Sosnowiec zbudował sobie lotnisko. Takie jak Pyrzowice, tylko mniejsze i na niby
Sosnowiec ma swój terminal lotniczy. Ale samoloty na razie stąd nie odlecą. To pomysł na naukę zawodu w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Kilińskiego. To nie atrapy, a prawdziwe urządzenia, takie same jakie znajdziemy na lotniskach w Pyrzowicach, czy Balicach.
Silesia Flesz w TVS od poniedziałku do piątku: 16.00, 17.45, 20.00 i 23.00
– Uważam, że jest to niesamowity pomysł, bo jednak mało która szkoła ma możliwość takiej praktycznej nauki jeśli chodzi o port i terminal lotniczy. Jeżeli będziemy później chcieli pracować w takim miejscu, to uważam, że taki pomysł, taki terminal w szkole, ułatwi nam późniejszą pracę – mówi Marcelina Góralska, uczennica z Sosnowca.
– Nasz kierunek specjalizuje się w tym, że będziemy współpracować z pasażerami, z ludźmi. To miejsce pozwala nam sprawdzić się, które miejsce jest dla nas najlepsze. Przy pracy z pasażerem bardzo istotna jest komunikatywność. I dzięki tym miejscom możemy zobaczyć to, co lubimy i w czym się spełniamy – mówi Julia Makowska, uczennica z Sosnowca.
Wśród urządzeń, z których skorzystają uczniowie są między innymi te służące do prześwietlania bagażu podręcznego, bramka do wykrywania metali, czy przenośnik taśmowy dla bagaży. Ale to nie jedyna pracownia w przebudowanej szkole. Uczniowie do dyspozycji mają też np. taką pracownię, w której uczą się sterowania ruchem kolejowym. Na pierwszy rzut oka makieta wygląda jak zabawka, ale wcale taką nie jest.
– Dzisiaj w kształceniu zawodowym 50 proc. z planowanych godzin na kształcenie zawodowe to są zajęcia teoretyczne lub teoretyczno-praktyczne, no trudno powiedzieć, żeby to tylko teoria była, ale 50 proc. godzin to są zajęcia stricte praktyczne. Zajęcia będą się odbywać bardzo często i właśnie z wykorzystaniem tego sprzętu – mówi Jacek Górski, dyrektor CKZiU w Sosnowcu.
Do dyspozycji uczniów są również pracownia systemów energetyki odnawialnej, gospodarki materiałowej czy fotowoltaiczna.
– Nie ma nic lepszego jak w warunkach prawie 1:1 kształcenie się, żeby później w pracy można było z tego kształcenia korzystać. Także będzie tu zdecydowanie poprawa efektywności kształcenia. Ale trzeba sobie też zdać sprawę z tego, że do tego wszystkiego potrzebni są ludzie, czyli dobrzy nauczyciele, których mamy – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Podobny projekt Sosnowiec zrealizował także w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Grota-Roweckiego. Koszt inwestycji to ponad 13 mln zł, obydwie zostały dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
autor: Paweł Jędrusik
Euro 2020: W poniedziałek pierwszy mecz biało-czerwonych. Nasi zagrają ze Słowacją
Polska gra ze Słowacją. Komu większe szanse dają bukmacherzy?
Łagodzenie obostrzeń na wakacje. Co się zmieni od 26 czerwca?