RegionWiadomość dniaZdrowie

Śląskie: Szczepienia lekarzy i pielęgniarek wstrzymane do 7 marca! Chodzi o jeszcze niezaszczepionych

Od poniedziałku na najbliższe trzy tygodnie Agencja Rezerw Materiałowych wstrzymała szczepienia tzw. grupy 0, czyli lekarzy i pielęgniarek. Chodzi o osoby, które nie otrzymały jeszcze pierwszej dawki szczepionki na koronawirusa.

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

– Z tego co wiemy, dowiedzieliśmy się w Agencji Rezerw Materiałowych, jest to spowodowane niższymi od przewidywanych dostawami szczepionek Pfizera. Zostały wstrzymane do 7 marca mówi Maciej Kołodziejczyk, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku.

Dziś prezes Naczelnej Rady Lekarskiej prof. Andrzej Matyja wystosował w tej sprawie pismo do ministra zdrowia Andrzeja Niedzielskiego, w którym stwierdza, że „kolejne przerwy w procesie szczepienia personelu medycznego uniemożliwią przywrócenie pełnej normalności w pracy systemu ochrony zdrowia”.

– Tu od początku chyba nie chodziło tak bardzo o miłość do medyków, tylko o to, że byliśmy potrzebni. Nagle się okazuje, że nie trzeba szczepić pozostałej części niezaszczepionych, po to, żeby oni mogli normalnie pracować, czyli nieść pomoc. No, chciałbym, żeby kiedyś ktoś z tych decydentów z bólem zęba szukał gabinetu stomatologicznego, jeśli dentyści się pochorują i będą w kwarantannie lub izolacji – mówi dr n. med. Tadeusz Urban, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach.

Według szacunków, w całym kraju jest ok. 20 tys. osób z grupy 0, które nie otrzymały jeszcze szczepionki, a zadeklarowały chęć szczepienia.

– To jest sytuacja jak w samolocie. Kiedy każdy z nas wsiadając do samolotu od stewardessy otrzymuje komunikat: jeżeli spadnie ciśnienie w kabinie samolotu załóż maskę najpierw sobie, a potem dziecku, które jest koło ciebie – mówi dr n. med. Maciej Hamankiewicz, internista, były prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Od piątku w całym kraju trwają szczepienia nauczycieli. W samym Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach przez weekend zaszczepiono 80 osób.

– Dzisiaj powinno dotrzeć ponad 10 tysięcy szczepionek na kolejne szczepienia i grupy 0 i drugich dawek oraz również tych szczepień nauczycieli. Łącznie w tym tygodniu spodziewamy się, że ponad 60 tys. szczepionek powinno dotrzeć do województwa śląskiego – mówi Alina Kucharzewska, Śląski Urząd Wojewódzki w Katowicach.

Szczepienia osób z grupy 0 zostały wstrzymane do 7 marca.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Naukowcy z WST pracują nad pionierską metodą leczenie płuc, zniszczonych przez koronawirusa!

Znikają obostrzenia w kulturze, ale nie wszystkie miejsca się otwierają. Dla dużych kin to zbyt duże ryzyko

Od 1 kwietnia wchodzi podwyżka cen biletów! Autobusy i tramwaje puste, wpływów mniej o 100 mln!

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close