RegionWiadomość dnia

Starszy, nie znaczy gorszy. 60 PLUS – 40 lat minęło, czyli specjalne szkolenia kierowców seniorów w Chorzowie

Starsi kierowcy też mogą jeździć dobrze i bezpiecznie. Ale trzeba im podpowiedzieć jak! Dlatego w Chorzowie zorganizowano specjalne szkolenie połączone z pokazami – 60 PLUS – 40 lat minęło.

 

 

Puma grasuje po Śląsku! Wielkie poszukiwania w TOP 5 Silesia Flesz

TOP 5 Silesia Flesz – premiera w niedzielę 19:50 w Telewizji TVS

Pan Marek prawo jazdy ma już ponad 50 lat i swoje ocenia wysoko.

-Mogę oceniać wysoko dlatego że mandatów łącznie w ciągu 51 lat to może za 300 złotych zapłaciłem i to głównie za parkowanie. Dwie, trzy kolizje zupełnie niezawinione i na szczęście takie niegroźne. No już nie mówię o jakichś groźniejszych wypadkach, które mogłyby spowodować uszkodzenie ciała i tak dalej – absolutniepodkreśla Marek Jabłoński, kierowca z Rybnika.

Dlatego mimo zaawansowanego wieku, wciąż wsiada za kółko. A podobnych mu osób jest coraz więcej. Osoby powyżej 50 roku życia to najszybciej rosnąca grupa kierowców w Polsce. Wypadki spowodowane przez seniorów są często medialne, dlatego często usłyszeć dyskusję czy powinni prowadzić pojazdy. Policja przypomina, że to nie wiek jest decydujący.

Starszy, nie znaczy gorszy. 60 PLUS - 40 lat minęło, czyli specjalne szkolenia kierowców seniorów w Chorzowie
Starszy, nie znaczy gorszy. 60 PLUS – 40 lat minęło, czyli specjalne szkolenia kierowców seniorów w Chorzowie

-Absolutnie nie chciałbym stygmatyzować. Znam osobiście wielu świetnych kierowców w tej grupie wiekowej. Jednocześnie powinniśmy mieć świadomość, że niejednokrotnie przebyte choroby czy też choćby nawet coraz słabszy wzrok należy po prostu badać, należy badać mając świadomość że jestem na coś chory – czy ja mogę, czy powinienem wsiadać dalej za kierownicę – mówi st. asp. Sebastian Imiołczyk, oficer prasowy KMP w Chorzowie.

Ze statystyk nie wynika, aby seniorzy za kierownicą byli bardziej niebezpieczni niż młodzi kierowcy. Ich błędy najczęściej nie wynikają z nadmiernej prędkości.

Starszy, nie znaczy gorszy. 60 PLUS - 40 lat minęło, czyli specjalne szkolenia kierowców seniorów w Chorzowie
Starszy, nie znaczy gorszy. 60 PLUS – 40 lat minęło, czyli specjalne szkolenia kierowców seniorów w Chorzowie

-Jazda na pamięć przy wielu zmianach inżynieryjnych, zmianach organizacji ruchu drogowego, nowych drogach to sytuacje dosyć częste w ich przypadku. Rzeczywiście częściej popełniają takie błędy. Z takich najtragiczniejszych, najbardziej poważnych, najgorszych błędów może właśnie np. być sytuacja kiedy wjeżdżają pod prąd autostradąpodkreśla podkom. Tomasz Bratek, Wydział Ruchu Drogowego KWP Katowice.

O podstawowych zasadach przypominano dziś w Chorzowie. W ramach projektu Kierowca 60 PLUS – 40 lat minęło. Doświadczenie, a rutyna… ci najbardziej doświadczeni kierowcy mieli okazję wziąć udział w wykładach i skorzystać z symulatorów by przekonać się jak ważne są ich umiejętności i refleks.

 

-Jest sprawny kierowca i dobry kierowcy. Sprawny kierowca to jest taki, który sprawnie pokonuje skrzyżowania, zna przepisy drogowe, ale dobry kierowca to jest kierowca, który jest świadomy – świadomy swoich ograniczeń, świadomy ograniczeń wynikających z poruszania się po drodze – wyjaśnia Joanna Wolnik, psycholog transportu.

A ta zasada powinna przyświecać każdemu – bez względu na wiek.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

POMÓŻCIE!!! Potrzebna krew dla saperów z Gliwic! Przyłączcie się do policyjnej akcji

Tajemnicza kula na skrzyżowaniu w Zabrzu! Kierowcy nie wiedzą, co to jest! [ZDJĘCIA]

Polacy polecą na Marsa! Dokument w sprawie misji na Marsa podpisany! [WIDEO]

autor: Sandra Hajduk
Tagi
Pokaż więcej

Zobacz również

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

×

Szanowni Państwo, w związku z obowiązywaniem przepisów RODO informujemy, iż jako podmiot przetwarzający dane osobowe realizujemy swoje obowiązki zgodnie z nowymi standardami. Prosimy o zapoznanie się kliknij by zapoznać

Close