AlarmRegion

Pływające działki w Rudzie Śląskiej, czyli ROD Zorza tonie po każdej ulewie i burzy! [WIDEO]

Dla działkowców z Rudy Śląskiej-Bielszowic każdy większy deszcz oznacza spore problemy.

 

 

Zrobiliśmy program bez ani jednego polityka!!! TOP 5 Silesia Flesz
PREMIERA TOP 5 Silesia Flesz w każdą niedzielę o 19.50!

-Mąż już od dwóch tygodni siedzi w rowie, gdzie jest pokryty mułem od góry do dołu… nawet ciężko jest to opowiadać, bo łzy się cisną do oczu. Korzystanie z ogródka jest totalnie niemożliwe. Mamy dwoje małe dzieci, to nie jest problem tylko nasz, bo dotyczy on większej liczby działek – mówi Sabina Mrowicka, właścicielka ogrodu działkowego w ROD Zorza w Rudzie Śląskiej

Problematyczne jest sąsiedztwo działkowiczów. Za płotem znajduje się kopalnia Ruda ruch Bielszowice. A tuż przy płocie z działkowcami usypano wielką hałdę. Przy intensywnych deszczach muł wraz z wodą spływa na niżej położone alejki i działki. Działkowcy już w przeszłości byli zalewani. Wówczas udało się doprosić o udrożnienie pobliskich rowów. Teraz od blisko trzech tygodni pomoc nie nadchodzi w zasadzie znikąd.

Dla działkowców z Rudy Śląskiej-Bielszowic każdy większy deszcz oznacza spore problemy
Dla działkowców z Rudy Śląskiej-Bielszowic każdy większy deszcz oznacza spore problemy

-Prośby, pisemna, zero odpowiedzi. Tak to nie może wyglądać. Po to jesteśmy sąsiadami, żeby razem jakoś to grało. Powinniśmy współpracować, dobro sąsiedzkie powinno być. Ale niestety kopalnie nie pozwala na to i robi nam same problemy. Tak jak moja działkowczyni powiedziała – tak to wygląda jak wygląda, wszystko jest pozalewane i to bardzo mocno – argumentuje Weronika Copik, prezes ROD Zorza Ruda Śląska.

Zarząd działek uwagi ma nie tylko do kopalni, ale także do miasta. To jednak rozkłada ręce, tłumacząc że robi – co może.

-Przed tygodniem straż miejska wykonała dokumentacje zdjęciową na prośbę mieszkańców, która jest przekazana do przedsiębiorcy górniczego. Wydział Zarządzania Kryzysowego też po,aga w tej sprawie, a ponadto przedsiębiorstwo wodociągów i kanalizacji każdorazowo czyści ten rów. Stanowi on odwodnienie ulicy Gęsiej i musi być w tym miejscu zbudowany. Poszerzyć się go nie da, bo by zagroziło to stabilności ulicy – podkreśla Adam Nowak, rzecznik prasowy UM Ruda Śląska.

Jak jednak pokazuje życie przy uciążliwych opadach nawet te środki są niewystarczające. Działkowcy przyznają, że gdyby chodziło tylko o wodę, to problem nie byłby aż tak bardzo uciążliwy. Ale spływający muł jest bardzo trudny w usunięciu. W mailu od Polskiej Grupy Górniczej, do której należy zakład czytamy:

Z informacji pozyskanych z kopalni wynika, że podczas ostatnich opadów deszczu w KWK Ruda Ruch Bielszowice nie miało miejsca spłynięcie zwałów w kierunku ogródków działkowych. Dodatkowo pragniemy nadmienić, iż w chwili obecnej podstawa skarpy zwałów znajduje się około 20 m od ogrodzenia ogródków działkowych oraz około 15 m od rowu odwadniającego, w którym znajduje się czysta woda (bez miału węglowego)

 

Spółka deklaruje jednocześnie, że jest gotowa na spotkanie z przedstawicielami ogródków działkowych. Działkowcy nie oczekują odszkodowania – chcą tylko, by ktoś w końcu na poważnie zajął się problemem, nim naprawdę zaleje ich złość.

 

autor: Sandra Hajduk

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Kiedy dzieci wrócą do szkół? Jest decyzja

Badania potwierdzają: niedożywienie osłabia organizm w walce z chorobami przewlekłymi

Katowice: Wracają food trucki. Kuchnie świata na katowickim rynku od 3 do 5 lipca

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close