REKLAMA
Kategorie

Pula pytań jawnych i obowiązek zdania przedmiotu na poziomie rozszerzonym. Nowa matura już za trzy lata!

Pula pytań jawnych i dwie wypowiedzi ustne na egzaminie ustnym z języka polskiego, prócz tego całkiem nowa struktura egzaminu pisemnego i obowiązek zdania przedmiotu na poziomie rozszerzonym. To najważniejsze zmiany w nowej maturze, którą będą zdawać po raz pierwszy abiturienci podchodzący do egzaminu w roku 2023.

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Zmiany e egzaminie maturalnym wynikają ze zmienionej podstawy programowej i doświadczeń CKE z obecnego egzaminu maturalnego – powiedział dla RMF FM szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik.

Arkusz na pisemnym egzaminie z języka polskiego będzie składał się z trzech części:
  1. „Język polski w użyciu”. Ta część podobna jest to dzisiejszego tzw. czytania ze zrozumieniem. W tej części pojawią się dwa teksty, niezwiązane z literaturą, ale np. dotyczące nauki, sztuki, czy kultury.
  2. Sprawdzian wiadomości i umiejętności z zakresu historii literatury. W tej części zadania będą oparte na tekstach, materiale źródłowym. Będą to mogły być fragmenty prozy, poezji, materiały ikonograficzne, czy fragmenty krytyki literackiej.
  3. Wypracowanie. Jak powiedział w wywiadzie z RMF FM szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik, nie będzie interpretacji wiersza, jako odrębnego tematu. Zmieni się i forma wypracowania, i sposób oceniania. Maturzyści będą mogli korzystać z antologii poezji, które będą dostępne w czasie egzaminu, tak jak odbywa się to obecnie podczas egzaminu z matematyki z tablicami z tego przedmiotu.
Spore zmiany na egzaminie ustnym z języka polskiego.

Od 2023 roku maturzysta będzie losował dwa zadania, wygłaszał dwie wypowiedzi monologowe i rozmawiał z egzaminatorami

  1. Zadanie z puli zadań jawnych będzie zawsze dotyczyło jakiejś lektury obowiązkowej
  2. Zadanie z puli zadań niejawnejBędzie zbliżone do tego co mamy w tej chwili. To może być fragment tekstu, fragment wiersza, fragment krytyki literackiej.
Zmiany na sprawdzianach z języków obcych.

-Będzie dużo więcej zadań otwartych. Od 2023 roku zadanie otwarte będzie w każdej części arkusza. I dotyczące umiejętności słuchania, czytania i znajomość środków językowych i funkcji językowych i pisania – powiedział w wywiadzie z RMF FM szef Centralnej Komisji Egzaminacyjnej dr Marcin Smolik.

Źródło: RMF24.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Policja apeluje do świadków wypadku, w którym zginęło 9 osób: Wasze relację mogą okazać się kluczowe!

Czy koronawirusem można zakazić się ponownie? Pierwsze przypadki zachorowań ozdrowieńców w Europie

W czwartek Piast Gliwice walczy o przepustkę do Ligi Europy, Już po raz 4

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button