reklama
Fundacja TVS

To już w sobotę! Ustanówmy Rekord Polski

Już tylko kilka dni pozostało do niezwykłego wydarzenia, jakim będzie próba ustanowienia Rekordu Polski w liczbie osób w stroju regionalnym. W naszym przypadku będzie to rzecz jasna regionalny strój śląski. Przyłączcie się! Spotkajmy się na Rozbarku w sobotę 7 września. Szczegóły poniżej.

Chcemy zgromadzić na Rozbarku co najmniej 770 osób! Dlaczego tyle? By ustanowić nowy Rekord Polski, nie trzeba nawet 500 osób. Ściślej – wystarczyłyby 468, bo aktualny rekord wynosi 467. Ale właśnie teraz, w roku 2024, Bytom świętuje 770 lat od uzyskania praw miejskich. A od Rozbarku, niegdysiejszej wsi a obecnie części Bytomia, nazwana została jedna z najważniejszych odmian, jakie ma regionalny strój śląski.

reklama

Stroje śląskie poszczególnych okolic – chociażby Bytomia, Pszczyny czy Raciborza różniły się pomiędzy sobą podobnie, jak śląska mowa tamtejszych mieszkańców. Stąd też obok najbardziej znanego „klasyka”, czyli stroju rozbarskiego, mamy też np. strój pszczyński, raciborski, rybnicko-wodzisławski. Naturalnie, do śląskich strojów zaliczamy też strój górali Śląska Cieszyńskiego.

Powiązane artykuły

Kod w śląskim stroju

– W ten przyodziewek wpisany był swoisty kod kulturowy – tłumaczy Anna Grabińska-Szczęśniak, kierownik Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. – Strój o wielu rzeczach mówił. Świadczył nie tylko o regionie, subregionie i miejscowości, ale i o tym, czy kobieta była zamężną, czy też panną. O tym, czy była z bogatego domu, czy też może z biedniejszego albo bardzo biednego. O tym, kim był mąż – czy był to na przykład górnik, czy też rolnik.

reklama

Przy czym i konkretne ubiory mieszkańców poszczególnych subregionów nie stanowiły uniformów, nie będąc czymś w rodzaju współczesnych nam górniczych mundurów. Stroje męskie były bardziej do siebie zbliżone, natomiast żeńskie, nawet będąc z tego samego subregionu, zdradzały wiele drobnych różnic. – Mimo iż w swoim głównym rysie kobiety wyglądały tak samo, że występowały elementy stroju takie jak czepiec, jakla, fartuch, kiecka – wszystko to różniło się pomiędzy sobą drobnymi ale widocznymi szczegółami. To powodowało, że nie wyglądano tak, jak występujący dzisiaj na scenie członkowie wielu zespołów folklorystycznych. Ubrani w stroje bardzo są do siebie podobne albo wręcz idealnie takie same – dodaje etnografka.

Kolejne i to zasadnicze różnice występowały między strojami odświętnymi a codziennymi. Te pierwsze były bardziej kolorowe i bogatsze, wykonane przy użyciu kosztowniejszych materiałów jak jedwab czy aksamit. Ale już kobieta idąca na targ nosiła wprawdzie kieckę, fartuch, jaklę i chustkę, ale płócienne, nie jedwabne.

Wreszcie różniły się między sobą i same stroje bogate, lecz przewidziane na inne uroczystości – przykładowo inne jaklę, fartuch czy kieckę zakładano na Boże Ciało, a inne na wesele.

7 września na Rozbarku będziemy mieć okazję pochwalić się całemu światu bogactwem śląskiego stroju regionalnego.

Idziemy na rekord! Załóżcie strój śląski na 770-lecie Bytomia

7 września w regionalnym stroju śląskim! Jak przyłączyć się do akcji?

Próba będzie wydarzeniem towarzyszącym Święta Rozbarku. Będziemy je obchodzić właśnie 7 września w sąsiedztwie Centrum Wspinaczkowego oraz Teatru Tańca i Ruchu w Bytomiu Rozbarku. Miejscem próby ustanowienia rekordu – wierzymy, że udanej! – będą tereny przy Klubie Sportowym Skarpa Bytom i Teatrze Rozbark.

Udział w próbie ustanowienia rekordu będzie bezpłatny. Nie trzeba się wcześniej zapisywać. Wystarczy przyjść tego dnia ubranym w kompletny strój śląski i udać się we wskazane miejsce odbywania się próby pobicia Rekordu Polski. Zliczanie uczestników zaczynamy o 12.30!

Podkreślamy: chodzi o tradycyjny strój śląski, niekoniecznie akurat rozbarski.

Ze względu na miejsce wydarzenia, ten śląski klasyk będzie szczególnie na miejscu. Lecz wszystkie regionalne odmiany stroju śląskiego będą równie mile widziane! Jeżeli więc kultywujecie tradycje górnośląskich subregionów (i to ze Śląskiem Opolskim włącznie) a nawet Śląska Cieszyńskiego, również możecie przyłączyć się do akcji!

[PRZEJDŹ DO WYDARZENIA NA FACEBOOKU I PRZYŁĄCZ SIĘ]

Próbę ustanowienia Rekordu Polski w liczbie osób w strojach regionalnych organizuje Fundacja TVS we współpracy z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Urzędem Miasta w Bytomiu, patronuje mu też senator Halina Bieda.

Czy 770 osób założy strój śląski? Udowodnijmy, że to możliwe!

 

7 września w stroju śląskim przybywajcie na Rozbark!

Powiązane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button