RegionWiadomość dnia

Stado żubrów z Pszczyny będzie podzielone. Przez geny [ZDJĘCIA]

Stado żubrów, żyjące w zagrodzie pokazowej w Pszczynie czeka podział. 3 osobniki zostaną oddzielone od stada i wyjadą do innych ośrodków, które także odtwarzają populację wciąż zagrożonego gatunku jakim jest żubr. Pszczyńskie stado musi zostać podzielone – dominują w nim bardzo zbliżone geny. Aby osobniki rozmnażały się w genetycznie zdrowych warunkach, stado musi zostać "wymieszane" – do Pszczyny dojadą osobniki z innych ośrodków. Pomoże w tym także Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Więcej szczegółów w najnowszym wydaniu programu EKOMISJA

 

Zarząd WFOŚiGW w Katowicach podjął decyzję o przekazaniu ponad 31 tysięcy złotych dofinansowania na zachowanie stada żubrów linii genetycznej pszczyńskiej w drugim (poza jankowickim) ośrodku hodowlanym. Przekazane środki zostaną przeznaczone na zakup samicy żubra, zakup niezbędnych, zróżnicowanych i odpowiedniej jakości pasz gwarantujących utrzymanie stada w dobrej kondycji, oraz zapewnienie profesjonalnej opieki weterynaryjnej.

 

Do ośrodka, który został uruchomiony w Pszczynie w czerwcu 2008 roku wprowadzono stado żubrów z ośrodka w Jankowicach, oznaczonych w księdze rodowodowej prowadzonej w Białowieskim Parku Narodowym symbolem PL – linia genetyczna pszczyńska. Żubry należą do gatunku zwierząt zagrożonych wyginięciem. Z uwagi na to, są objęte ochroną ścisłą i wymagają ochrony. W całej Europie jest ok. 5 tysięcy żubrów. Aby gatunek przestał być zagrożony, populacja powinna wynosić ok. 10 tysięcy sztuk.

Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close