KrajRegion

Śląskie: Kibole zatrzymani przez CBŚP. Pójdą „siedzieć” za przemyt narkotyków, groźby, pobicia

4 kilogramy kokainy, marihuana, ponad 170 tysięcy złotych, maczety, siekiery, kominiarki i samochody. To rzeczy zabezpieczone przez policjantów z CBŚP i KWP w Katowicach w trakcie zatrzymań pseudokibiców. Działali w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym na terenie Zabrza, Gliwic, Bytomia, Rudy Śląskiej i Bielska – Białej.

 

W jakiej cenie kiełbasa wyborcza? Która najlepsza? Odpowiedzi w TOP 5 SILESIA FLESZ

 

-Sąd uwzględnił w większości przypadków te wnioski i zastosował tymczasowe aresztowanie na okres 90 dni wobec 16 podejrzanych. Z tego tytułu grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności. Powiem jeszcze, że ten fragment czynności, który miał miejsce przedwczoraj i wczoraj to jedynie część bardzo dużego śledztwa, które aktualnie obejmuje 50 podejrzanych. Wszyscy oni są skupieni w strukturach przestępczych pseudokibiców, związanych z jednym z klubów piłkarskich na Śląsku […] 16 osób jest w tej chwili aresztowanych. W stosunku do jednej osoby sąd zdecydował o wolnościowym środku zapobiegawczym – mówi prok. Tomasz Tadla, Prokuratura Okręgowa w Katowicach.

Członkowie rozbitej grupy handlowali narkotykami, na swoim koncie mają też pobicia, groźby, rozboje, wymuszenia czy próby uprowadzenia. Z ustaleń śledczych wynika, że szefowie grupy, do której należeli zatrzymani pseudokibice, kontrolowali działalność dwóch innych grup przestępczych. Zatrzymanym przedstawiono łącznie 80 zarzutów.

 

Wcześniej na ten temat pisaliśmy:

W ramach prowadzonego śledztwa policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Katowicach wspólnie z prokuratorami Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach ustalili, że członkowie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze zbrojnym, mają powiązania ze środowiskiem pseudokibiców jednego ze śląskich klubów piłkarskich. Grupa mogła działać na przestrzeni kilku ostatnich lat, głównie na terenie woj. śląskiego. W zbieraniu materiałów dowodowych i informacji śledczych wsparli policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Według funkcjonariuszy członkowie grupy przemycali i brali udział w obrocie hurtowymi ilościami narkotyków, tworząc wielopoziomową sieć odbiorców. Ze wstępnie zebranego materiału dowodowego wynika, że mogli wprowadzić do obrotu co najmniej kilkaset kilogramów różnych narkotyków, w tym m.in. amfetaminę, marihuanę, kokainę, a także tabletki ecstasy, o łącznej wartości kilku milionów złotych. Z dotychczasowych ustaleń wynika, że członkowie grupy poszerzali strefę wpływów na czarnym rynku narkotykowym, zastraszając „konkurencję” przy użyciu niebezpiecznych przedmiotów, takich jak broń, siekiery, maczety, kije bejsbolowe, kastety. Podejrzani są także o zastraszanie innych osób poprzez groźby uprowadzenia, pobicia, niszczenie mienia (m.in. podpalenia samochodów), czy wymuszenia rozbójnicze sięgające kilkuset tysięcy złotych. W  lutym 2017 roku w Bytomiu doszło do postrzelenia mężczyzny, w którym mogli uczestniczyć również członkowie tej grupy.

Pierwsze zatrzymania do tej grupy nastąpiły w listopadzie 2017 roku. Wtedy to, do sprawy zatrzymano 11 osób, u których policjanci zabezpieczyli narkotyki, maczety, kastety, pałki teleskopowe i pistolet hukowy. W Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach podejrzanym przedstawiono blisko 70 zarzutów dotyczących hurtowego obrotu narkotykami oraz przestępstw przeciwko życiu, zdrowiu, mieniu, wolności oraz wymiarowi sprawiedliwości.

W marcu 2018 roku nastąpiły zatrzymania zrealizowane przez funkcjonariuszy KWP w Katowicach. Wówczas to, rozbito podgrupę działającą na terenie Zabrza, a wchodzącą w skład rozpracowywanej grupy. W efekcie działań zatrzymano 17 osób, którym ogłoszono kilkadziesiąt zarzutów oraz zabezpieczono znaczne ilości narkotyków.

Kolejne, największe uderzenie w zorganizowaną grupę przestępczą, w którym brali udział także policjanci ze SPKP wielu komend Policji rozpoczęło się we wtorek. Wtedy to, w Zabrzu bardzo wczesnym rankiem policjanci zatrzymali pierwsze 2 osoby. Następnie po 6:00 rano rozpoczęły się „szturmy” do mieszkań kolejnych podejrzanych, gdzie zatrzymano 13 osób. Było to niezwykle ważne, aby osoby podejrzane nie kontaktowały się ze sobą, nie mogły ukryć się czy zniszczyć materiałów dowodowych. Z aresztu śledczego doprowadzono do prokuratury 2 osoby, w tym Arkadiusza L. ps. „Mały”, który jest podejrzany o kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą. Policjanci zatrzymali m.in. osoby o pseudonimach: „Kecher”, Małolat”, „Lazania”, „Mara” czy „Nowy”.

W trakcie akcji funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli ponad 4 kg kokainy oraz marihuanę i amfetaminę, o czarnorynkowej wartości około 1,2 mln zł, przedmioty przypominające broń, siekiery i noże. Na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczono pieniądze w kwocie blisko 175 tys. zł oraz pojazdy o wartości około 125 tys. zł.  Policjantów w działaniach wsparli przewodnicy z psami przeszkolonymi do wyszukiwania narkotyków z KMP w Katowicach, Krajowej Administracji Skarbowej oraz Straży Granicznej.

Wszystkie zatrzymane osoby, jak również 2 mężczyzn doprowadzonych z aresztu śledczego i zakładu karnego, przewieziono do Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Na podstawie zebranego materiału dowodowego przedstawiono im łącznie 80 zarzutów dotyczących m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, przemytu i wprowadzania do obrotu znacznych ilości narkotyków. Zatrzymani podejrzani są również m.in. o bójki z użyciem niebezpiecznych przedmiotów, pobicia, groźby, rozboje, wymuszenia rozbójnicze, niszczenie mienia, a także pozbawienie wolności i usiłowanie uprowadzenia osoby. Decyzją sądu 16 osób zostało tymczasowo aresztowanych.

W sprawie występowało już wcześniej 33 podejrzanych, a ostatnie działania doprowadziły do przedstawienia zarzutów kolejnym 17 osobom. Podejrzanym łącznie przedstawiono 382 zarzuty. Są to osoby w większości powiązane z pseudokibicami jednego ze śląskich klubów piłkarskich. W trakcie śledztwa łącznie zabezpieczono blisko 50 kg narkotyków, w postaci amfetaminy, marihuany, kokainy oraz 2 tysiące sztuk tabletek ecstasy, o czarnorynkowej wartości 2,3 miliona złotych.

 

źr. CBŚP

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close