Sosnowiec przejmuje tereny po byłej kopalni Kazimierz-Juliusz. Co z nimi zrobi? [WIDEO]
Miasto tereny po kopalni przejmie, pytanie co z nimi zrobi. W ostatnich dniach doszło do porozumienia pomiędzy Spółką Restrukturyzacji Kopalń, a Urzędem Miasta w Sosnowcu, które zakłada darmowe przejęcie terenów po byłej kopalni Kazimierz-Juliusz.
Sprawdźcie HITY i NOWOŚCI w jesiennej ramówce TVS!
Jest jednak małe „ale” – Sosnowiec dostanie w jurysdykcję tereny, które znajdują się w historycznych granicach kopalni oraz część wokół niej. Pozostałe działki, którymi zarządza SRK takie jak parki, ulice czy nieruchomości zostaną wystawione na sprzedaż.
Pomysł nie do końca podoba się mieszkańcom- marzą o tym by Kazimierz odzyskał dawny blask. A dawny blask oznacza rewitalizację całości kopalni, która była sercem tej dzielnicy.
– W przypadku braku chętnych na zakup, może uda się przejąć te tereny – na to liczę. Na to Licze również, że wszystkie drogi, które są w posiadaniu SRK zostaną przekazane miastu. Niestety widać wyraźną różnicę pomiędzy drogami miejskimi osiedlowymi, a drogami należącymi do SRK – dzięki przejęciu tych dróg, miasto mogłoby zadba o te drogi. – mói Łukasz Krawiec, radny Sosnowca.
Faktycznie stan dróg osiedlowych na terenie Kazimierza pozostawia wiele do życzenia. Na terenie byłej kopalni ma powstać m.in. przedszkole i żłobek, o które od dłuższego czasu proszą mieszkańcy dzielnicy.
Dodatkowo mowa jest o rewitalizacji m.in. historycznej sali zbornej, w której kiedyś odbywały się strajki, czy przekształcenia wyciągu szybowego w wieżę widokową. Kazimierz to dzielnica, w której ludzie osiedlają się chętnie ze względu na zielony charakter tego miejsca, dlatego miasto ma swoje plany.
– Wszystko zależy od tego jaka część tych działek będzie nasza. My też oczywiście mamy plany związane z taką raz działalnością rekreacyjną, a dwa też chcielibyśmy żeby się rozwijało budownictwo mieszkaniowe, też o tym poważnie myślimy. Gmina też chciałaby mieć korzyść z tych terenów – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy UM w Sosnowcu
Gdy tylko dojdzie do podpisania aktu notarialnego – miasto przejmie 3 ha terenów kopalni oraz 6,5 ha terenów wokół niej. Pozostałe tereny należące do SRK, które zlokalizowane są w różnych częściach Sosnowca zostaną wystawione na sprzedaż.
Autor: Bartosz Bednarczuk
Śląskie: Będą masowe szczepienia na wirusa! Tysiące szczepionek zamówione
Za tydzień mogą ruszyć strajki w kopalniach na Śląsku! Związkowcy mówią DOŚĆ!
Jak będzie w klasyku? Czy Górnik Zabrze pokona Legię Warszawa?