reklama
KrajZdrowie

Naukowcy z WST pracują nad pionierską metodą leczenie płuc, zniszczonych przez koronawirusa!

reklama

Grupa naukowców z Wydziału Nauk Medycznych im. prof. Zbigniewa Religi Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach prowadzi innowacyjny projekt medyczny, który pomoże leczyć zwłóknienie płuc po przebyciu covid-19. Wykorzystają do tego komórki macierzyste.

 

 

Zimowa nuda? Nie z TVS! Sprawdź nasze serialowe HITY!

reklama

-My te komórki zawiesimy w kroplówce i podamy do żyły obwodowej i teraz tą krwią stąd podaną, przepłynie przez prawą komorę, prawy przedsionek, pień płucny, który się rozdzieli na tętnice aż do naczyń tętniczych włosowatych i tam mają się zatrzymać – wyjaśnia dr n. med. Michał Ekkert, prodziekan Wydziału Nauk Medycznych WST w Katowicach.

A potem pomóc w odbudowie uszkodzonych tkanek. Wśród objawów występujących przy rozwoju śródmiąższowego zapalenia płuc wymienia się między innymi trudności z oddychaniem czy przewlekłe zmęczenie. Do tej pory mówiło się, że zwłóknienia to zmiany nieodwracalne.

Zespół naukowców z WST w Katowicach bada nową metodę leczenia zwłóknienia płuc po COVID-19
Zespół naukowców z WST w Katowicach bada nową metodę leczenia zwłóknienia płuc po COVID-19

-Jeżeli by się udało wykazać takie działanie w płucach, jakie obserwujemy w tkankach miękkich, ustępowanie stanów zapalnych, egzemy zwłóknień, regenerację tkanek, byłaby to metoda nie do przecenienia w leczeniu powikłań po śródmiąższowym zapaleniu płuc mówi lek. med. Andrzej Ilków, chirurg plastyczny.

Sam pomysł wykorzystania komórek macierzystych nie jest w medycynie nowy. Od lat, z dużym powodzeniem, stosuje się je w ortopedii – podawane do kolan, łokci, a nawet kręgosłupa regenerują tkanki. Koszt eksperymentu to kilka milionów złotych.

W tej chwili czekamy na akceptację finansowania tego projektu. W momencie kiedy ją otrzymamy, rozpoczynamy bezzwłocznie i pierwszych wyników spodziewamy się po trzech miesiącach – mówi dr n. biol. inż. Piotr Sinder, biolog.

Zespół konsultantów tworzy 30 naukowców z różnych dziedzin medycyny. W projekcie wezmą udział pacjenci, którzy przeszli już na COVID-19, mają problemy z oddychaniem, a badania wykazały u nich zwłóknienie płuc.

 

autor: Kamil Rodek

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Od piątku znowu otwarte hotele i stoki narciarskie. Zima w Beskidach jest jeszcze do uratowania?

Teleporada w POZ wyłącznie dla pacjentów od 7 do 64 lat! Będzie nowelizacja rozporządzenia

https://tvs.pl/informacje/12-lutego-otwieraja-sie-baseny-ale-nie-wszedzie-w-czestochowie-nie-poplywacie/

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button