AlarmKrajRegionWiadomość dnia

Są NOWE OBOSTRZENIA w strefach żółtych i czerwonych! Zakaz wesel, szkoły zdalnie, 50% w autobusach!

Premier Mateusz Morawiecki przedstawił nowe obostrzenia związane z pandemią koronawirusa w strefach żółtych i czerwonych. Najważniejsze zmiany to zakaz organizacji wesel w strefie czerwonej oraz nauka zdalna w szkołach średnich i wyższych w strefie czerwonej oraz nauka hybrydowa w szkołach średnich i na uczelniach wyższych w strefie żółtej. W strefie czerwonej znalazły się już 152 powiaty.

 

 

Anty-maseczkowcy przeszli przez Katowice. Posypały się mandaty i wnioski do sądu

-Wygramy walkę z pandemią, wygramy z koronawirusem, ale musimy się trzymać obostrzeń – mówił premier Mateusz Morawiecki, który podczas wideo-łączenia przedstawił główne założenia nowych obostrzeń w strefach żółtych i czerwonych.

Jak poinformował premier Morawiecki, w strefie żółtej restauracja i bary będą mogły być czynne od 6.00 do 21.00. Po tej godzinie posiłki mogą być wydawane wyłącznie na wynos lub dowóz.

Imprezy okolicznościowe – w tym wesela- od 19 października w strefie żółtej będą mogły liczyć maksymalnie 25 osób bez możliwości zabawy tanecznej. Zgromadzenia publiczne w strefie żółtej ograniczone zostają do 25 osób.

Szkoły średnie i uczelnie wyższe w strefie żółtej przechodzą w tryb nauki hybrydowej.

Komunikacja miejska będzie działała w nowych obostrzeniach w ograniczonej formie. Maksymalnie w autobusie czy tramwaju będzie mogło być zajętych do 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent wszystkich miejsc.

Zawieszona w strefie zostaje działalność basenów, aquaparków i siłowni.

 

Nowe obostrzenia są także w gminach i powiatach w strefie czerwonej, w której znalazły się już 152 powiaty.

Jedna z najważniejszych zmian to zmiany w handlu. W strefie czerwonej będzie teraz mogło znajdować się na terenie sklepu 5 osób na jedną kasę.

Wprowadzony zostaje w strefie czerwonej zakaz organizacji wesel i innych tego typu uroczystości. Zgromadzenia społeczne zostają w strefie czerwonej ograniczone do 10 osób.

Szkoły średnie i uczelnie wyższe przechodzą w strefie czerwonej na naukę w trybie zdalnym. Bez zmian zostają szkoły podstawowe w zakresie klas 1-8, przedszkola i żłobki.

W strefie czerwonej – podobnie jak w strefie żółtej – komunikacja miejska zostaje ograniczona do 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent liczby wszystkich miejsc.

Jak poinformował minister zdrowia, Andrzej Niedzielski – do strefy czerwonej trafia teraz łącznie 152 powiaty i miasta w całej Polsce.To niemal połowa naszego kraju – mówił na konferencji prasowej minister zdrowia. Wśród miast w strefie czerwonej znalazło się 11 z 16 miast wojewódzkich – między innymi całe Trójmiasto, Bydgoszcz czy Warszawa. Na liście jest także Częstochowa.

 

Nowe obostrzenia w żółtej i czerwonej strefie wchodzą w życie w sobotę, 17 października. Natomiast obostrzenia dotyczące wesel w życie wejdą 19 października.

 

autor: Wojciech Żegolewski

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Lekarze o słowach Sasina: To dla nas policzek! Jest reakcja Śląskiej Izby Lekarskiej

Naukowcy badają odporność mieszkańców Śląska i Zagłębia na koronawirusa

Coraz więcej wody w śląskich rzekach! Pod Gliwicami ewakuowano zwierzęta z gospodarstw [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close