reklama
REKLAMA
Kategorie

Ruda Śląska: Pomnik z Jaworzna przybył do rudzkiego Muzeum PRL-u!

reklama

Ruda Śląska: Pomnik z Jaworzna przybył do rudzkiego Muzeum PRL-u!

 

Muzeum PRL-u w Rudzie Śląskiej wzbogaciło się o pomnik z Jaworzna. Monument ten jest poświęcony Bojownikom Polskiego Ruchu Oporu poległym w latach 1846-1945 w walkach o wyzwolenie narodowe i społeczne. Goście będą mogli go oglądać w Parku Pomników wiosną przyszłego roku. Na razie czeka go mała renowacja.

 

reklama

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

Od dziesięciu lat, czyli od momentu powstania Muzeum PRL-u, staramy się sprowadzać do Rudy Śląskiej różne socrealistyczne pomniki – symbole tamtego czasu – które zgodnie z ustawą mają zostać zlikwidowane – zaznacza Monika Nizioł, prezes Fundacji Minionej Epoki. – Tak też stało się w przypadku pomnika z Jaworzna, który wzbogaci nasze zasoby, a my nadamy mu drugie życie – dodaje.

Pomnik do rudzkiego Muzeum PRL-u trafił z Jaworzna. W lutym Rada Miejska w Jaworznie przyjęła uchwałę o rozbiórce pomnika na podstawie ustawy z dn. 1 lipca 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez m.in.: nazwy jednostek organizacyjnych, budowle czy pomniki.

– Miejski Zarząd Nieruchomości Komunalnych w Jaworznie przed podjęciem uchwały kilkukrotnie kontaktował się z Instytutem Pamięci Narodowej, prosząc o opinię na temat pomnika i rekomendacje co do jego przyszłości – czytamy na stronie MZNK w Jaworznie.

Nowym domem dla tego socrealistycznego obiektu zostało właśnie Muzeum PRL-u. Pomnik trzeba teraz poskładać z elementów i wyczyszczony. A już na wiosnę stanie w Parku Pomników należącym do muzeum, w którym znajduje się już kilkanaście innych monumentów pochodzących z czasów PRL-u.

– Już od pierwszego roku działalności Muzeum PRL-u nasi goście mogli zobaczyć rozmaite pomniki socrealistyczne, które przyjechały z różnych stron Polski. Mamy na przykład pomnik z Warszawy, Strzelec Opolskich, Ostródy, pomniki z Zabrza. Mamy też pomnik z Kędzierzyna-Kożla i teraz z Jaworzna. Sprowadza się je w częściach. Niektóre są bardzo zniszczone i uszkodzone, wtedy musimy je poskładać i poddać renowacji – tłumaczy Monika Nizioł. – Chcielibyśmy, żeby kolejne pomniki z minionej epoki ozdabiały nasz Park Pomników. Jesteśmy już po wstępnych rozmowach z burmistrzem Czechowic-Dziedzic. Jeśli tylko okaże się, że pomnik Braterstwa Broni, postawiony tam w latach 50., zdemontuje się, postaramy się go tutaj sprowadzić – dodaje.

 

 

źr.: rudaslaska.com.pl

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Afera podwyżkowa trwa! Prezes Związku Górnośląskiego ogłosił zbiórkę dla potrzebujących posłów

Uczniowie wracają do szkół już 1 września. Według nauczycieli, nikt nie będzie czuł się bezpiecznie [WIDEO]

Stan zagrożenia pożarowego w lasach! Najwyższy stan ostrożności wprowadzono w dwóch nadleśnictwach [WIDEO]

 

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button