KrajRegion

Sosnowiec straci na sieci 5G? Megaustawa telekomunikacyjna może pozbawić miasto kasy!

Sosnowiec protestuje. Według władz miasta tzw. mega-ustawa, która ma wspierać rozwój usług i sieci telekomunikacyjnej pozbawi samorządy możliwości pobierania opłat za umieszczanie urządzeń telekomunikacyjnych na infrastrukturze miejskiej, takiej jak słupy oświetleniowe, znaki drogowe czy sygnalizacje świetlne.

 

 

Nie chcecie by Wasze dzieci zamieniły się w wirtualne zombie? Zobaczcie koniecznie najnowszy odcinek TOP 5 Silesia Flesz!


-Operator, który wystąpi do urzędu gminy o nieodpłatne udostępnienie infrastruktury zgodnie z tym, co znaleźliśmy w ustawie – będzie musiał otrzymać tę infrastrukturę – jeżeli nie – to na skutek różnych odwołań i tak tę infrastrukturę uzyskamówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

I nie będzie musiał za to płacić, choć dzisiaj za umieszczenie urządzenia np. na słupie firmy telekomunikacyjne płacą około 100 zł rocznie.

 

W Sosnowcu powstaje dużo rond. Przy okazji się likwiduje sygnalizację świetlną, i co kiedy na takiej sygnalizacji świetlnej będzie ta infrastruktura nowej generacji sieci. Kto ponosi koszty przebudowy tej sieci nowej generacji? – pyta Łukasz Sambor, UM Sosnowiec.

Ministerstwo cyfryzacji odpowiada, że każda gmina i samorząd jeśli dysponuje infrastrukturą, która może pomóc w rozwoju sieci – to musi tę infrastrukturę udostępnić. Tak jest co najmniej od kilku lat, bo to wymogi Unii Europejskiej. Uspokaja również w kwestii montażu stacji bazowych nowych operatorów.

 

-Będą one małe o bardzo słabej mocy, które tak naprawdę na dobrą sprawę ani nie zajmują miejsca w tej infrastrukturze, ani nie mogą jej zagrażać. Żeby takie urządzenie zainstalować na lampie to trzeba do tej lampy doprowadzić światłowód i to będzie płatne. Tak jak było do tej pory – mówi Wanda Buk, wiceminister cyfryzacji.

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw ma m.in. ułatwić rozwój szybkiego internetu w technologii 5G. Przygotowany przez Ministerstwo Cyfryzacji projekt Sejm przyjął na początku lipca, teraz zajął się nim senat.

 

autor: Monika Herman
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

2 thoughts on “Sosnowiec straci na sieci 5G? Megaustawa telekomunikacyjna może pozbawić miasto kasy!”

  1. Małe o słabej mocy… co to znaczy dokładnie? Za to beda rozmieszczone bardzo gęsto, jaka bedzie częstotliwość tych fal???

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close