RegionWiadomość dnia

Ruda Śląska wygrała z PGG? Spółka wycofuje się z fedrowania pod Wirkiem!

Władze Rudy Śląskiej pozytywnie zaopiniowały wydobycie w 32 ścianach KWK Ruda. Eksploatacja ma być prowadzona w latach 2018 – 2020. Jednocześnie rudzki magistrat nie zgodził się na działalność wydobywczą w trzech z dwunastu ścian ruchu „Pokój”. I wygląda na to, że miasto z PGG wygra.

 

Na razie jest tu cicho i spokojnie, chociaż po uruchomieniu nowych ścian w KWK Ruda, Wirkiem może potrząsnąć. Dlatego władze Rudy Śląskiej nie zgadzają się na działalność wydobywczą na trzech z dwunastu ścian ruchu „Pokój”. -Zatrudniamy górników, a więc osoby, które wiele lat pracowały w górnictwie, znają się na górnictwie i są w stanie przewidzieć jakie skutki może mieć eksploatacja na taką skalę pod dzielnicą Wirek. Zresztą dobiegają do nas głosy również innych górników, nie tylko zatrudnionych w magistracie, którzy przyznają nam rację mówiąc, że eksploatacja w takim zakresie, w takim tempie może być dla dzielnicy zabójcza – podkreśla Krzysztof Mejer, zastępca prezydenta Rudy Śląskiej.

Władze Rudy Śląskiej pozytywnie zaopiniowały wydobycie na 32 ścianach. Trzy z nich znajdują się w rejonie 17-tysięcznej dzielnicy Wirek. W sumie w projekcie w tym rejonie uwzględnione zostało wydobycie z aż sześciu ścian, ale dla trzech z nich miasto wydało decyzję negatywną – kierując się nie tylko troską o stan zabudowy, ale także problemami związanymi z Potokiem Bielszowickim, spowodowanymi wcześniejszą eksploatacją.

Polska Grupa Górnicza, podkreśla, że dostarczyła miastu taki sam komplet dokumentów jak przed laty. Swoje plany dotyczące wydobycia spółka jednak zmieniła. -Polska Grupa Górnicza po tych informacjach, które ukazały się co do wątpliwości dotyczących eksploatacji tych ścian zdecydowała, że póki co wycofamy te trzy ściany z wniosku o rozszerzenie koncesji na wydobycie. I te trzy ściany we wniosku skierowanym do Urzędu Górniczego się nie znalazły. Chcemy poczekać na to aż niezależni eksperci, naukowcy jeszcze raz zbadają możliwości eksploatacji i skutki tej eksploatacji na powierzchni – mówi Tomasz Głogowski, rzecznik prasowy Polskiej Grupy Górniczej.

Plany Polskiej Grupy Górniczej musi jeszcze zaakceptować OUG. KWK Ruda tworzą trzy ruchy: Bielszowice, Halemba i Pokój. (Sandra Hajduk)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close