KrajRegionWiadomość dnia

Śląskie: Tu Andrzej Duda zyskał rekordowe poparcie! Jaka to gmina?

Gdyby wybory odbywały się tylko w gminie Niegowa w powiecie myszkowskim… drugiej tury by nie było. To właśnie tutaj rekordowe poparcie w województwie śląskim uzyskał Andrzej Duda. Dokładnie 71,66 proc.

 

 

Zrobiliśmy program bez ani jednego polityka!!! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

Ale ma je nie tylko tu, bo w oddalonej o zaledwie 15 km gminie Irządze wynik podobny – 70,15 proc. Z danych PKW wynika, że tylko te dwie gminy przekroczyły magiczny próg 70 proc. Skąd takie wyniki Andrzeja Dudy?

Mieszkańcy nie ukrywają – Andrzej Duda poparcie ma tu od dobrych kilku lat. I raczej nie zanosi się, żeby to się zmieniło.

– Tutaj jest dużo młodych rodzin, mają pomoc od Dudy, te 500 plus. Ja mam tu córkę jedną, drugą, też mają, też są zadowolone właśnie z tego 500 plus. No i uważam, że bardzo dobrze, ja bym chciała, żeby jeszcze większe miał poparcie – mówi Krystyna Wasiak, mieszkanka gminy Niegowa.

Gdyby wybory odbywały się tylko w gminie Niegowa w powiecie myszkowskim... drugiej tury by nie było. To właśnie tutaj rekordowe poparcie w województwie śląskim uzyskał Andrzej Duda. Dokładnie 71,66 proc
Gdyby wybory odbywały się tylko w gminie Niegowa w powiecie myszkowskim… drugiej tury by nie było. To właśnie tutaj rekordowe poparcie w województwie śląskim uzyskał Andrzej Duda. Dokładnie 71,66 proc

Ale nie wszędzie urzędujący prezydent może liczyć na tak wiele głosów. To Wojkowice i jedna z komisji wyborczych. W tym mieście jeden z najwyższych wyników na Śląsku osiągnął Rafał Trzaskowski. Choć daleko mu do rezultatu Dudy z gminy Niegowa, bo „zaledwie” 41,5 proc. Wyższy wynik miał tylko w gminie Jaworze – 41,93 proc. Tu z kolei mieszkańcy swój wybór argumentują inaczej.

– Dlatego, że nie mogą być rządy tylko w jednych rękach. Musi być jeszcze jakaś osoba, która trochę wpływa na jakąś zmianę decyzji, czy cokolwiek. Tak nie może być, że cokolwiek sobie wymyśli partia rządząca to przejdzie. Czy to jest dobre, czy złe – mówi Ewa Sołtysik, mieszkanka Wojkowic.

Dobre dla Rafała Trzaskowskiego są na pewno wyniki w Katowicach. Kandydat Koalicji Obywatelskiej pokonał Andrzeja Dudę 6-oma proc. To jednak za mało, żeby podbić Śląsk. W całej aglomeracji urzędujący prezydent uzyskał wynik o ponad 12,5 proc. wyższy niż jego kontrkandydat.

 

autor: Paweł Jędrusik

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Jest decyzja

Badania potwierdzają: niedożywienie osłabia organizm w walce z chorobami przewlekłymi

Katowice: Wracają food trucki. Kuchnie świata na katowickim rynku od 3 do 5 lipca

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close