reklama
KategorieZdrowie

Cukrzyca: epidemia, którą powinieneś dobrze poznać

reklama

Cukrzyca to po pierwsza niezakaźna epidemia XXI wieku, którą powinieneś dobrze poznać. Powód? W 2035 r. zachoruje na nią ponad 600 milionów ludzi na świecie. Może także Ty. W programie Kierunek Zdrowie o tym, że cukier nie krzepi, a powikłania cukrzycy skracają życie.

 

 

ZOBACZCIE NAJNOWSZE WYDANIE PROGRAMU „KIERUNEK ZDROWIE”

Kierunek Zdrowie: Jak powstrzymać epidemię XXI wieku? Musimy poznać cukrzycę!

reklama

Jakich objawów nie lekceważyć. Jak kontrolować poziom cukru. I najważniejsze, w jaki sposób uchronić się przed powikłaniami choroby., opowiadają pacjenci i lekarze Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, Szpitala Specjalistycznego nr 1 w Bytomiu.

Cukrzyca: leczenie przez całe życie

Od momentu rozpoznania leczenie cukrzycy trwa praktycznie całe życie. 

– Cukrzyca to przewlekła choroba metaboliczna, której charakterystycznym objawem jest hiperglikemia, czyli podwyższony poziom glukozy we krwi. Dzieje się tak z powodu zaburzonego wydzielania insuliny, hormonu, produkowanego przez trzustkę. Także wtedy, gdy komórki organizmu przestają na nią reagować, stają się insulinooporne – wyjaśnia kierownik Katedry i Kliniki Chorób Wewnętrznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, prof. Małgorzata Muc-Wierzgoń, kierownik Oddziału Chorób Wewnętrznych i Diabetologii w Szpitalu Specjalistycznym nr 1 w Bytomiu.

Cukrzyca: rodziny spadek?

Cukrzyca to choroba przewlekła, która choremu towarzyszyć będzie przez resztę życia.  W Polsce żyje z nią ok. 3 mln osób. Co trzecia nie jest świadoma swojej choroby. Co roku na cukrzycę zapada ok. 300 tysięcy Polaków. W wypadku cukrzycy typu 2 przyczyny to po pierwsze predyspozycje genetyczne, po drugie, styl życia.

Nadwaga i otyłość, nieprawidłowa, wysokokaloryczna dieta, brak ruchu oraz nadciśnienie tętnicze to główne przyczyny tej choroby.

– Warto pamiętać, że dziedziczymy nie chorobę, a skłonność do niej, to od nas zależy, czy zachorujemy – dodaje prof. Muc-Wierzgoń.

Cukrzyca: objawy

Na początku cukrzyca może nie powodować widocznych dolegliwości. Objawy rozwijają się stopniowo i wynikają z podwyższonego poziomu cukru we krwi. Czyli tzw. hiperglikemii.

Świadczą o niej: większe pragnienie, czasem apetyt, częstsze oddawanie moczu, niedowidzenie, zmęczenie i senność, spadek masy ciała, powolne gojenie się ran.

Jedynym pewnym sposobem wykrycia cukrzycy jest oznaczenie stężenia cukru we krwi. Jeśli przekracza 300 mg/dl może być naprawdę groźnie. Gdy wzrośnie, bardziej będziesz zagrożony śpiączką cukrzycową.

Rada: gdy masz za wysoki poziom cukru, pij dużo wody, by wypłukać go z krwi!

Równie groźne jest niedocukrzenie. Czyli hipoglikemia. Występuje wtedy, gdy poziom cukru spada poniżej 70 mg/dl. Osoby, które od dłuższego cazsu mają podniesiony poziom cukru we krwi objawy hipoglikemii mogą odczuwać już przy poziomie 100 mg/dl.

Objawy hipoglikemii to: pocenie się, szybkie bicie serca, drżenie rąk, drętwienie ust, uczucie niepokoju i lęku, zaburzenia koncentracji.

Powikłania cukrzycy

Uwaga!

Niedocukrzenie należy traktować tak samo poważnie jak za wysoki poziom cukru. Jeśli cukier gwałtownie spadnie, można stracić przytomność. To zagrożenie życia.

Cukrzyca: Produkty, które najszybciej podnoszą poziom cukru we krwi

1/2 szklanki coca-coli

1/2 szklanki soku owocowego

4 kostki cukru

3 cukierki (trzeba rozgryźć, nie ssać)

2 łyżki miodu lub dżemu wysokosłodzonego

Jeśli masz cukrzycę, wychodząc z domu miej przy sobie zawsze 4 kostki cukru, by je rozgryźć, gdy poczujesz objawy hipoglikemii

Cukrzyca: Co możesz zrobić, by długo cieszyć się zdrowiem?

Zarówno nie chcąc zachorować, a także mając już cukrzycę, trzeba zdrowo się odżywiać. Należy spożywać produkty o niskim indeksie glikemicznym, kontrolować jakość węglowodanów, zamiast mleka wybierać mleczne produkty przetworzone, takie jak np. kefir czy jogurt. Absolutnie unikać słodyczy, jeść mniej, uważać na owoce. Można zjeść najwyżej dwa dziennie i to wyłącznie do południa. A jeśli zdarzy nam się mały grzech słodkości od święta, zrekompensować to większym wysiłkiem fizycznym.

  • Chory z cukrzycą może i powinine dbać o aktywność fizyczną. Zalecany wysiłek według schematu:  3 razy 30 na 130.Jeśli nie ma przeciwwskazań lekarskich, to oznacza, że ćwiczyć powinniśmy 3 razy w tygodniu po 30 minut z tętnem 130 uderzeń na minutę.

Więcej o cukrzycy, leczeniu i profilaktyce tej choroby w programie Kierunek Zdrowie.

Zapraszam Maria Zawała

reklama

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button