KrajRegion

Seniorzy powyżej 70 roku życia będą mogli umówić się na szczepienie. Ale to nie będzie takie proste

Kolejna grupa do szczepienia, a raczej do rejestracji. Seniorzy powyżej 70 roku życia będą mogli umówić się na zastrzyk. Może to być jednak bardzo trudne.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

Część 1a etapu pierwszego to są wszyscy seniorzy powyżej 70 roku życia. Oni mają absolutny priorytet, jeśli chodzi o szczepienie – Dworczyk

Jednak priorytet, a dostęp do szczepionki to dwie zupełnie różne sprawy. Jedna z katowickich sieci przychodni zapowiedziała, że zapowiedzianej na piątek rejestracji nie będzie, bo nie ma więcej dawek.

Prosimy o zrozumienie tego, że nie we wszystkich częściach polski i nie dla wszystkich zainteresowanych seniorów na razie tych terminów będzie dostatecznie dużo. Namawiamy tez do tego, żeby korzystać z infolinii. To jest tak, że w pierwszym momencie, kiedy zaczyna być rejestrowana dana grupa wiekowa, jest zawsze bardzo duży napór na infolinię i stronę internetową – mówi Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. szczepień.

Najlepiej nie stać w kolejce, tylko wybrać internet lub telefon. Jeśli już się dodzwonimy, to najprędzej przez infolinię uda się umówić do któregoś z punktów. Niekoniecznie tego w okolicy.

Infolinia posiada informację co do miejsc , gdzie są wolne, dostępne terminy. Gorąco zachęcamy do korzystania z infolinii, ponieważ mają wgląd na cały obszar województwa. Mogą podpowiedzieć, gdzie najbliżej jest nasza poradnia, w której możemy się zaszczepić, mogą podać nam wolny termin, który jest dostępny w danej poradni – mówi Rafał Razik, śląski oddział NFZ.

Choć na razie szczepienia zostały wstrzymane, to za dwa tygodnie ma się planowo rozpocząć I etap. Placówki już się na to przygotowują Mysłowicom udało się wyposażyć szpital w 3 tys. testów płytkowych na koronawirusa. Takie badanie powinno być wykonywane przed szczepieniem, bo jeśli zakażona osoba zostałaby zaszczepiona to mogłoby dojść do powikłań.

Jeżeli będą takie wskazania to będziemy bardziej sugerowali i nalegali. Ale jeśli pacjent z własnej nieprzymuszonej woli wyrazi taką chęć, żeby się sprawdzić , bo się czuje zaniepokojony, to oczywiście z miłą chęcią wykonamy taki test. Chcemy też tutaj służby miejskie badać, więc będzie to dość duże gremium ludzi , których chcieliśmy sprawdzić i uzyskać taką informację o stanie zdrowia, czy nie są nosicielami – mówi Grzegorz Nowak, dyrektor Szpitala nr 2 w Mysłowicach.

Rejestracja dla osób urodzonych w 1951 roku lub wcześniej rusza w jutro, 22 stycznia, o godz. 6.00. Seniorzy powyżej 70go roku życia mogą umawiać się na trzy sposoby, ale najlepiej będzie to zrobić przez całodobową i bezpłatną infolinię – 989.

Autor: Łukasz Kądziołka

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Zobaczcie piekło oddziału covidowego w Katowicach! Może korona-sceptycy wreszcie uwierzą? [WIDEO]

Katowice: Pojawiły się ogłoszenia sprzedaży szczepionki na COVID-19. Można też było kupić wynik testu

Kosmiczny eksperyment! Studentów zamknęli w hangarze. Udają, że są w kosmicznej izolacji [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close