reklama
Kategorie

Cukrzyca typu II. Jak się ustrzec choroby? [ZAPOBIEGANIE CUKRZYCY TYPU II]

reklama

Cukrzyca zalicza się do grupy chorób metabolicznych, czyli takich, które przyczyniają się do zaburzeń przemiany materii.Cukrzyca typu II jest najczęściej występującym na świecie typem tej choroby.

Jej rozwój następuje stopniowo, a nieleczenie cukrzycy może mieć poważne konsekwencje dla zdrowia. Wczesna diagnoza ma zatem kluczowe znaczenie dla przebiegu choroby i skuteczności wdrożonego leczenia.

Szacuje się, że w Polsce na cukrzycę choruje około 3 miliony osób, z tego 1 milion nie jest tego świadomy. Ogólnie na świecie widoczny jest trend wzrostu liczby chorych, co warunkowane jest rozwojem techniczno-technologicznym i zmianą stylu życia mieszkańców państw rozwiniętych.

Światowa Federacja Diabetologiczna alarmuje, że w 2040 roku z cukrzycą zmagać się będzie aż 642 mln diabetyków, a więc co piąta osoba na świecie.

reklama

Cukrzycy można zapobiegać, bądź wykryć ją w takim stadium w którym nie doprowadzimy do groźnych powikłań, które według danych statystycznych nadal skutkują śmiercią ok. 2 procent Polaków zmagających się z tą chorobą.

Powiązane artykuły
Zapobieganie cukrzycy typu II

Zapobieganie rozwojowi cukrzycy typu 2 to dbanie o utrzymanie prawidłowej masy ciała przez właściwą dietę i regularną aktywność fizyczną. Regularny wysiłek fizyczny zmniejsza insulinooporność. Przeprowadzone badania wykazują, że odpowiednia dieta i ruch są bardzo skuteczne w zapobieganiu rozwojowi cukrzycy typu 2.

Dieta osoby chorującej na cukrzycę typu 2 leczonej lekami doustnymi powinna obejmować 5 posiłków: trzy główne i dwie przekąski (drugie śniadanie oraz podwieczorek).

Leczenie cukrzycy typu 2 jest kompleksowe i wymaga stosowania równocześnie kilku metod. Należą do nich metody niefarmakologiczne, czyli edukacja, leczenie dietetyczne, wysiłek fizyczny, także leczenie farmakologiczne. Ponadto konieczne jest leczenie czynników ryzyka chorób układu sercowo-naczyniowego, a u chorych z powikłaniami cukrzycy konieczne jest odpowiednie ich leczenie.

Źródło: UM Częstochowa

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button