny krok po wprowadzeniu przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwały antysmogowej, która obowiązuje w regionie od początku września. W konferencji zapowiadającej start kampanii wziął udział marszałek Wojciech Saługa, a także profesor Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

-Wydaje się, że wszyscy wiedzą wszystko o smogu, ale wciąż otrzymujemy mnóstwo pytań dotyczących samej uchwały, jak i niskiej emisji. Musimy uświadomić sobie, że to my trujemy, my przyczyniamy się do złej jakości powietrza i wreszcie my możemy walczyć ze smogiem. Edukacja to klucz do zmiany myślenia, wszyscy chcemy żyć dłużej, w lepszym zdrowiu, dlatego powinniśmy zmienić nastawienie – mówił w trakcie konferencji marszałek Wojciech Saługa.

To kolejny krok po wprowadzeniu przez Sejmik Województwa Śląskiego uchwały antysmogowej, która obowiązuje w regionie od początku września(fot.slaskie.pl)

„Mogę! #Zatrzymać smog” to odpowiedź na potrzebę zmiany myślenia o problemie niskiej emisji i odejście od odpowiedzialności zbiorowej na rzecz promocji aktywnej, indywidualnej postawy. Charakter kampanii jest w pełni pozytywny i motywujący do działania, a główny element hasła stanowi zawołanie „Mogę!”, które jest charakterystycznym motywem, jasno wskazując na fakt, że każdy z mieszkańców województwa może przyczynić się do zmian na lepsze.

-Każdego roku umiera z powodu smogu w Polsce ok. 50 tysięcy osób. Śląskie jest jednym z trzech województw o największej umieralności na choroby sercowo-naczyniowe. Smog kosztuje nas prawie 13 proc. PKB i to nie tylko leki, ale również rehabilitacja, hospitalizacja czy renty. Musimy mieć tego świadomość, dlatego w imieniu lekarzy i pacjentów dziękuję za te działania, które realizuje samorząd wojewódzki – podkreślał prof. Andrzej Lekston ze Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Kampania obejmie całe województwo. Przygotowano z tej okazji zestaw porad stanowiących kompendium wiedzy i profesjonalnych informacji na temat źródeł problemu i potencjalnych rozwiązań. Tłumaczą one m.in. jak zachować się w trakcie alarmu smogowego, dostarczają informacji związanych z wymianą pieca na kocioł klasy 5 lub inne ekologiczne źródła ogrzewania. Materiały edukacyjne będą promowane w internecie, mediach społecznościowych, prasie oraz w parafiach. Komunikacja antysmogowa ma być czytelna i zrozumiała, dlatego przedstawiono ją w różnych formach: filmu i animacji edukacyjnych, infografik, reklam prasowych, plakatów, broszur i gadżetów. Wszystkie informacje dotyczące kampanii znajdą się na stronie powietrze.slaskie.pl. Kampania potrwa do 14 grudnia 2017 roku.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close