Rząd uruchamia Punkty Szczepień Powszechnych. Będą szczepienia w aptekach i zakładach pracy
Punkty Szczepień Powszechnych, drive-thru, szczepienia w aptekach i zakładach pracy – przed nami ważny etap Narodowego Programu Szczepień. Rząd chce przyspieszyć program oraz przygotować się na zapowiadane przez producentów duże dostawy szczepionek. Dlatego też rozwija infrastrukturę – wprowadza nowe formy działania, poszerza również kadrę szczepiącą. Cel, to 20 mln wykonanych szczepień do końca II kwartału.
Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00
2 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 ma trafić do polskich punktów szczepień w ciągu tego i kolejnego tygodnia. Rząd przygotowuje się na zapowiadane wcześniej przyspieszenie. Więcej dawek to większe możliwości. – Dziś przekroczyliśmy liczbę 7 mln wykonanych szczepień – informował premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w nowym punkcie szczepień w Skierniewicach. – W maju dotrze do nas być może 9 mln szczepionek, a w kwietniu mamy potwierdzone ok. 5,5 mln dawek – dodał szef polskiego rządu.
Nowy etap NPS – lepsza infrastruktura
Rząd chce, aby preparat chroniący przed Covid-19 przyjęli wszyscy chętni – możliwie najszybciej. Dlatego rozwija infrastrukturę:
- część dotychczasowych punktów szczepień przekształca w Punkty Szczepień Powszechnych (PSP) dużej wydajności;
- poszerza skalę – obok już istniejących ponad 6500 punktów na terenie całego kraju powstanie kilkaset nowych;
- w każdym powiecie lub mieście na prawach powiatu mają funkcjonować średnio dwa duże punkty szczepień;
- w Punktach Szczepień Powszechnych zlokalizowanych w miastach do 50 tys. mieszkańców każdego dnia wykonywanych będzie ok. 200 zastrzyków. Punkty w miastach pow. 50 tys. mieszkańców mają mieć wydajność na poziomie 500 dawek.
Populacyjne punkty szczepień będą tworzone m.in. w budynkach z dobrą lokalizacją oraz odpowiednią infrastrukturą (szkoły, domy kultury, hale sportowe itp.). Szczepionki będą również podawane w przygotowanych do tego celu namiotach (np. przy lokalnych supermarketach), punktach drive-thru i innych, wskazanych przez samorządy.
Większe punkty – sprawne działanie. Skuteczny Stadion Narodowy
Dotychczasowe doświadczenia pokazują skuteczność dużych punktów szczepień. Przykładem jest warszawski Stadion Narodowy, w którym wykonano do tej pory blisko 83 tys. zastrzyków. Dla porównania, w 60 innych punktach w stolicy podano w sumie ponad 62 tys. dawek szczepionki.
Wizytowany w czwartek przez polskie władze punkt w Skierniewicach będzie mógł wykonywać 10 razy więcej szczepień niż dotychczas. Punkt zlokalizowano w miejscowym ośrodku sportu i rekreacji. Będą tu wykonywane szczepienia realizowane do tej pory w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Skierniewicach.
Pilotaż pierwszych Punktów Szczepień Powszechnych – poznaj daty!
W pierwszej kolejności nowe rozwiązania będą wdrażane w tych powiatach, które dziś borykają się z problemem braku szczepionek. Rząd chce, aby szczepienia w całym kraju przebiegały równomiernie.
Ważne daty w programie pilotażowym
15 kwietnia – planowane uruchomienie pierwszego punktu drive-thru w Polsce.
20 kwietnia – pierwszy Punkt Szczepień Powszechnych.
23 kwietnia – rozpoczęcie szczepień przez indywidualnych ratowników i pielęgniarki.
maj – rozpoczęcie szczepień w aptekach.
przełom maja i czerwca – rozpoczęcie szczepień w zakładach pracy.
Rząd rozwija infrastrukturę, ale również poszerza kadrę. Uprawnieni do kwalifikacji i szczepienia są lekarze, stomatolodzy, felczerzy, pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni, diagności laboratoryjni, farmaceuci, fizjoterapeuci.
Na Śląsku na COVID zaszczepią nas farmaceuci, diagności i fizjoterapeuci. Ruszają szkolenia
Pole w Raciborzu kryło tajemnicę o której nikt nie miał pojęcia! [WIDEO]
Katowice: Wolontariusze potrzebni do pomocy w szpitalu tymczasowym w MCK
źr. KPRM