RegionWiadomość dnia

Pszczyna zostaje bez szpitala! Nie będzie kontraktu z NFZ. Co z pacjentami?

Dla wielu ostateczna decyzja, jaka właśnie zapadła, to szok! Od 1 lipca szpital w Pszczynie nie będzie miał kontraktu z NFZ, a jego działalność zostaje zawieszona!

 

-Jest to szpital, gdzie życie i zdrowie pacjentów jest zagrożone i powinniśmy zrobić wszystko, żeby pacjenci tam nie przebywali – mówi Jerzy Szafranowicz, dyrektor Śląskiego OW NFZ. Liczne kontrole w szpitalu zarządzanym przez spółkę Centrum Dializa wykazały skandaliczne zaniedbania. -Nie wystarczając ilość personelu lekarskiego na oddziale neonatologii, anestezjologii, intensywnej terapii. Jak również udzielania świadczeń wyłącznie przez ratowników medycznych na izbie przyjęć a także udzielanie świadczeń przez ratowników medycznych wraz z pielęgniarkami na oddziale anestezjologii intensywnej terapii, choć świadczeń powinny udzielać tylko pielęgniarki – mówi Tomasz Mucha, naczelnik Wydziału Kontroli NFZ.

Od 1 lipca szpital w Pszczynie nie będzie miał kontraktu z NFZ, a jego działalność zostaje zawieszona!

Szpital miał również nie wykonywać zaleceń pokontrolnych. Z tymi zarzutami przedstawiciele spółki się nie zgadzają. -Uważamy, że wyniku pokontrolne i zarzuty, które były w tych wnioskach pokontrolnych formułowane nie dają podstaw do takiej decyzji – mówi Witold Jajszczok, rzecznik prasowy Centrum Dializa.

Od 1 lipca jego pacjenci będą musieli szukać pomocy w Tychach, Bielsku Białej, Żorach czy Mikołowie. -Mamy rozeznane wszystkie szpitale, które są w promieniu 25 km od szpitala w Pszczynie. Tutaj mamy rozpisany każdy zakres, który realizował szpital w Pszczynie – mówi Piotr Nowak, zastępca dyrektora Śląskiego OW NFZ.

Od 1 lipca szpital w Pszczynie nie będzie miał kontraktu z NFZ, a jego działalność zostaje zawieszona!

Decyzje wciąż zapadają. Pytanie, czy ktoś jeszcze może uratować ten szpital? -Jesteśmy tuż po rozmowach z dyrektorem NFZ i będziemy zmierzać do przejęcia tego kontraktu na zasadzie cesji – wyjaśnia Paweł Sadza, starosta powiatu pszczyńskiego. Póki co żadnych konkretnych kroków nie podjęto. Oprócz tego jednego, który niczego dobrego pszczyńskim pacjentom nie wróży.
(Monika Herman)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

1 thought on “Pszczyna zostaje bez szpitala! Nie będzie kontraktu z NFZ. Co z pacjentami?”

  1. Pan Naczelnik powinien się chyba douczyć, gdyż zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia (bodajże z kwietnia 2016 r.) ratownicy medyczni mogą wykonywac swoje czynnosci wszędzie na wszystkich oddziałach szpitalnych również albo przede wszystkim na tzw. Oiomach więc nie rozumiem zarzutów pod tym kontem, a co do izby przyjęć – lekarze schodzą z oddziału jak w sporej części szpitali…nie ma nic w tym dziwnego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close