KrajRegion

Rewitalizacja obiektów po KWK „Rozbark” wchodzi w decydują fazę

Rewitalizacja obiektów po KWK „Rozbark” wchodzi w decydują fazę. Powstaje tam jedno z najnowocześniejszych w Europie Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.

 

Gotowy jak również dopuszczony do użytkowania jest budynek noclegowo-szkoleniowy. Na zewnątrz widoczne są elementy siłowni. Dobiegają prace na „Bończyku” oraz pełną parą idą roboty w dawnej kotłowni, gdzie trwa  rewitalizacja – remont dachu,a także montaż świetlików. W obiekcie oddano już dwa piętra boulderów, czyli miejsc, gdzie będzie można aktywnie uprawiać wspinaczkę.

 

– Jesteśmy zadowoleni z tempa realizowanych prac. Z każdym dniem pokopalniane obiekty pięknieją. Obecnie powstało już kolejne piętro boulderów na poziomie -1, a cechą charakterystyczną tego miejsca będzie szeroki, symetryczny fragment ścian, który umożliwi przeprowadzenie pojedynków boulderowych na czas – mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom. – Nasz obiekt będzie miał więc potencjał do organizacji zawodów rangi ogólnopolskiej i międzynarodowej, jak również możliwość przeprowadzania treningów na niemal każdego rodzaju formacjach, a ich różnorodność pozwoli sprawdzić wszystkie umiejętności zawodników – podkreśla Dobromir Bujak.

Miejsce dla sportowców i amatorów

Kolejny poziom boulderowni będzie sprzyjał nie tylko widowiskowym pokazom sportowców, ale również początkującym miłośnikom wspinaczki. Znajdą oni tu sprzyjające warunki do sprawdzenia swoich sił, a także rozpoczęcia przygody z boulderingiem.

– Jednym z głównych założeń Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych jest przyciągnięcie nowych osób i rozbudzenie w nich ducha sportu, a co za tym idzie poprawienie kondycji fizycznej każdego, kto zdecyduje się u nas spędzić swój wolny czas – mówi Dobromir Bujak, prezes KS Skarpa Bytom.

Warto dodać, że sporo atrakcji czeka na miłośników wspinaczki na najwyższym poziomie dawnej kotłowni KWK „Rozbark”, gdzie powstanie trenażerownia. Ta część przeznaczona będzie głównie dla osób korzystających z treningów wytrzymałościowych. Cechą charakterystyczną będzie z pewnością duża ilość nakręconych chwytów wspinaczkowych, które umożliwią wykonanie różnorodnych sekwencji wspinaczkowych. Tuż obok panelu wspinaczkowego, znajdą się m.in. campus board, chwytotablice i pozostałe wyposażenie treningowe.

– To będzie kolejny po lodowisku przy ul. Pułaskiego nowoczesny obiekt w Bytomiu, z którego będą mogli korzystać wszyscy mieszkańcy miasta. Cieszę się, że zabytkowe obiekty po KWK „Rozbark” zyskały nowe oblicze i staną się wizytówką Bytomia – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Atrakcje dla starszych i młodszych

Sporo atrakcji będzie także na boulderowni, która znajdować się będzie na poziomie zerowym. Sąsiadować będzie ona bezpośrednio z kilkunastometrową ścianą, przeznaczoną do wspinaczki z liną. Kąty przewieszenia tego poziomu boulderowni pozwalają na przygotowanie boulderów pod zawody ogólnopolskie i międzynarodowe.  To boulderownią o charakterze głównie sportowym i zawodniczym. To z pewnością będzie miało wpływ na znaczenie i prestiż powstającego Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych. Charakterystycznym elementem wchodzącym w skład tej części, będzie Kilter Board z regulowanym kątem przewieszenia i podświetlanymi chwytami LED. Tego typu chwyty to nowość na rynku ogólnopolskim i europejskim. W połączeniu z dedykowaną aplikacją umożliwi ona dostęp do ok. 40 000 problemów boulderowych. Tuż obok znajdzie się również pochylnia o kącie przewieszenia ok. 40 stopni, na której nakręcone zostaną drewniane chwyty. Taki materiał jest bardziej przyjaznym dla dłoni wspinaczy.

Na tym samym poziomie, znajdzie się również część boulderowni przeznaczonej dla najmłodszych sportowców. Wyposażona będzie ona w różnorodne, kolorowe chwyty, atrakcyjne dla młodych adeptów wspinaczki. Ta część boulderowni dodatkowo zachęcać będzie do aktywnego spędzania czasu wolnego przez dzieci.

– Uzupełnieniem dla strefy wewnętrznej, będzie również powstająca część boulderowni zewnętrznej. Przeprowadzenie zawodów wspinaczkowych na zadaszonej i oświetlonej ścianie zewnętrznej jest rzadkie, a tym samym wyjątkowo atrakcyjne dla widzów i samych sportowców – podkreśla Dobromir Bujak ze Skarpy Bytom.

Nowoczesność połączona z tradycją

Łącznie wszystkie boulderownie, powstające na terenie dawnej KWK „Rozbark”, zajmować będą około 1000m2. powierzchni. Będzie to jedna z największych boulderowi w Polsce, która dostosowana będzie dla każdej kategorii wiekowej i o różnym stopniu zaawansowania korzystających.

Warto podkreślić, że w budynku jednocześnie trwają prace nad wnętrzem budynku. Całość utrzymana będzie w loftowym, industrialnym stylu.

– Jego oblicze nawiązywać będzie do przeszłości i ściśle kojarzyć się z historyczną funkcją miejsca. Czarne ściany w przejściu do szatni imitują chodnik górniczy, a malowidła które na nich powstały dodają symbolicznego charakteru – mówi Dobromir Bujak.

Efekty prac będzie można zobaczyć już jesienią. Wówczas już w użytku będzie jeden z najnowocześniejszych obiektów wspinaczkowych w naszej części Europy.

Pokopalniane obiekty, które dostały drugie życie

Kopalnia Węgla Kamiennego „Rozbark”, dawnej „Heinitz-grube” działa od1863 roku. W 1971 roku połączona została z kopalnią „Łagiewniki”, a w 1999 roku KWK „Rozbark” w wyniku restrukturyzacji górnictwa została przekształcona w Zakład Górniczy „Bytom II”. Pod taką nazwą kopalnia działała do 2004 roku. Wówczas zakład zlikwidowano, a ostatnią tonę węgla kamiennego wydobyto tutaj 31 lipca 2004 roku.

Warto podkreślić również, że jednym z najciekawszych obiektów po byłej KWK „Rozbark” jest cechownia, we wnętrzu której Kazimierz Kutz kręcił jedną ze scen z filmu „Sól ziemi czarnej”. Obiekt ten razem z budynkiem administracyjnym w latach 2012-2014 został zrewitalizowany na potrzeby Teatru Tańca i Ruchu „Rozbark”. W tym roku rewitalizacja została także przeprowadzona na niedziałającym przez wiele lat zegarze na fasadzie byłej cechowni. Z kolei w 2017 roku obok siedziby Teatru Rozbark stanęła odnowiona rzeźba górnika autorstwa Waltera Tuckermanna. Przeniesiono ją z byłej KWK „Centrum”. Obecnie trwa rewitalizacja pozostałych obiektów po byłej KWK „Rozbark, gdzie w zabytkowych budynkach powstaje Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych.

Rewitalizacja dofinansowana jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Dzięki temu możliwa była realizacja tej ważnej inwestycji sportowej, ale również mającej wpływ na zachowanie postindustrialnych obiektów po byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Rozbark”, która zakończyła fedrowanie w 2004 roku.

Źródło: mojbytom.pl

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Czy rodzice puszczą dzieci do szczepień na covid? Ruszyła rejestracja nastolatków 12-15 lat

Na dwie godziny odeszły od łóżek. Pielęgniarki i położne zorganizowały protest w Katowicach

Wesela odblokowane z kolejnych obostrzeń, ale jest dużo drożej niż przed lockdownem!

 

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close