AlarmRegionWiadomość dnia

Śląskie: Koszmar na drogach trwa! Atak zimy zaskoczył dzisiaj nie tylko drogowców

Kolejny, poważny atak zimy sparaliżował drogi w całym województwie. Mróz, intensywne opady śniegu i wiatr powodowały potężne korki.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

–Tak jak tutaj widać na Piotra Skargi, zawalone wszystko i to się dotyczy praktycznie całego Śląska – mówi Ireneusz, kierowca. -Każde jedno miasto, Sosnowiec, Będzin, Katowice wszystko zawalone śniegiem mówi Wojciech, kierowca.

Ze względu na panujące warunki atmosferyczne pasażerowie autobusów i tramwajów musieli się dzisiaj uzbroić w cierpliwość. Wielu z nich nie dojechało w wybrane miejsce na czas.

Kolejny, poważny atak zimy sparaliżował drogi w całym województwie. Mróz, intensywne opady śniegu i wiatr powodowały potężne korki
Kolejny, poważny atak zimy sparaliżował drogi w całym województwie. Mróz, intensywne opady śniegu i wiatr powodowały potężne korki

-Jechałem autobusem 807 i w Będzinie zatrzymał się koło cmentarza pod górkę nie mógł wyjechać i żeśmy stali, dwa samochody odjechały a my dopiero trzecim żeśmy się zabralimówi Janusz, mieszkaniec Dąbrowy Górniczej.

-Na ten autobus niedługo bo dopiero co przyszłam, ale na wcześniejszy czekałam długo i droga, która norma,nie zajmuje mi 40 minut, zajęła półtorej godziny – mówi Jadwiga, mieszkanka Mysłowic.

Kierowcy i piesi jak zwykle w takiej sytuacji krytykują drogowców i urzędników którym zarzucają zbyt późną reakcję na opady śniegu. Ci jednak twierdzą, że intensywne prace przy odśnieżaniu traktów komunikacyjnych trwają już od wczoraj.

Ze względu na panujące warunki atmosferyczne pasażerowie autobusów i tramwajów musieli się dzisiaj uzbroić w cierpliwość
Ze względu na panujące warunki atmosferyczne pasażerowie autobusów i tramwajów musieli się dzisiaj uzbroić w cierpliwość

– Warunki atmosferyczne nie są zbyt dobre i sytuacja powtarza się nie tylko w Sosnowcu, nie tylko w aglomeracji górnośląsko-zagłębioskiej, ale również we Wrocławiu, Niemczech, aż po Holandię i Belgię. Padało bardzo intensywnie, do tego zawiewało mocno, więc pług przejeżdżający po drodze, za chwilę musiał jeszcze raz jechać, aby tę drogę odśnieżyć – mówi Rafał Łysy, UM Sosnowiec.

Ponadto wszystkie inne sposoby, które służby komunalne stosują w przypadku tak intensywnych opadów śniegu nie działają ze względu na ujemną temperaturę.

– Trzeba pamiętać, że pewne środki używane do odśnieżania dróg takie jak sól drogowa, one działają w określonej temperaturze. Do -7 st. C, Jeśli ta temperatura jest niższa to już tu się pojawia się problem o rozpuszczanie tego śniegu, a tak naprawdę wtedy możemy polegać tylko i wyłącznie na pługach mówi Adrian Chmielewski, MZUK Sosnowiec.

Których w Sosnowcu jest np. tylko 17, a w Katowicach około 30-tu. Trudną sytuację na drogach świetnie obrazuje liczba stłuczek, kolizji i wypadków, które od rana odnotowują funkcjonariusze policji. Kilkadziesiąt zdarzeń oznacza przede wszystkim, że kierowcy nie dostosowują prędkości do warunków atmosferycznych.

Śląskie: Koszmar na drogach trwa! Atak zimy zaskoczył dzisiaj nie tylko drogowców
Śląskie: Koszmar na drogach trwa! Atak zimy zaskoczył dzisiaj nie tylko drogowców

Kierowcy przede wszystkim powinni wziąć pod uwagę, że czas, który sobie wyznaczyli na przyjazd do punktu na pewno się wydłuży. To jest pierwsza uwaga, którą trzeba wziąć pod uwagę, a druga jest taka, że trzeba przygotować samochód, wyjść wcześniej, mimo tego że ranki są bardzo chłodne i ten samochód trzeba przygotować do wyjazdu, odśnieżyć – mówi sierż. sztab. Adam Jakubczyk, Wydział Ruchu Drogowego KWP w Katowicach.

Na razie śnieg w większości śląskich i zagłębiowskich miast przestał padać i jak zapowiadają meteorolodzy, taka sytuacja ma się utrzymać przynajmniej do wtorku.

 

 

autor: Kamil Rodek

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Fatalne warunki na drogach w woj. śląskim! Korki na S86 w Sosnowcu, S1 w Mysłowicach i autostradzie A4

Ponad 2400 zakażeń koronawirusem w Polsce. Zmarło prawie 50 osób [KORONAWIRUS 08.02.2021]

Tychy: miała COVID-19 i chodziła po mieście mimo nakazu izolacji!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close