RegionWiadomość dnia

Śląskie: Było 24, będzie 75 zł za śmieci! Gdzie tak ogromne podwyżki?

Mieszkańcy są w szoku! Za niesegregowane odpady 300% więcej! Z 24 na 75 złotych! Takiej podwyżki nikt się nie spodziewał

 

 

Spiderman grasuje po Bytomiu!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Podwyżek za odbiór śmieci ciąg dalszy. Tym razem w Zawierciu. Proponowane stawki to 25 złotych zamiast 12 za odbiór segregowanych odpadów i 75 zł zamiast 24 zł za niesegregowane. Na razie to tylko propozycje.

-Rosną ceny energii, paliwa, rosną ceny transportu i odbioru tych odpadów, tak więc na te koszty gmina nie ma wpływu – mówi Monika Polak – Pałęga, UM Zawiercie.

 

Ale koszty rosną również z innych powodów. -Na to nakładają się takie czynniki jak słaba jakość segregacji wśród mieszkańców, szczególnie w tych gminach, które mają zabudowę jednorodzinną. Gdzie tak naprawdę nikt nie przykłada specjalnej wagi do jakości selekcji, w związku z tym odzysk surowców z tego typu odpadów jest bardzo mały – wyjaśnia Krzysztof Cyberski, dyrektor ZGK w Zawierciu.

W województwie śląskim trzeba jednak zapłacić znacznie więcej niż w innych częściach Polski. Z rankingu „Wydatków mieszkańców na usługi komunalne w miastach powiatowych” wynika, że koszty zagospodarowania odpadów komunalnych są tu najwyższe. Wśród miast od 100 do 200 tys. mieszkańców, rudzianie na usługi komunalne maja wydawać najwięcej.

 

-Wszystkie miasta w woj. śląskim są najdroższymi miastami, te miasta są bliskie siebie i są na szarym końcu. Musimy o tym pamiętać, że niestety koszty życia mieszkańców w aglomeracji są zdecydowanie wyższe niż w mniejszych miasteczkach w Polsce – mówi Krzysztof Mejer, wiceprezydent Rudy Śląskiej.

W pierwszej pięćdziesiątce najtańszych miast w Polsce nie ma ani jednego z województwa śląskiego.

 

autor: Monika Herman

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

WAŻNE!!! Popularny lek znika z aptek! GIF wycofuje RANIGAST! Może zawierać rakotwórczą substancję!

Pierwszy protest PiS ws. wyborów do senatu rozpatrzony. W Tychach i Mysłowicach wszystko w porządku

Ryanair otworzył swoją bazę w Pyrzowice! Katowice Airport idą po kolejny rekord!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

7 thoughts on “Śląskie: Było 24, będzie 75 zł za śmieci! Gdzie tak ogromne podwyżki?”

  1. Mieszkam w Zabrzu, nie segreguje śmieci i płace teraz 20 zł za osobę. Wszystkie pozostałe odpady ( zielone czy gruz itp ) wywoze na wysypisko. Jeśli ceny podskocza o więcej niż 50 % będę je palił bo chyba zbankrutuje jak za 5 osobowe rodzinę zapłacą miesięcznie ponad 300 zł.

    1. To zapłaci pan karę za spalenie śmieci. Zaczynają sprawdzac i to bardzo pod tym katem. Sąsiad za palenie śmieci A dokładnie drewnianych mebli w przeciągu tygodnia zapłacił 2000zl. Przychodzili kilka razy. Tu tez w bloku była akcja jak tlumaczylam ze segregacja to wymóg dzisiejszego świata to na.mnie psy wieszali. Na Polaków nie ma bata albo się dostosuje bo będą kase płacić albo kary. Nie radzę palić tych śmieci i się tym na Internecie chwalić bo nawet po IP dojdą i dostanie pan karę za to. Oni nie przychodzą raz A kilka razy w tygodniu jak zamierza osobe. Segregacja jest na całym świecie a jeśli jej nie ma to rzecz jasna ktoś za pana będzie musiał te brudna robotę robić…Więc za to się płaci.

  2. Co się stało po wprowadzeniu ustawy o segregacji śmieci ??? W większości tych właśnie teraz narzucających opłaty miast zniknęły ogólnodostępne pojemniki do segregacji – choćby tylko do szkła,na osiedlach administratorzy preferują nie segregowanie bo nie trzeba pilnować ,śmietniki do segregacji zostały pozamykane na klucz bez możliwości dostępu.Założenia segregowania śmieci są jasne – wszyscy muszą segregować odpady a gminy powinni nam to ułatwiać odpowiednią edukacją i wyposażeniem w sprzęt – pojemniki do segregacji,oznaczone i opróżniane.Pod wytłumaczeniem podwyżek gminy tylko nakładają opłaty nie robią nic pod tym względem bo śmieci choćby segregowane przez mieszkańców trafiają do tych samych pojemników co bez segregacji i są ponownie segregowane na sortowniach.Opłaty za śmieci powinny być narzucone odgórnie na uśrednionym poziomie a gminy i zarządcy , urzędnicy powinni się postarać aby było to opłacalne i każdy z nas nie musiał przechodzić kilkuset metrów aby napotkać śmietnik / pusty/ a pojemniki do selekcji powinne być odpowiednio widoczne.
    Za odpady powinniśmy wszyscy płacić począwszy od producenta używającego zbędnych dodatkowych opakowań swoich produktów a kończywszy na dystrybutorach opakowań / np. jeśli market nie przyjmuje butelek oprócz tych zakupionych w jego markecie płaci opłatę dodatkową kilka tysięcy złotych / i na konsumentach którzy może powiedzą ,że wyrzucenie butelki / bo nie mam gdzie jej oddać/ puszki bo mi się nie opłaca.Wprowadzić zasadę każdy sprzedawca przyjmuję każde szkło,puszki no i kaucja np. butelka 2 zł puszka 1 zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close