KrajRegion

Ruda Śląska: Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka nabiera blasku

Ruda Śląska: Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka nabiera nowego blasku. Trwają prace remontowe budynku.

 

Około 900 metrów kwadratowych przestrzeni wystawienniczej będzie miało po remoncie Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. Prace budowlane wewnątrz budynku są bardzo zaawansowane. Obiekt zyskał już też nową dachówkę i efektowne oświetlenie fasady. Roboty mają zakończyć się w listopadzie br. Potem przyjdzie czas na wykonanie nowej wystawy stałej „Czas to pieniądz”, po której oprowadzać będą wirtualni przewodnicy – Karol Godula i Joanna Gryzik.

 

Wieczór zbrodni z serialem „Prawo i Porządek” w TVS

Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka nabiera blasku

Po modernizacji cała placówka przy ul. Wolności 26 będzie miała do dyspozycji ok. 1430 m2.

Po remoncie rudzkie muzeum zyska zupełnie nowy charakter, a wystawa „Czas to pieniądz” z pewnością będzie ciekawą, nową odsłoną naszej historii – podkreśla prezydent Grażyna Dziedzic.

Całkowity koszt inwestycji oszacowano na ponad 8,7 mln zł, z czego prawie 4 mln zł pochodzi ze środków unijnych. Do remontu dołożyła się również Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, która przekazała na ten cel 333 tys. zł z Metropolitalnego Funduszu Solidarności.

Jaki jest zakres prac?

Zakres wykonanych do tej pory w muzeum prac objął m.in.:

  • wymianę poszycia dachowego z blachy na dachówkę
  • wykonanie nowej instalacji elektrycznej, centralnego ogrzewania i wentylacji
  • instalację nowoczesnego monitoringu wizyjnego oraz systemu przeciwpożarowego
  • wewnątrz budynek został już też dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych
  • wybudowano dodatkową klatkę schodową, w której umieszczono szyb windy.

Również pomieszczenia biurowe przeszły gruntowny remont, a przestrzenie wystawiennicze przygotowane są zgodnie z projektem wystawy stałej, wykonanym przez profesjonalne biuro architektoniczne – mówi Krzysztof Gołąb, dyrektor Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej. – W ramach inwestycji przywrócona została także kawiarnia, która funkcjonowała w budynku jeszcze w latach 80-tych ubiegłego wieku – dodaje.

Na zewnątrz wymieniono schody od strony frontowej, a fasada budynku muzeum została podświetlona.

Wykonane zostanie profesjonalne nagłośnienie do wystawy „Czas to pieniądz”

Wirtualnymi przewodnikami po ekspozycji i zarazem po świecie ekonomii będą dwie sztandarowe dla Rudy Śląskiej i dla fenomenu kapitalistycznych fortun postacie. Mowa o Karolu Goduli, który świadczy swoim życiem o tym, że poprzez wykształcenie, pracowitość, inwencję i konsekwencję jednostka potrafi prawie z niczego stworzyć imperium przemysłowe na skalę europejską. Drugą postacią jest Joanna Gryzik, która wielokrotnie pomnożyła otrzymany od niego w spadku majątek. Ekspozycję zlokalizuje się na dwóch kondygnacjach – na parterze i na piętrze prawego skrzydła oraz w łączniku budynku. Lewe skrzydło przeznaczono na pomieszczenia biurowe dla pracowników muzeum oraz na wystawy czasowe.

Na zakończenie renowacji podda się elewację, a podwórko muzeum zyska nową powierzchnię z kostki granitowej i ogrodzenie. Warto dodać, że cały budynek dostosuje się do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dobudowana zostanie jeszcze pochylnia dla osób poruszających się na wózkach. Remont planuje się do końca listopada br. Prace nad modernizacją Muzeum Miejskiego rozpoczęły się w 2017 roku. W pierwszym etapie wykonane zostały roboty związane z adaptacją i przebudową pomieszczeń po byłym komisariacie Policji i wykonaniem klatki schodowej wraz z szybem windy. Natomiast drugi etap rozpoczęty w sierpniu ubiegłego roku obejmuje remont budynku i obejścia muzeum. Obejmuje także przystosowanie pomieszczeń pod aranżację nowej wystawy stałej.


Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka powołano uchwałą Rady Miasta 13 grudnia 1990 roku. Powstał wtedy zespół do organizacji poszczególnych działów i opracowywania zbiorów zgodnie ze standardami obowiązującymi w muzealnictwie. Zbiory dokumentują historię wszystkich dzielnic Rudy Śląskiej, a więc BielszowicBykowinyChebzia, Czarnego Lasu, GoduliHalembyKochłowic, Nowego Bytomia, Orzegowa, Rudy i Wirku. W kolekcji znajdują się pisma urzędowe, dokumenty stowarzyszeń, instytucji i osób prywatnych, korespondencja, mapy, afisze, pocztówki i zdjęcia. Oprócz archiwaliów Muzeum Miejskie posiada sztandary, porcelanę, a także meble, zegary i medale.

Muzeum Miejskie w Rudzie Śląskiej nabiera blasku

źr.: rudaslaska.com.pl

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Kontrowersyjny BUSPAS w Sosnowcu zakorkuje miasto? Wielu się tego obawia

Katowice oszczędzają. Tną kasę na inwestycje, premie i nagrody dla urzędników [WIDEO]

Śląskie: Kobieta zbierała od firm kasę na szkoły i przedszkola. Wyłudziła 2 miliony złotych!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close