RegionWiadomość dnia

Ruszają Ferie 2018. Co ciekawego można robić na Śląsku i w Zagłębiu?

Rozpoczynają się Ferie 2018. Zimowa przerwa w nauce dla uczniów z województwa śląskiego potrwa od 29 stycznia do 11 lutego. Co w tym czasie można ciekawego robić, jeśli nasze dziecko nie jedzie na zimowisko?

 

Lista najciekawszych wydarzeń dla tych, którzy nie mają jeszcze pomysłu, jak spędzić zbliżające się ferie:

• Ferie na Bauplacu, czyli wyjątkowy, podziemny świat w Sztolni Królowa Luiza (ul. Sienkiewicza 43, Zabrze). Sztolnia przygotowała specjalną ofertę na ferie. W programie m.in. pokazy pracy wielkich maszyn górniczych, przejazd górniczą kolejką Karlik czy warsztaty techniczno-plastyczne dla najmłodszych

• Muzeum Górnośląskie w Bytomiu (plac Sobieskiego 2). Podczas ferii zimowych Muzeum Górnośląskie w Bytomiu oferuje najmłodszym warsztaty artystyczne, podczas których w formie zabawy zdobędą wiedzę z zakresu sztuki, archeologii, przyrody i etnografii. Z jednej strony rozbudzą umiejętności manualne, wykonując profesjonalne mozaiki, malując piaskiem na podświetlanym stole czy malując torby we wzory inspirowane kulturą prehistoryczną; z drugiej – poznają kulturę pradziadków, a to w bardzo nowoczesnej formie, bo przez udział w filmikach aktorsko-rysunkowych.

• Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej (ul. Wzgórze 16). Placówka przygotowała na czas ferii zimowych atrakcyjne warsztaty edukacyjne pozwalające na spędzenie czasu w niebanalny sposób. Podczas ich trwania dzieci poznają m.in. warsztat archeologa, historię rozwoju strojów ludowych oraz dowiedzą się, czym zajmował się tkacz i jak trudno było uczniowi zostać mistrzem – to wszystko w odniesieniu do kultury i historii Bielska i Białej (pogranicza śląsko-małopolskiego).

• Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” (ul. Parkowa 25). Liczne atrakcje przygotowane w zabytkowych obiektach, m.in.: „Kawałek chleba nie spadnie z nieba” – opowieści o chlebie połączone z wypiekiem; koraliki z owczej wełny – zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i wszystkich chętnych, którzy chcieliby spróbować własnych sił w tworzeniu ozdób z filcu; Z kompasem przez regiony Górnego Śląska – gra terenowa z kompasem i mapą w ręce czy nowa lekcja przyrodnicza „Zwierzęta wsi górnośląskiej”, podczas której dzieci będą mogły bliżej przyjrzeć się zwierzętom zamieszkującym zagrody, lasy i łąki województwa śląskiego oraz poznać fascynujący świat owadów i mięczaków.

• Muzeum Śląskie w Katowicach (W siedzibie przy alei W. Korfantego 3 będą prowadzone warsztaty twórcze zainspirowane wystawą czasową „Zwrotnica. Początki neoawangardy na Śląsku”. Warsztaty odbywać się będą od wtorku do piątku, o godzinie 10.00 i 12.00 – obowiązują zapisy oraz limit 25 osób. Koszt 7 zł od uczestnika. Z kolei w siedzibie przy ul. T. Dobrowolskiego 1 istnieje możliwość skorzystania z warsztatów plastycznych po samodzielnym zwiedzeniu muzeum. Zapraszamy od wtorku do piątku od godz. 11.

• Bery i bojki na grubie, czyli ferie w kopalni Guido w Zabrzu (ul. 3 Maja 93). W programie zwiedzania: poziom 320, śląskie legendy i podania „Legendy śląskie”, pokazy pracy wielkich maszyn górniczych, techniki górnicze od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych, przejazd górniczą kolejką podwieszaną, warsztaty plastyczne dla najmłodszych oraz gry i zabawy z gwarą śląską.

• Muzeum Zamkowe w Pszczynie (Brama Wybrańców 1). Zajęcia dla dzieci pt. „Zimowe buszowanie po zamku”. Założenia projektu oparte są na jednym z globalnych trendów – zrób to sam (do it yourself): czerpanie radości z wytwarzania własnoręcznego, odkrywanie swoich możliwości, wykazanie się kreatywnością. Zajęcia pomogą zrozumieć wartości zbiorów Muzeum Zamkowego w Pszczynie i pozwolą aktywnie i twórczo spędzić czas. Forma zajęć : warsztaty, zabawy ruchowe, zabawy twórcze, spacery w parku, zwiedzanie ekspozycji Muzeum Zamkowego i Stajni Książęcych (pomoce: magiczny teatrzyk Kamishibai, tajemniczy kuferek – lupy, waga, chusta Klanza, muzyka Telemanna, farby, papier, klej, zagadki, rebusy, łamigłówki).

• Teatr Rozrywki w Chorzowie (Konopnickiej 1) zaprasza dzieci w wieku 5+ na „Bajkę o małym złomiarzu” Macieja Cierzniaka z muzyką Daniela Cebuli-Orynicza. Przedstawienie porusza tematykę wartości takich jak przyjaźń, mówienie prawdy, niepoddawanie się w postawionych sobie celach, no i – co najważniejsze – miłość. Pewnego dnia mały Achim wpadł na pomysł, jak pomóc swoim rodzicom i przegonić z domu biedę. Zabrał ze sobą stary wózek i postanowił poszukać złomu. Kogo spotkał i co przeżył – zobaczyć można 1 lutego 2018 r. o godz. 11.00 oraz 2 lutego 2018 r. o godz. 9.00 i 11.00 na Małej Scenie Teatru Rozrywki.

• Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny, Koszęcin ul. Zamkowa 3. Zespół prowadzi w czasie ferii zimowych stałą działalność wycieczkowa i warsztatową dla dzieci i młodzieży. Podczas jednych wycieczek można poznać historię „Śląska”, zwiedzić Izbę Tradycji. W innych brać udział w warsztatach: wokalnych, tanecznych, ruchu scenicznego i wizażu.

• Instytucja Filmowa „Silesia-Film” w Katowicach (ul. Górnicza 5). Podczas tegorocznych ferii kino Kosmos zaprasza na cykl pokazów dla młodego widza „Zimowa przygoda”. W programie znalazły się 4 specjalnie dobrane europejskie produkcje: dwie animacje „Ernest i Celestyna” i powstały na podstawie słynnej serii książeczek dla młodych czytelników „Hokus pokus Albercie Albertsonie” oraz dwie fabuły: opowieść o Adamie, który odkrywa, że jest potomkiem legendarnego Yeti, czyli film „Mała wielka stopa” i historia o Alfim małym wilkołaku. Nie lada gratka czeka na widzów na koniec cyklu seansów. 6 lutego, o godz. 17.30 odbędzie się retransmisja spektaklu „Piotruś pan” opartego o słynną powieść Sir Jamesa Matthew Barrie’go.

• Ferie na Śląskim – Stadion Śląski po raz kolejny zaprasza do aktywnego spędzania ferii. Futsal, zumba, krav maga, kickboxing, lacrosse, crossminton czy speed-ball to część zajęć, z których uczniowie będą mogli skorzystać na obiektach stadionu bezpłatnie podczas trwania zimowej przerwy. Zajęcia rozpoczną się 29 stycznia i potrwają do 9 lutego, od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-13.00. Akcja „Ferie na Śląskim” skierowana jest do dzieci i młodzieży w wieku 6-16 lat. Udział jest bezpłatny, a celem organizowanego po raz kolejny projektu jest zachęcenie uczniów do korzystania w czasie wolnym z różnych form aktywności.

• Ferie w Lodowej Krainie – Regionalny Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli WOW w Częstochowie przygotował specjalną ofertę na ferie dla przedszkolaków. Zajęcia (29.I-2.II oraz 5-9.II) organizowane są dla dwóch grup wiekowych przedszkolaków: I grupa to 3-4-latki, II grupa to 5-6-latki. Celem zajęć jest rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci poprzez wykorzystanie tekstów bajek i baśni, na podstawie których zostały opracowane autorskie gry i zabawy. W zajęciach używany jest sprzęt multimedialny. Przedszkolaki aktywnie uczestniczą w spotkaniu, rozwiązując zagadki, rebusy oraz quizy interaktywne z wykorzystaniem tabletów. Czas trwania: 60 minut.

• Ferie z biblioterapią – szeroką ofertę dla dzieci i młodzieży przygotowała także Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Katowicach z filiami w Bytomiu, Gliwicach, Mysłowicach, Sosnowcu, Tychach, Zawierciu oraz Dąbrowie Górniczej. Ta ostatnia zaprasza na III edycję „Ferii z biblioterapią”. Jest to oferta różnych zajęć bibliotecznych, skierowana do przedszkolaków oraz młodzieży szkolnej.

źr:slaskie.pl

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close