Śląskie szkoły kontra koronawirus. Kto wygra? Szkoły gotowe na przyjęcie uczniów [WIDEO]
Ostatnie przygotowania trwają. Zanim zabrzmi pierwszy dzwonek trzeba przygotować się w nowym roku szkolnym na zupełnie inne niż zazwyczaj otwarcie.
Legalne zioło w Tychach i Straż Miejska w centrach handlowych!
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!
-Dzisiaj właściwie to już końcówki, jutro od rana przyjmujemy uczniów. Co prawda to dzień taki rozpoczynający, więc trochę bardziej swobodny, ale staramy się wdrożyć wszystkie procedury, które otrzymaliśmy i z ministerstwa zdrowia i edukacji i głównego inspektora sanitarnego. Nie jest to łatwe, bo szkoła jest dosyć liczna jeśli chodzi o uczniów, natomiast przestrzeń nie jest tak duża. Natomiast wykorzystujemy wszystkie możliwości, które mamy – mówi Anna Wlaszczyk, Dyrektor Zespołu – Szkolno Przedszkolnego nr 2 w Rudzie Śląskiej.
Bo pomimo pandemii koronawirusa nauczanie będzie się odbywało w trybie stacjonarnym, chociaż z szeregiem obostrzeń.
-Ten czas pracy zdalnej, ten czas ciągłej walki z zagrożeniem jakim jest koronawirus pozwolił na wypracowanie różnego rodzaju zasad, kryteriów, zaleceń, obostrzeń tak aby dzieci, młodzież mogła relatywnie bezpiecznie wrócić do przedszkoli i wrócić do szkół – mówi Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.
I tak by powrót do szkoły był bezpieczny przygotowano wskazówki dla uczniów i rodziców. Pierwsza zasada brzmi – nie posyłaj chorego dziecka do szkoły czy przedszkola. To czy dziecko będzie musiało w szkole chodzić w maseczce czy też nie – uzależnione jest od decyzji dyrektora. Szkoły zobowiązane są też do przygotowania pomieszczenia służącego do izolowania dziecka w sytuacji, gdy będą istniały przesłanki mówiące o możliwości zakażenia koronawirusem.
-Generalnie mówimy o tym, że uczniowie przede wszystkim muszą przyjść zdrowi do szkoły, po drugie muszą przy wejściu zdezynfekować ręce, następnie udać się do swoich sal lekcyjnych, gdzie powinni przebywać przez większość czasu pobytu w szkole. Dyrektorzy powinni się starać, aby nauka odbywała się w miarę możliwości w jednej sali lekcyjnej – podkreśla Urszula Bauer, Śląski Kurator Oświaty.
W szkołach pojawiły się płyny do dezynfekcji rąk oraz termometry. Niektóre placówki wyposażyły się nawet w maty do odkażania butów.
-Stoimy na stanowisku, że najpierw edukacja a potem kary. Z tego co wiemy szkoły są tak przygotowane, że na razie nie mamy za co karać i nie zaczynamy od tego. Na pewno w okresie takim początkowym będziemy starać się wypracować, jeżeli byłyby jakieś niedociągnięcia, warunki takie żeby dzieci były bezpieczne – zaznacza Dorota Wodzisławska – Czapla, zastępcą Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego.
Już dzisiaj wiadomo, że nie we wszystkich szkłach uczniowie stawią się 1 września. Koronawirus pokrzyżował plany w tej szkole. W Szkole Podstawowej Sportowej z oddziałami integracyjnymi nr 15 w Rudzie Śląskiej wszyscy nauczyciele i ich rodziny zostali objęci kwarantanną, dlatego rozpoczęcie roku przełożono.
-Dostaliśmy informacje, że w jednej z rudzkich szkół grono pedagogiczne miało kontakt z osobą zarażoną. W związku z powyższym jesteśmy na łączach z sanepidem, z dyrektorem szkoły, bo dyrektor zachowując wszystkie procedury musi podjąć ostateczną decyzję czy ten rok szkolny będzie zdalnie, czy ten rok szkolny będzie przesunięty na później. Ale jeśli chodzi o rozpoczęcia w innych placówkach, a mamy ich aż 70, wszędzie rozpoczynamy ten rok szkolny stacjonarnie, chyba że coś jeszcze w nocy wydarzy, bo to jest samo życie – mówi Anna Krzysteczko, wiceprezydent Rudy Śląskiej.
Jeśli testy na obecność koronawirusa okażą się negatywne rozpoczęcie roku szkolnego w tej szkole nastąpi 7 września. Do tego czasu dzieci będą uczyły się zdalnie. Nowe przepisy umożliwiają ograniczenie w całości lub w części funkcjonowania przedszkoli, szkół i tego typu placówek.
-Szkół na pewno nie będziemy zamykali, tylko szkoły przejdą na inną formę edukacyjną. Mamy wprowadzone te hybrydy, o których wspominaliśmy w naszej propozycji przesunięcia w czasie takiego 100% zafunkcjonowania szkół – podkreśla Marcin Krupa, prezydent Katowic.
A jak to zafunkcjonuje w praktyce – przekonamy się w ciągu najbliższych tygodni. Po czasie przyjdzie też moment na wystawienie ocen za właściwe przygotowanie.
autor: Sandra Hajduk
Zakaz przylotu do Polski samolotów z 46 państw ma zacząć obowiązywać 2 września
Zakażony pracownik pizzerii! Jadłeś tam? Sprawdź czy nie musisz się zgłosić do sanepidu
Koleje Śląskie – nowy rozkład jazdy. Blisko 400 połączeń dziennie