RegionZdrowie

Cukrzyca typu II. Jak się ustrzec choroby? [ZAPOBIEGANIE CUKRZYCY TYPU II]

Cukrzyca zalicza się do grupy chorób metabolicznych, czyli takich, które przyczyniają się do zaburzeń przemiany materii.Cukrzyca typu II jest najczęściej występującym na świecie typem tej choroby.

Jej rozwój następuje stopniowo, a nieleczenie cukrzycy może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Wczesna diagnoza ma zatem kluczowe znaczenie dla przebiegu choroby i skuteczności wdrożonego leczenia.

Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje około 3 miliony osób, z tego 1 milion nie jest tego świadomy. Ogólnie na świecie widoczny jest trend wzrostu liczby chorych, co warunkowane jest rozwojem techniczno-technologicznym i zmianą stylu życia mieszkańców państw rozwiniętych.

Światowa Federacja Diabetologiczna alarmuje, że w 2040 roku z cukrzycą zmagać się będzie aż 642 mln diabetyków, a więc co piąta osoba na świecie.

Cukrzycy można zapobiegać, bądź wykryć ją w takim stadium w którym nie doprowadzimy do groźnych powikłań, które według danych statystycznych nadal skutkują śmiercią ok. 2 procent Polaków zmagających się z tą chorobą.

Zapobieganie cukrzycy typu II

Zapobieganie rozwojowi cukrzycy typu 2 to dbanie o utrzymanie prawidłowej masy ciała przez właściwą dietę i regularną aktywność fizyczną. Regularny wysiłek fizyczny zmniejsza insulinooporność. Przeprowadzone badania wykazują, że odpowiednia dieta i ruch są bardzo skuteczne w zapobieganiu rozwojowi cukrzycy typu 2.

Dieta osoby chorującej na cukrzycę typu 2 leczonej lekami doustnymi powinna obejmować 5 posiłków: trzy główne i dwie przekąski (drugie śniadanie oraz podwieczorek).

Leczenie cukrzycy typu 2 jest kompleksowe i wymaga stosowania równocześnie kilku metod. Należą do nich metody niefarmakologiczne, czyli edukacja, leczenie dietetyczne, wysiłek fizyczny, także leczenie farmakologiczne. Ponadto konieczne jest leczenie czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, a u chorych z powikłaniami cukrzycy konieczne jest odpowiednie ich leczenie.

Źródło: UM Częstochowa

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close