Kategorie

Święto drzewa w Katowicach: Akcja Klubu Gaja dodała skrzydeł najmłodszym [WIDEO]

Łopaty poszły w ruch… w ten sposób w Katowicach zainaugurowano 17. edycję Święta Drzewa na Śląsku, które odbywa się pod hasłem „Drzewa dla klimatu”.

 

 

Premiera TOP 5 Silesia Flesz w Telewizji TVS zawsze w niedzielę o 19.50

Mamy własne wyniki wyborów! Sprawdź je w TOP 5 Silesia Flesz!

W programie nie tylko sadzimy drzewa. Jesteśmy oczywiście bardzo dumni, bo zasadziliśmy już prawie milion tych drzewa w kraju i trochę poza granicami, ale chodzi też o edukację, o ochronę starych drzew pomnikowych, o zakładanie parków i o uczestnictwo państwa w np. w konkursie drzewo roku, które jak wygrywa w Polsce startuje na Europejskie Drzewo Roku – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Jak dziś przypominano – o drzewa warto dbać, bo te mają niezastąpioną rolę.

Zieleń, która nas otacza dla nas przy obecnych zmianach klimatu dla nas ma niesamowite znaczenie pod względem tego, że nie są to takie drastyczne zmiany tego klimatu. Ona tak jakby łagodzi te zmiany klimatu. Mówimy tu przede wszystkim o ociepleniu klimatu. Myślę, że każdy wie jak funkcjonują drzewa, czyli dwutlenek węgla jest wiązany w procesie fotosyntezy, czyli ogranicza jeden z gazów cieplarnianych – mówi Sławomir Forystek, Nadleśnictwo Katowice.

Wydarzeniu towarzyszyły warsztaty budowy domów dla motyli, w których udział wzięli uczniowie katowickich szkół. Specjalne budki zlokalizowane zostaną przy Centrum Informacji Naukowej i Bibliotece Akademickiej. Oprócz drzew zasadzono też krzewy i byliny, które mają stworzyć przyjazny klimat dla owadów zapylających.

Na pewno miasto nie jest miejscem przyjaznych dla motyli. Wystarczy spojrzeć na trawniki, które są najczęściej krótko wykoszone i to na tyle krótko wykoszone, że rzadko kiedy uchroni się stokrotka czy koniczyna, o których wiemy że są niskopienne. Ponieważ własnymi rękami zabieramy im schronienia to warto własnymi rękami im te schronienia przywrócić, jeżeli nie w postaci nieskoszonych trawników, do czego bym zachęcała zwłaszcza w niektórych miejscach może w mniej eksponowanych to przynajmniej poprzez budowanie schronień – mówi Agnieszka Babczyńska, Wydział Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.

Akcja Klubu Gaja dodała skrzydeł najmłodszym – bo Ci mogli nie tylko pomóc, ale także wiele się nauczyć.

PRZECZYTAJ KONIECZNIE

Gliwice: Nastolatka rzuciła się z wiaduktu! Kim jest dziewczyna która popełniła samobójstwo?

Zawiercie: pijany policjant za kierownicą. Miał 1,5 promila

Strajk nauczycieli przełożony. Rozpocznie się 22 października

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button