KrajRegionWiadomość dnia

Śląskie: Nowe powiaty i miasta w rozszerzonej CZERWONEJ STREFIE od 17 października!

152 miasta i powiaty znajdą się od 17 października w tzw. czerwonej strefie, o najostrzejszych obostrzeniach związanych z koronawirusem. Wśród nich kolejne gminy i powiaty z woj.śląskiego.

 

 

W sklepach znowu GODZINY DLA SENIORÓW! Nie wszyscy są tym zachwyceni

Czerwone strefy na terenie województwa śląskiego będą obowiązywały w powiatach: cieszyńskim, częstochowskim, żywieckim, kłobuckim, czy bielskim, a także w samej Częstochowie i Rudzie Śląskiej.

 

Wchodzą tez w życie kolejne obostrzenia związane z epidemią koronawirusa w Polsce. Dzisiaj premier Mateusz Morawiecki poinformował o zaostrzeniu reżimu sanitarnego w żółtej i czerwonej strefie. W żółtej z ograniczeniami muszą się liczyć restauracje, które będą mogły wydawać posiłki na miejscu klientom w godzinach od 6 do 21. W innych – tylko na wynos. Ograniczono też liczbę osób, które mogą uczestniczyć w imprezach okolicznościowych jak wesela – od 19 października będzie to maksymalnie 25 osób. Premier zdecydował także o zawieszeniu działalności m.in. siłowni czy aquaparków. Szkoły wyższe i średnie przejdą na nauczanie hybrydowe.

– Poradziliśmy sobie z COVID19 wiosną i możemy sobie poradzić również teraz, poradzimy, wygramy tę walkę, ale wygramy ją tylko jak będziemy solidarni, jak będziemy razem postępować według zaleceń. Podstawowe zalecenie, to które znamy z wiosny, musi do nas wrócić także dzisiaj – zostań w domu – mówi Mateusz Morawiecki, premier RP.

Dużo większe obostrzenia zostaną wprowadzone w strefie czerwonej. Tutaj placówki handlowe będą mogły przyjąć nie więcej niż pięć osób na jedną kasę. W czerwonej strefie będzie także obowiązywał zakaz organizacji wesel, a szkoły wyższe i średnie przejdą na nauczanie zdalne.

 

– Wciskamy hamulec. Wciskamy ten hamulec nie w trybie delikatnego hamowania, tylko wciskamy ten hamulec z całej siły. Te wciśnięcie hamulca jest konieczne po to, żeby obronić wydolność naszego systemu opieki zdrowotnej. Jesteśmy w sytuacji, kiedy pandemia przyspiesza. Dzisiejsza liczba nowych zakażeń wynosząca 8,1 tys. świadczy już o tym, że przyspieszenie w rozwoju pandemii ma charakter wykładniczy – mówił Andrzej Niedzielski, minister zdrowia.

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Lekarze o słowach Sasina: To dla nas policzek! Jest reakcja Śląskiej Izby Lekarskiej

Naukowcy badają odporność mieszkańców Śląska i Zagłębia na koronawirusa

Coraz więcej wody w śląskich rzekach! Pod Gliwicami ewakuowano zwierzęta z gospodarstw [WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close