RegionWiadomość dnia

Śląskie: Oszukiwał duchownych nie raz i nie dwa. Teraz trochę posiedzi

Postawiony w stan oskarżenia 38-letni oszust wykorzystywał głównie duchownych, wyłudzając od nich znaczne kwoty pieniędzy. Pożyczki argumentował złą sytuacja finansową i kiepskim stanem zdrowia. Co więcej podawał się za dobrego znajomego ze starych czasów. Zareagowała pracownica banku. Historia o tym jak wykorzystać ludzką empatię do przestępczych celów zarobkowych.

TOP 5 Silesia Flesz: Nie leczcie koronawirusa papierem toaletowym!
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

Ze wstępnych ustaleń śledczych wynika, że na całym procederze zarobił około 85 tys. złotych. Mowa o 38-letnim oszuście, który po trwającym prawie rok dochodzeniu wpadł w ręce Policji. Zajmował się wykorzystywaniem głównie duchownym i zakonników stosując za każdym razem bardzo podobny model działania. Mianowicie przedstawiał się jako stary znajomy i dzięki wnikliwej manipulacji doprowadzał tak jak w przypadku 84-letniego księdza, że jego ofiary całkowicie mu ufały. Zaczynał od koleżeńskich i z pozoru niewinnych spotkań – później prosił o pieniądze zaczynając od małych kwot i argumentując pożyczki złą kondycją finansową i kiepskim stanem zdrowia.

Jak możemy przeczytać na stronie KWP KatowicePóźniej kwoty, o które prosił mężczyzna, były coraz większe i sięgały nawet kilku tysięcy złotych. W sumie oszust wyłudził od duchownego ponad 46 tys. złotych. Śledczy na podstawie zebranych przez siebie informacji ustalili tożsamość oszusta. Z ich informacji wynikało, że prowadzi on wędrowny tryb życia i porusza się po terenie całego kraju. Rozpoczęli jego poszukiwania, powiadamiając o nich inne jednostki Policji. –

Aktualnie mężczyzna usłyszał ponad 100 zarzutów a za kratami może posiedzieć nawet do 12 lat. Warto zaznaczyć, że z całego procederu 38-latek uczynił swój sposób na życie i według ustaleń Policji funkcjonował w ten sposób dwa lata. Ponownie apelujemy do osób starszych, które coraz częściej są w ten sposób oszukiwane – dokładnie sprawdzajcie komu i dlaczego przekazujecie pieniądze!

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Śląskie: Mniej pociągów i tramwajów od 23 marca. Wszystko przez koronawirus [WIDEO]

Strzelanina w Katowicach: Znamy NOWE FAKTY! Zobaczcie WIDEO

Aplikacja „Kwarantanna domowa” już jest. Jak działa?

źródło: KWP Katowice

red: B. Bednarczuk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close