RegionWiadomość dnia

Sosnowiec: Tablica tajemniczego Stanisława Jaroszyńskiego znowu zniszczona! [ZDJĘCIA, WIDEO]

To nie pierwszy przypadek niszczenia tablicy upamiętniającej majora Stanisława Jaroszyńskiego przy ul. Orląt Lwowskich w Sosnowcu. W ostatnich dniach ktoś ponownie oblał ją farbą.

 

 

Panika przed koronawirusem! TOP 5 Silesia Flesz
TOP 5 Silesia Flesz – premiera w każdą niedzielę o 19:50 w Telewizji TVS

-Na chwilę obecną trudno jest powiedzieć, jakie będą dalsze czynności, ponieważ sama kwalifikacja prawna wymaga wielu ustaleń, wymaga sklasyfikowania tego obiektu. Przede wszystkim ustalenia, czy to zanieczyszczenie tą nieznaną substancją, która prawdopodobnie jest jakiegoś rodzaju farbą, jest trwałemówi podkom. Sonia Kepper, oficer prasowy KMP w Sosnowcu.

Trwałość zniszczeń jako pierwsi ustalili jednak pracownicy Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych, którzy już następnego dnia przed południem usunęli z tablicy ślady substancji przypominającej farbę. To jednak nie koniec problemu, bo tablica stoi nadal i chociaż o samej postaci majora Jaroszyńskiego wiadomo niewiele, to budzi ona kontrowersje.

 

-To jest dosyć enigmatyczna i tajemnicza postać. Stąd też ta tablica nadal w tym miejscu jest. To nie do końca wszystko jest zweryfikowane, więc tutaj przekazywanie nie do końca sprawdzonych informacji, no nie byłoby na miejscu. Najprawdopodobniej jednak jest to osoba wywodząca się z nurtu socjalistycznego, albo – jak niektórzy twierdzą – komunistycznego, ale dopóki nie będzie tych ostatecznych tutaj wiadomości, no to nic w tym temacie nie będziemy robić – mówi Rafał Łysy, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Sosnowcu.

W 2017 roku Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach wydał opinię, że tablica podlega pod ustawę o zakazie propagowania komunizmu. Zgodnie z aktualnymi przepisami opinia IPN-u w tej sprawie nie jest jednak wiążąca, ponieważ takie zapytanie musi do instytutu skierować wojewoda, a nie urząd miasta.

 

Puste półki na Śląsku! Ludzie wykupują żywność w obawie przed koronawirusem!

autor: Monika Lipiec

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Epidemia koronawirusa: Szpital w Chorzowie jak strefa zagrożenia! Strażacy rozstawili specjalne namioty [WIDEO, ZDJĘCIA]

Epidemia koronawirusa: Są wyniki badań pacjenta ze szpitala w Zawierciu

Katowice: Martwy pies, opona i fotel! SZOKUJĄCE ZNALEZISKA w oczyszczalni ścieków! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close