Region

Sosnowiec: Co powstanie przy ul. Staszica? Galeria handlowa czy osiedle mieszkaniowe?

Prezydent Sosnowca kilka tygodni temu spotkał z przedstawicielami firmy Euro Mall, która jest właścicielem terenu przy ulicy Staszica. To właśnie na tym obszarze znajduje się stara wieża wyciągowa i fragment muru dawnej Huty Katarzyna wpisane do Gminnej Ewidencji Zabytków.

 

Zapraszamy na kryminalne śniadanie w TVS!

\

– Spotkaliśmy się przedstawicielami firmy i muszę powiedzieć, że bardzo dobrze nam się rozmawiało. Otrzymaliśmy zapewnienie o współpracy oraz chęć przekazania miastu działki, na której znajduje się zabytkowa wieża, wraz z odcinkiem muru. Sugerowaliśmy też zmianę koncepcji zagospodarowania terenu. Właśnie dotarło do nas pismo podtrzymujące ustalenia  – informuje Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Firma wstrzymała wszystkie prowadzone przez siebie w tym rejonie prace. – Jesteśmy świadomi jaką wartość historyczną dla mieszkańców i miasta ma ten teren. Dlatego chcielibyśmy ewentualną inwestycję zrealizować przy wykorzystaniu walorów historycznych terenów – napisali w piśmie przedstawiciele Euro Mall Polska.

Spółka od wielu lat planowała przy ulicy Staszica budowę centrum handlowego. To jednak może się zmienić. Firma wystąpiła właśnie z wnioskiem o zmianę studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, dla terenu którego jest właścicielem. Zamiast centrum handlowego rozważa budowę nowych mieszkań.

To może być świetne rozwiązanie i zapewne się spodobać mieszkańcom, którym zależy na zachowaniu historii i tożsamości tego terenu.  Samo osiedle może doskonale współgrać z zabytkowymi elementami. Właśnie o tym rozmawialiśmy na spotkaniu. Już rozpoczęliśmy pracę nad koncepcją wprowadzania zmian w studium, które pozwolą na wybudowanie w tym miejscu mieszkań – mówi Arkadiusz Chęciński.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

WAŻNE: Koronawirus w pociągu na Śląsku! Sanepid szuka pasażerów

Ginekolog z Zabrza podejrzany o gwałcenie pacjentek dostał 15 lat więzienia

Duży, żółty i robi wrażenie [WIDEO] Katowice są odkażane z koronawirusa dronem

 

źr. UM Sosnowiec

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close