KrajRegion

Siemianowice Śląskie: Park Ludowy znowu będzie piękny!

Siemianowice Śląskie: Park Ludowy w Michałkowicach to kolejny punkt na zielonej mapie Siemianowic Śląskim, nad którym pochyliły się jego władze.

 

TOP 5 Silesia Flesz: Tajemnicze przedmioty i martwe zwierzęta w kanalizacji? To nie żarty!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

 

Park Ludowy w Siemianowicach odżyje!

W 2019 r. rozpoczęła się rewitalizacja parku. Docelowo ma uczynić z niego miejsce, w którym mieszkańcy Michałkowic będą mogli się zrelaksować. Zarówno z książką w dłoni, jak i kijkami do nordic walkingu.

Warto tutaj wspomnieć, że już od 2015 roku na terenie Parku Ludowego (przez dziesięciolecia, niestety, zaniedbywanego) są systematycznie inicjowane przez władze samorządowe oraz mieszkańców akcje. Mają one na celu bieżące uprzątanie tego terenu.

W ramach prowadzonej od ubiegłego roku modernizacji, w parku powstały alejki mineralne. Wzdłuż nich na nowo zasiano trawę, a także zamontowano ławki i kosze na śmieci. Dzieci i młodzież mogą (wspomagając się smartfonem) korzystać z gry terenowo-rozrywkowo-edukacyjnej.

Ponadto w celu przywrócenia wartości użytkowej tego miejsca, w tym roku dokona się:

  • wycinka sanitarna i techniczna wybranych drzew
  • usunięcie wykrotów, samosiewów, zanieczyszczeń i leżących gałęzi.

Zostanie również nasadzonych 2500 nowych drzew (m.in. lipa drobnolistna, dąb szczypułkowy, buk pospolity, grap pospolity, klon jawor, jarząb śliwa wiśniowa czy głóg szkarłatny) oraz 5000 różnego rodzaju krzewów, krzewinek i bylin. Planowane jest także ogłoszenie przetargu na wykonanie dalszych prac zwiazanych z tzw. „małą architekturą”.

Punktem kulminacyjnym prac będzie zaadaptowanie dawnego basenu, który całkowicie zarósł drzewami, na łąkę kwietną – mówi Agata Stryha z wydziału gospodarki komunalnej UM Siemianowice Śląskie.

Nie należy zapominać o jedynej w swoim rodzaju perełce przyrodniczej znajdującej się na terenie Parku Ludowego. Mowa tu o tzw. wychodniach skał wapiennych, czyli jednych z ostatnich pozostałości po bogatych w paleofaunę tzw. warstw gogoliński.

 

Teren od dłuższego czasu sprawiał wrażenie zaniedbanego. Niektórzy mieszkańcy zaczęli je traktować jako miejsce na niepotrzebnych rzeczy

Chcielibyśmy w tym miejscu zaapelować do mieszkańców, aby, podobnie jak inne zielone zakątki naszego miasta, tak i ten traktowali jako swój, w którym mogą się zrelaksować – mówi Anna Łysko-Witkowska z wydziału Gospodarki Komunalnej. Również siemianowicka straż miejska, która od ubiegłego roku korzysta z e-rowerów, nie pozostawia tego miejsca samego sobie. – We współpracy z urzędem miasta prowadzimy tam stałe patrole. Reagujemy na sygnały mieszkańców czy właścicieli pobliskich garaży o wysypywanych śmiechach – mówi Janusz Kuklok, z-ca komendanta miejskiego Straży Miejskiej w Siemianowicach Śląskich. – Sytuację na pewno poprawi zainstalowanie tu z czasem systemu monitoringu – dodaje.


Park Ludowy w Michałkowicach został założony w okresie międzywojennym. Stanowił on alternatywę dla prywatnego parku Rheinbabenów w Michałkowicach, niedostępnego dla okolicznej ludności. Istniał do końca lat 70-tych XX w. Cały teren wokół parku był ogrodzony. Na jego terenie znajdowały się dwa baseny kąpielowe, stadion sportowy, trzy tory saneczkowe, strzelnica oraz restauracja. Park nazywano Kozimi Górkami lub Sztadionem. Do zamknięcia parku i znajdujących się na jego terenie obiektów doszło za sprawą szkód górniczych. Przez wiele lat pokolenia mieszkańców Michałkowic i gmin ościennych wypoczywało tu czynnie podczas pikników, festynów a także zawodów sportowych. W 2017 roku został zgłoszony przez siemianowickich uczniów w kategorii Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego projekt pod nazwą „Ziemia Nowa. Reaktywacja Parku Ludowego w Michałkowicach” Na jego realizację miasto przeznaczono prawie 200 tys. zł.

źr.: siemianowice.pl

 

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

3 kolejne przypadki koronawirusa w Polsce. Łącznie w kraju jest 47 zakażonych

Koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce w błyskawicznym tempie. Czy zamkną sklepy?

Gen. Jarosław Mika zarażony koronawirusem czuje się dobrze

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close