AlarmRegion

Smród, bałagan i groźba zatrucia wody! Kto posprząta nielegalne wysypisko śmieci w Sławkowie? [WIDEO]

Od trzech lat zatruwa okolicę – na nielegalne wysypisko śmieci w Sławkowie nie ma mocnych i chętnych do jego uprzątnięcia. A śmieci nie tylko śmierdzą. W tym miejscu jest jeszcze inne zagrożenie. Wkrótce trujące związki mogą przedostać się do wody!

 

-Zanieczyszczenia mogą dotrzeć do zbiornika wód podziemnych – od 7 miesięcy do maksymalnie 9 lat. Z każdym z wariantów – jest to szacowane na około 2,5 roku od dnia zdeponowania odpadów. Tak więc z każdym dniem czekamy co się wydarzy – mówi Maksym Pięta, kierownik Referatu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej UM Sławków.

Czekają bo mają związane ręce. Kilka lat temu działająca na terenach polskich linii kolejowych PKP pod przykrywką rekultywacji terenu firma Rekult zaczęła zwozić tony śmieci. W sumie uzbierało się tego prawie 80 tysięcy ton. Od tego czasu zaczęło się przerzucanie odpowiedzialności za to kto ma te śmieci usunąć. -Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska wydał postanowienie o usunięciu tych odpadów i skierował do wojewody śląskiego wniosek o dokonanie zastępczego usunięcia – to polega na tym, ze wojewoda usuwa te odpady, a później domaga się zwrotu kosztów od firmy Rekult albo kosztami obciążony jest Skarb Państwa – mówi Krzysztof Kozieł, rzecznik prasowy UM Sławków.

Smród, bałagan i groźba zatrucia wody! Kto posprząta nielegalne wysypisko śmieci w Sławkowie?
Smród, bałagan i groźba zatrucia wody! Kto posprząta nielegalne wysypisko śmieci w Sławkowie?

Ale tu pojawiły się błędy formalne – dzięki którym wojewoda nie musiał wykonywać decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. -Firma Rekult to firma widmo. W związku z tym jest problem z dostarczeniem tytułu wykonawczego zobowiązującego do usunięcia odpadów. Jeśli ten tytuł wykonawczy zostanie dostarczony do firmy wówczas wojewoda może wszcząć egzekucję administracyjną – mówi Alina Kucharzewska, rzecznik prasowy Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Smród, bałagan i groźba zatrucia wody! Kto posprząta nielegalne wysypisko śmieci w Sławkowie?
Smród, bałagan i groźba zatrucia wody! Kto posprząta nielegalne wysypisko śmieci w Sławkowie?

A to na razie jest niemożliwe. -Będziemy podejmować działania do KRS o wykreślenie całkowite spółki. W tym momencie w trybie wykreślenia spółki bez postępowania likwidacyjnego będzie możliwość powrotu do tych działań, dzięki którym wojewoda będzie musiał podjąć działania zmierzające do usunięcia odpadów – wyjaśnia Rafał Adamczyk, burmistrz Sławkowa. A to już niemałe koszty, które mogą sięgnąć nawet 30 mln złotych…
(Monika Herman)

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close