Śląskie zabytki UNESCO wracają na turystyczną mapę regionu. Jest zgoda sanepidu
Zabytkowa Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrąga w Tarnowskich Górach – najważniejsze obiekty turystyczne województwa śląskiego, znowu są otwarte.
Wieczór zbrodni z serialem „Prawo i Porządek” w TVS
W zeszłym tygodniu zarządzające obiektami Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej (SMZT) uruchomiło do zwiedzania Skansen Maszyn Parowych, a także przejażdżki kolejką wąskotorową. Teraz SMZT otwiera Zabytkową Kopalnię Srebra i Sztolnię Czarnego Pstrąga, czyli swoje podziemne perły, które trzy lata temu docenił świat, wpisując je na najważniejszą Listę zabytków .
Zabytkową Kopalnię Srebra można zwiedzać od soboty 6 czerwca. Atrakcja, która może pochwalić się – jako jedyny obiekt w woj. śląskim – turystycznym Oskarem, czyli Złotym Certyfikatem Polskiej Organizacji Turystycznej, będzie dostępna od godz. 9.00, a bilety sprzedawane będą do 15.00.
Na turystów czekają ekspozycja multimedialną, centrum obsługi zwiedzających, sala kinowa, galeria pod kopułą i najważniejszy punkt – podziemna trasę turystyczna o dł. blisko 2 km, którą można częściowo pokonać łodziami. Do dyspozycji są także sklepy z pamiątkami i minerałami, a także bezpłatny PARKING.
Nowością jest kopalniany punkt gastronomiczny, który właśnie otwiera swe podwoje. Bistro Kopalnia Srebra to oferta turystów, którzy chcą z jednej strony smacznie zjeść, a drugiej nie chcą zbyt długo czekać na posiłek. Do dyspozycji turystów będzie nie tylko obszerna sala baru bistro, ale również taras zewnętrzny.
Okolica jest niezwykle malownicza, co powinno przyciągać miłośników spacerów i jazdy na rowerze. Punktem orientacyjnym jest wieża wyciągowa kopalni. Do dyspozycji jest także Skansen Maszyn Parowych oferujący przejażdżkę kolejką wąskotorową, a także wirtualnie zwiedzanie obiektu za pomocą smartfona.
Obiekt był zamknięty przez blisko 3 miesiące. Był to mocny cios dla finansów organizacji, dlatego SMZT prosi o wyrozumiałość i wprowadziło od soboty 30 maja tzw. “peronówkę”, czyli symboliczną opłatę za wejście. Jest to forma cegiełki, aby pomóc obiektowi złapać drugi oddech.
W ramach “peronówki” która wynosi 6 zł / os. skorzystać można z przejażdżki małą kolejką skansenową, której popularność nie słabnie.
W bliskiej odległości kopalni znajduje kilka innych obiektów światowego dziedzictwa UNESCO- Hałda Popłuczkowa dawnej kopalni Fryderyk, miejsce założenia tejże kopalni przy ul. Parkowej, a także Krajobraz Pogórniczy Srebrnej Góry – idealne miejsca dla spacerowiczów i rowerzystów.
SMZT otwiera także drugi ze swoich obiektów podziemnych, czyli Sztolnię Czarnego Pstrąga – jeden z najdłuższych i najbardziej malowniczych podziemnych rejsów łodziami w Europie. Znajdujący się w sercu zabytkowego parku Repeckiego obiekt będzie przyjmował turystów o każdej pełnej godzinie, zaczynając podziemne przepływy łodziami o 12.00. Kolejne wejścia odbędą się o 13.00 i 14.00, a ostatni o 15.00.
Bilety do kopalni jak i sztolni można zakupić wchodząc na internetową stronę sprzedażową bilety.kopalniasrebra.pl.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej wystąpiło już do Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bytomiu z prośbą o wydanie rekomendacji dotyczącej uruchomienia dla zwiedzających Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga zgodnie z opracowanymi przez SMZT procedurami bezpieczeństwa, które powstały w oparciu o wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
W odpowiedzi na zapytanie SMZT, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Bytomiu na początku czerwca wydał pozytywną rekomendację, co oznacza, że w sobotę dwa sztandarowe obiektu turystyczne województwa śląskiego, będą otwarte dla turystów.
Zanim SMZT otrzymało pozytywną decyzję PSSE w Bytomiu, wdrożyło odpowiednie procedury bezpieczeństwa, zgodne z wytycznymi GIS. Na stronie internetowej kopalniasrebra.pl i sztolniapstraga.pl można zapoznać się z nowym regulaminem zwiedzania, dostosowanym do wytycznych Sanepidu. Uwzględnia on takie elementy jak zachowanie odpowiedniego dystansu czy noszenie maseczek.
Przez cały czas przebywania na obiekcie oraz podczas zwiedzania obowiązuje nakaz noszenia przez zwiedzających osłony nosa i ust.
Zwiedzający zobowiązani są do zachowania bezpiecznej odległości – 2 metrów od innych osób, w szczególności innych zwiedzających oraz pracowników Zabytkowej Kopalni Srebra i Sztolni Czarnego Pstrąga.
Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej zapewnia że jego obiekty są bezpieczne i zachęca do kupowania biletów przez internet, a tym samym do wsparcia turystyki po tak długim okresie przestoju.
Źródło: UM Tarnowskie Góry
Parki Rozrywki otwarte dla turystów! Tłumy przed Energylandią i Legendią [WIDEO]
Sukces lekarzy z Gliwic! Wyleczyli z koronawirusa 94-letnią kobietę! [FOTO]