Kategorie

Premier: Nie będzie narodowej kwarantanny. Specjaliści: I tak nie była potrzebna

Nie będzie narodowej kwarantanny, przynajmniej na razie – uspokajał wczoraj premier Mateusz Morawiecki. Coraz więcej specjalistów uważa jednak, że wprowadzanie tak drastycznych obostrzeń byłoby niepotrzebne. Wśród nich były prezes NFZ Andrzej Sośnierz, który w ostrych słowach ocenia rządowe pomysły.

 

 

Za kilka dni zakaz wychodzenia z domu i LOCKDOWN? TOP 5 Silesia Flesz


– Lockdown nie ma w tej chwili sensu, jest szkodliwy gospodarczo. A z punktu widzenia przebiegu epidemii, ona już jest tak rozpanoszona, że lepiej ją jak najszybciej przechorować, bo nie da się jej już zatrzymać przy takim poziomie zakażeń. Więc niestety – musimy po prostu to przechorować. Nie utrzymaliśmy epidemii pod kontrolą wiosną, w związku z tym teraz to już za późno robić cokolwiek sensownego – mówi Andrzej Sośnierz, poseł na sejm RP, były prezes NFZ.

Narodowa kwarantanna mogłaby zostać wprowadzona, gdyby został przekroczony próg 70-75 zachorowań na 100 tys. mieszkańców. Teraz średnia zachorowań wynosi ok. 65. Zdaniem premiera wprowadzone obostrzenia przynoszą skutek.

Powiązane artykuły

– W ostatnich dniach udało nam się wyhamować dokładnie przed tym punktem krytycznym, jednak dystans, jaki dzieli nas od progu narodowej kwarantanny nadal jest niewielki i nie pozwala na swobodę. To dzięki naszej odpowiedzialnej postawie, dzięki konsekwentnej realizacji zasady DDM: dystans, dezynfekcja, maseczka, zyskaliśmy delikatną przewagę w tej walce z wirusemmówi Mateusz Morawiecki, premier RP.

 

Niepokojące informacje płyną jednak z naszego województwa. Dziś, po raz kolejny, Śląsk jest na czele pod względem liczby nowych przypadków. Tym razem to ponad 3,8 tys. Największe ogniska zakażeń pojawiają się przede wszystkim w domach pomocy społecznej.

– Na wczoraj 51 takich placówek na terenie województwa spośród 106 niestety jest zakażonych, czyli choruje można powiedzieć. Blisko 1 tys. mieszkańców przechodzi obecnie zakażenie koronawirusem. Tam systematycznie wysyłane są wymazobusy, żeby przebadać wszystkich mieszkańców i personel, nawet jeśli początkowo jest tam tylko jedna osoba zakażona – mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Dzisiaj Ministerstwo Zdrowia poinformowało o ponad 24 tysiącach przypadków zakażenia koronawirusem. Od początku epidemii na COVID zachorowało już ponad 665 tys. osób.

 

autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Fundacja TVS wspiera szpitale w nierównej walce z koronawirusem. A brakuje coraz więcej rzeczy [WIDEO]

Apele przynoszą skutek. Coraz więcej ozdrowieńców na Śląsku oddaje osocze

W Katowicach, Gliwicach i Sosnowcu sprawdzają, kto już miał koronawirusa. Ruszają badania!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button