Rada Europy komentuje pomysł wypowiedzenia konwencji stambulskiej przez Polskę
Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro zapowiedział wczoraj, że w poniedziałek zostanie złożony formalny wniosek o podjęcie działań zmierzających do wypowiedzenia konwencji stambulskiej przez Polskę. W szeroko komentowanej sprawie głos zabiera Rada Europy.
Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!
–– Wyjście z niej byłoby godne ubolewania i stanowiłoby wielki krok wstecz, jeśli chodzi o ochronę kobiet przed przemocą w Europie. (…) Zapowiedzi przedstawicieli polskiego rządu, że Polska powinna wycofać się z konwencji stambulskiej, są alarmujące. Konwencja stambulska jest kluczowym międzynarodowym układem Rady Europy dotyczącym zwalczania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej – i to jest jedyny cel, jaki jej przyświeca. – komentuje sekretarz generalna Rady Europy Marija Pejčinović Burić.
Komentarzy w sprawie potencjalnego wypowiedzenia konwencji stambulskiej jest coraz więcej. W Polsce to głównie opozycja mocno stoi przy stanowisku, że rząd nie powinien podejmować kroków zmierzających ku zerwaniu konwencji stambulskiej, która została podpisana przez Polskę w 2012 r., a przyjęta w 2015 r. Opozycja przypomina, że dokument podpisany przez nasz kraj do niczego nie zmusza, lecz zaleca działania, które maja na celu zmniejszenie zagrożenia przemocy wobec kobiet. Mowa w nim m.in. o uwarunkowaniach kulturowych, religijnych i tradycyjnych, które nie mogą być użyte jako argument pozwalający na przemoc wobec kobiet. – W przypadku jakichkolwiek nieporozumień lub nieporozumień dotyczących konwencji jesteśmy gotowi wyjaśnić je w konstruktywnym dialogu – komentuje Burić.
Areszt dla rodziców niemowlaka z Rudy Śląskiej, podejrzanych o śmierć dziecka
Zmieniają się zasady dotyczące dystansu społecznego podczas wydarzeń kulturalnych i rozrywkowych
Żaglówka wywróciła się na Zalewie Rybickim. Pięć osób wylądowało w wodzie [ZDJĘCIA]
źródło: Polsat News red: B. Bednarczuk